Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

conferinta orl tg mure

Asociatia Serviciilor de Ambulanta din Romania impreuna cu Societatea de Salvare Bucuresti organizeaza in perioada 11-14 septembrie cel mai asteptat eveniment din medicina de urgenta- A XV-a editie a Conferintei Nationale de Medicina de Urgenta , la Poiana Brasov, in incinta Complexului Ana Hotels. Conferinta se remarca prin lectori de prestigiu atat din Romania, cat si din strainatate, adevarate personalitati din medicina: Terrence Mulligan- Director of International Emergency Medicine Program, James Lennon- Senior Vice President HKS/Team ED, Prof Dr Gheorghe Burnei, Prof Dr Catalin Cirstoiu, Dr Gabriel Tatu Chitoiu, Dr Valentin Calu, Dr Radu Zamfir, Dr Cristina Ceck, Dr Alis Grasu, Conf Dr Monica Cirstoiu. Termeni si conditii de participare: Prezentarea lucrarilor va fi gazduita la Sala de Conferinte a Hotelului Sport Hotel&Spa din incinta Complexului Ana Hotels Poiana Brasov Inregistrarea cu taxa normala se va face pana la data de 01 Septembrie 2014 si... [continuare]

Comunitate medicala

Orl

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Afectiuni ale urechii

va rog sa-mi spuneti de ce de cate ori racesc imi iese pe amigdalite pete albe (infectie)am facut exudate si au iesit bune nu inteleg atunci de ce mai iese infectie in gat ce analize ar mai trebui sa fac ca sa aflu care e cauza si asta nu e tot mie rau ma dor toate oasele de parca as fi batuta si am o stare de oboseala o saptamana pana termin augumentinu ca atat stie sa dea doctora mea de familie acum vreau sai cer trimitere la orl [continuare]

Buna seara, Mi-ar putea cineva recomanda un ORL-ist bun in Cluj-Napoca? Multumesc! [continuare]

Buna ziua, Sotia mea are o sinuzita cronica probabil generata de un abces dentar prelungit. As dori sa obtin o consultatie la dr Calarasu, ORL, Panduri - ma puteti ajuta co o informatie privind cum as putea obtine acest lucru? Multumesc mult pentru ajutor. Cu stima, Robert Bricman [continuare]

Cautam un chirurg ORL (sau nu) pentru operatie sindrom Gerhard, sau un specialist in chirurgie laringiana. In urma unei operatii de tiriodectomie a fost lezat (sau sectionat) nervul laringian cu rezultatul-pareza dreapta , disfonie si deficienta respiratorie cronica . Se pare ca ar exista o rezolvare a problemei prezentate mai sus , dar ne este foarte greu sa gasim un ORL-ist sau un chirurg care sa aiba "curajul" sa-l ignore pe colegul care a operat inainte , si sa reuseasca sa-i repare greseala. E omeneste sa gresesti , nu acuzam pe nimeni , asta a fost "norocul" nostru ca sa ne incadram in cei 1% ghinionisti! Tot ce dorim acum (si ma repet) este sa gasim un medic chirurg sau ORL-ist cu suficient curaj si cunostinte medicale , care sa ne ajute. Daca simtiti ca sunteti medicul in care ne-am pus speranta , sau cunoasteti un astfel de medic va rugam trimiteti-ne un e-mail la Multumim din suflet ! [continuare]

Am simptome la tuse sau expectoratii. Am ramas fara aer, nu puteam sa inspir sau sa expir (absolut deloc), am incercat sa ma relaxez cat am putut insa respiratia nu si-a revenit decat dupa lesin (din cauza creierului neoxigenat), cate putin, incepand cu un mic firicel pe unde a inceput sa intre aer. Am mai avut episoade dar nu de aceeasi intensitate (ca in cazul descris care a generat picior luxat si lovituri la cap plus precedent care acum instaureaza panica in corp la orice mic eveniment in acea zona a gatului). Dupa cateva analize care au iesit ok(sange, plamani, alergologie, endocrinologie, inima, orl) am ajuns la un alt ORL-ist, de data asta barbat, care mi-a dat cel mai plauzibil raspuns : secretie (din plamani sau saliva din stomac) ajunsa si ramasa blocata in dreptul corzilor vocale genereaza Spasmul Glotic. Insa nu exista tratament sau remediu..cel putin asta mi-a zis acel doctor. Sunt cu moralul la pamant pt ca nu pot avea control de niciun fel asupra fenomenului. Nu mai... [continuare]

Buna ziua, Imi puteti spune si mie va rog ce hotel din Baile Govora ofera tratament ORL pt. copii? Multumesc anticipat pentru raspuns [continuare]

Comunitate medicala

Consult la orl?

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Boli tiroidiene

Buna ziua! Din luna ianuaria am constant probleme cu gatul si nasul. Am avut o tuse seaca si rosul in gat, am fost la ORL, am luat tratament care sa imi usuce mucoasa astfel incat sa nu se mai scurga in gat, am luat tratament mai apoi pentru o infectie in gat. Tusea a disparut, insa din acea perioada gatul este sensibil la bauturi acidulate sau alimente/bauturi reci, am frecvent dureri in gat, nu mai simt mirosurile la fel (trebui sa trag aer adamc in piept si sa ma apropii mai mult de mancare ptr a simti mirosul), nasul e usor infundat iar toata mucoasa se scurge in gat. Rezultatele abalizelor facute in luna iulie arata o crestere la tiroida, iar in urma ecografiei a rezultat pe tiroida partea stanga un micronodul, de asemenea se observa ca am avut infectie (din cate mi s-a spus). Nu stiu unde as putea sa mai merg sa mai fac alte investigatii si care ar putea fi cauza? [continuare]

Bună ziua, Am pe cineva în familie, 31 ani, care se prezintă cu următoarele simptome: mâncărimi și bube pe tot corpul, în principal pe burta, fata și mâini. Episoade accentuate de depresie, epuizare, oboseala, obezitate, dispoziție proasta adesea, dureri de cap, indispoziție alimentara (la unele alimente) și în general probleme ale tractului digestiv zilnice (balonare, disconfort, constipație, adesea dureri de intestin). Ne gândim sa facem o internare într-un spital din Tg Mureș sau Cluj pt niște verificări amănunțite. Dar nu știm cum sa procedam și cui sa ne adresam. Ne-ar fi de mare ajutor dacă știți vreun medic în cele 2 orașe sau dacă ne puteți recomanda o procedura pt depistarea problemei. Mulțumesc [continuare]

Comunitate medicala

Orl?

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Afectiuni ale urechii

Buna ziua, ma puteti ajuta va rog frumos cu o informatie? Ieri seara am primit o lovitura mai puternica la urechea dreapta,mi-a tiut urechea apoi s a infundat. Am simtiti o durere ascutita. Acum dimineata, durerea nu mai am, însă, tot infundata este. Ma puteti ajuta va rog cu un sfat. Este situatia care este si cabinetele de ORL sunt inchise. [continuare]

Buna ziua, in urma unei spitalizari cu bebe de amigalita pultacee si stomatita aftoasa, cel mic a ramas cu nas infundat (de 3 saptamani), numai cand doarme. Conform Orl, are polipii usor inflamati. Intrebarile mele sunt: polipii se pot retrage de la sine? In afara de apa de mare mai pot folosi si altceva pt a se desfunda nasul in timpul somnului?Multumesc [continuare]

Copil 7 ani, cu probleme in sfera ORL de 4 ani incoace (otite, amigdalite, laringite).Are exudat faringian cu prezenta streptococ b-hemolitic C/, decembrie 2022.A avut tratament și pe termen lung face 12 luni IM de penicilina-retard(Bicillin). Analize refăcute 15.03.2023 ->streptococ la exudat faringian -ABSENT; PREZENT->stafilococ auriu la exudat nazal+valori IMONOGLOBULINE (IgA =1,137 g/L; IgM=0,579 g/L; IgG =10,34 g/L; MONOCITE = 510/mmcub; RDW=14,6%). SIMPTOME GENERAL E :nas înfundat +imposibilitate eliminare secreții,doar prin laval.Ajungeam la antibiotice întotdeauna. Primul gând e să refac exudatele la alt laborator. Efectiv nu mai știu ce cale să urmez.A primit MULTE diagnostice -> ORL: rinoadenoidita cronica (la fibroscopie-obstrucție 50% )+Rinită alergică; de la alergolog :Rinosinuzita cronică. Mulțumesc pentru eventualul răspuns. [continuare]

Buna ziua.Imi puteți spune va rog cam cat costa o operație de varice cu laser in Târgu Mureș?menționez :nu sânt asigurată.Multumesc [continuare]

Comunitate medicala

Murături în saramura

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Diverse

Murăturile în saramură sunt prea sărate. Ca să fie mai sănătoase trebuie deșarate.Dupa desarare își pierd proprietățile, rămân mai sărace în probiotice? [continuare]

Comunitate medicala

Orl

Intrebari de la utilizatori

Comunitate > Ametelile si vertijul

am fost la orl am facut o endoscopie si mia zis ca am deviatie sept nara dreapta si rinita miau recomandat operatie va rog frumos un sfat.ma doare capul mereu am o stare comfuza nu am chef de nimic poate durea capul din cauza deviatiei? [continuare]

Buna seara! Am fost racita acum 2 luni si de atunci am ramas cu arsuri si usturimi la nivelul gatului. Am luat tot felul de medicamente pt gat si nu am simtit nicio ameliorare. In urma exudatului faringian rezultatul a fost negativ. Mi se usuca in permanenta gatul. Ce credeti ca am? Ce investigatie ar trebui facuta? [continuare]

Facilitati de tratament

Clinici si cabinete medicale
Spitalul Onioptic Medical
Orl, , Urologie, Pneumologie, Analize medicale 021.9104
Craiova, Bulevardul Nicolae Titulescu, 2
Clinica Prevencia Alunisului
Orl, Psihiatrie, Psihologie, Recuperare medicala, Ginecologie 0729378528
Sectorul 4, Str. Alunisului 199

Buna ! As avea nevoie de putin ajutor pentru diagnosticul meu.Am 19 ani. In urma cu doi ani mi-am scos amigdalele pentru ca erau infectate(sterptococ).M-am simiti foarte bine dupa operatie.Insa am inceput sa tot am sputa dimineata si in timpul zilei si simt nevoia de a o elimina.Nu pot respira corect pe nas.Noaptea mi se infunda si respir pe gura.In ultimul timp am un gust rau in gura si sputa ma tot deranjeaza.Mentionez ca am o radiografie pulmonara din care nu reiese nimic.Nu stiu ce am si nici ce as putea sa fac. Ma puteti ajuta,va rog? [continuare]

Buna ziua, Simptomele mele sunt urmatoareale: amigdala dreapta prezinta niste depozite albe. Nu este rosie, nu ma doare. Amigdala stanga este normala. Ganglionii limfatici laterocervicali sunt inflamati bilateral, nu dor, uneori simt un mic si rapid disconfort pe partea dreapta a gatului, in zona lor. Febra (maxim 37,5). Am gasit pe internet ceea ce se numeste angina ulcero-membranoasa. Descrierea se potriveste, dar nu spune nimic de ganglioni inflamati. Ce poate fi? Va multumesc! [continuare]

Buna ziua, In timpul unei raceli pe care am contacta-o in noiebrie 2010 mi-am pierdut gustul si mirosul, sintome care de alt fel se mai intampla in cazul racelilor. Insa in decurs de o luna jumatate am inceput sa simpt putin gustul si mirosul, insa nu la capcitate maxima si am consultat un medic. Am facut un tratament tipm de o luna cu: Milgamma, Spray cu apa de mare + Rhinocort, Vitamina A efervescenta Bayer, Bedaxon. dupa terminarea tratamentului nu s-a schimbat absolut nimic. Am gust si miros dar nu la capacitate normala. Majoritatea gusturilor si mirosurilor le simpt distorsionate: in cazul parfumurilor si detergentilor le percep ca pe un miros intepator ca de acetona. Acelasi gust intepator de acetona il simpt cand beau Cola sau Pepsi. Carnurile de asemeni le percep distorsionat. Asi dori sa stiu daca mai exista vreo sansa de am recupera aceste simpturi si ce anume trebuie sa fac. Va multumesc anticipat pt raspunsul dumneavoastra. Cu stima, Corneliu... [continuare]

Pagina 4 din 34 (1000 rezultate)