Coldrex, comprimate

Prospect Coldrex, comprimate

Ce este Coldrex comprimate si pentru ce se utilizeaza

Indicatii

Coldrex comprimate filmate este indicat pentru ameliorarea durerilor sinusale si a simptomelor de raceala si gripa, la adulti si copii cu varsta peste 6 ani. Contine trei substante active:

-paracetamol, care amelioreaza durerea si va scade temperatura atunci cand aveti febra;

-clorhidrat de fenilefrina, un decongestionant, care va desfunda nasul si sinusurile, ajutandu-va sa respirati mai usor;

-cafeina, un stimulant usor.

Mod de administrare

Inghititi Coldrex comprimate filmate cu apa. Cum se administreaza:

Adulti si adolescenti: doza recomandata este de 2 comprimate la fiecare 4 - 6 ore, in functie de necesitati. Nu luati mai mult de 8 comprimate in 24 de ore.
Copii cu varsta intre 6 si 12 ani: 1 comprimat la fiecare 4-6 ore, in functie de necesitati. A nu se administra mai mult de 4 comprimate in 24 de ore.

Nu depasiti doza recomandata.

Nu luati acest medicament mai mult de cateva zile.

Daca simptomele dumneavoastra nu se amelioreaza sau se agraveaza dupa 3 zile mergeti la medicul dumneavoastra si nu mai utilizati Coldrex comprimate filmate.

Daca utilizati mai mult decat trebuie din Coldrex comprimate filmate

Adresati-va imediat medicului dumneavoastra si spuneti-i cu exactitate cat de mult ati luat. Medicul dumneavoastra va va sfatui ce sa faceti.

Este important sa il informati pe medicul dumneavoastra, chiar daca va simtiti bine. Dupa ce o persoana ia prea mult paracetamol, exista riscul de afectare hepatica grava intarziata.

Daca uitati sa utilizati Coldrex comprimate filmate

Daca ati uitat sa luati o doza, luati alta, imediat ce v-ati amintit. Nu luati mai mult de o doza la fiecare 4 ore. Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.

Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest produs, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Atentionari si precautii

Contraindicatii

Nu utilizati Coldrex comprimate filmate

- daca sunteti alergic (hipersensibil) la paracetamol, cafeina, clorhidrat de fenilefrina sau la oricare dintre celelalte componente ale medicamentului;
- daca aveti insuficienta hepatica severa (inclusiv boala hepatica alcoolica) sau insuficienta renala severa;
- daca aveti o tiroida hiperactiva;
- daca sunteti in ingrijirea unui medic pentru hipertensiune arteriala sau boala cardiaca;
- daca aveti diabet zaharat;
- daca luati medicamente beta blocante, antidepresive triciclice; daca luati sau ati luat in ultimele14 zile inhibitori de monoaminooxidaza.

Daca va aflati in oricare dintre situatiile mai sus mentionate nu luati Coldrex comprimate filmate si cereti sfatul medicului dumneavoastra.

Precautii

Aveti grija deosebita cand utilizati Coldrex comprimate filmate

- daca suferiti de boli de rinichi
- daca suferiti de boli de ficat
- daca consumati alcool etilic in cantitati mari

La copii, Coldrex comprimate filmate se va administra numai la indicatia medicului. Nu administrati Coldrex comprimate filmate la copii cu varsta sub 6 ani, datorita formei farmaceutice inadecvate.

Interactiuni medicamentoase

Va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati sau ati luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fara prescriptie medicala.

Nu luati Coldrex comprimate filmate:

- daca luati beta blocante, utilizate pentru tratarea tulburarilor cardiace si a hipertensiunii arteriale;
- daca luati antidepresive triciclice precum imipramina si amitriptilina, sau daca ati luat antidepresive denumite IMAO (inhibitorii de monoaminooxidaza) in ultimele 2 saptamani;

Trebuie evitata administrarea de Coldrex comprimate filmate concomitent cu:

- alte medicamente care contin paracetamol;
- alte medicamente decongestionante sau cu alte tratamente pentru raceala; Este necesara prudenta:
- daca urmati tratament de lunga durata cu antiepileptice (carbamazepina, fenobarbital, fenitoina, primidona), rifampicina (antibiotic), preparate din plante care contin sunatoare
- daca luati warfarina sau alte medicamente pentru subtierea sangelui (anticoagulante);
- daca luati metoclopramida sau domperidona, pentru a trata greata si varsaturile;
- daca luati colestiramina, pentru scaderea cantitatii de grasimi din sange;

Daca urmeaza sa vi se faca analize spuneti medicului ca urmati tratament cu Coldrex, deoarece paracetamolul poate influenta valorile uricemiei determinate prin metoda acidului fosfotungstic si ale glicemiei, prin metode oxidative.

Utilizarea Coldrex comprimate filmate cu alimente si bauturi

Nu se cunosc interactiuni cu alimentele sau bauturile.

Sarcina si alaptarea

Adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua orice medicament inclusiv Coldrex comprimate filmate.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

Coldrex comprimate filmate nu are nici o influenta asupra capacitatii dumneavoastra de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

Informatii importante privind unele componente ale Coldrex comprimate filmate

Acest medicament contine Eurocol galben amurg (E 110), galben amurg (E 110) din compozitia medicamentului care pot provoca reactii alergice.

Reactii adverse posibile

Ca toate medicamentele, Coldrex comprimate filmate poate determina reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.

Reactiile adverse sunt clasificate in functie de frecventa, folosind urmatoarea conventie:

-foarte frecvente (apar la mai mult de 1 din 10 persoane);

-frecvente (apar la mai putin de 1 din 10 persoane);

-mai putin frecvente (apar la mai putin de 1 din 100 persoane);

-rare (apar la mai putin de 1 din 1000 persoane);

-foarte rare (apar la mai putin de 1 din 10000 persoane);

-cu frecventa necunoscuta (care nu poate fi estimata din datele disponibile).

Reactii adverse foarte rare includ:

- eruptii cutanate si alte alergii;
- scaderea numarului unor anumite celule din sange (granulocitopenie, trombocitopenie)

Reactii adverse cu frecventa necunoscuta

- greata,
- cresterea tensiunii arteriale,
- cresterea frecventei batailor inimii,
- dureri de cap,
- senzatii de fluturare la nivelul pieptului (palpitatii).

Aceste reactii ar trebui sa dispara daca intrerupeti administrarea de Coldrex comprimate filmate.

Daca vreuna dintre reactiile adverse devine grava sau daca observati orice reactie adversa nementionata in acest prospect, va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului.

Cum se pastreaza Coldrex comprimate filmate

Nu utilizati Coldrex comprimate filmate dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj dupa EXP. Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective.

Acest medicament nu necesita conditii speciale de pastrare. A nu se lasa la indemana si vederea copiilor.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. intrebati farmacistul cum sa eliminati medicamentele care nu va mai sunt necesare. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

Informatii suplimentare

Compozitie

Substantele active sunt paracetamol 500 mg, cafeina 25 mg si clorhidrat de fenilefrina 5 mg pentru un comprimat.
Celelalte componente sunt: nucleu: amidon pregelatinizat, celuloza microcristalina, amidon de porumb, talc, acid stearic, povidona, lauril sulfat de sodiu, sorbat de potasiu, galben amurg (E 110); film: hipromeloza, macrogol 400, Mastercote FA 1202*

*Contine dioxid de titan E (171), hipromeloza, galben de chinolina (E 104), galben amurg (E 110).

Ambalaj

Coldrex comprimate filmate se prezinta sub forma de comprimate, de culoare portocalie, avand inscriptionat pe una din fete litera ,,B"

Este disponibil in cutii cu unul, 2, 3, 4 sau 6 blistere din PVC/Al a cate 8 comprimate filmate.

Detinatorul autorizatiei de punere pe piata

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare

GlaxoSmithKline Export Ltd.

Brentford, Middlesex TW8 9GS, Marea Britanie

Fabricant

GlaxoSmithKline Dungarvan Ltd

Knockbrack, Dungarvan Country Waterford, Republica Irlanda

Acest prospect a fost aprobat in Noiembrie 2008

eficienta
12 voturi
efecte secundare
3 voturi
pret medicament
42 voturi

Atentie

Nu se recomanda administrarea de medicamente fara consult medical.

Cititi online prospectele medicamentelor, pentru a va informa asupra indicatiilor, modului de utilizare sau reactiilor adverse.

Citeste si

Arhiva
  • Concentrat de sanatate intr-un singur comprimat Concentrat de sanatate intr-un singur...

    Micronutrientii (vitamine, minerale si oligoelemente) joaca un rol deosebit in organismul nostru: ele sunt absolut necesare pentru functionarea corespunzatoare a mai multor enzime, pentru buna desfasurare a proceselor celulare, precum si pentru functionarea corecta a...citeste mai mult

  • Sindromul Piriformis Sindromul Piriformis

    Generalitati Sindromul Piriformis este o afectiune neuromusculara rara, care determina comprimarea nervului sciatic de catre muschiul piriformis. Muschiul piriformis are forma alungita si este localizat intre fese langa partea de sus a articulatiei soldului. Acest...citeste mai mult

  • Suplimentele nutritionale Suplimentele nutritionale

    Generalitati Desi in ziua de azi nu am ajuns sa substituim alimentele cu nutrienti comprimati, asa cum profeteau povestirile stiintifico-fantastice ale secolului XX, tot mai multi oameni recurg la suplimente urmarind, de regula, sa isi amplifice capacitatile...citeste mai mult

  • Metronidazolul si sarcina Metronidazolul si sarcina

    Generalitati Articolul ne vorbeste despre riscurile expunerii la metronidazol in timpul sarcinii. Fiecare sarcina comporta un risc de 3-5% de a naste un copil cu malformatii congenitale. Aceste informatii nu vor inlocui sfaturile si recomandarile medicului specialist....citeste mai mult

Comunitate

  • Panadol-Coldrex --- Fac acelasi lucru?

    Buna ziua. Ma intrebam daca Panadolul si Coldrexul fac cam acelasi lucru, deci nu este recomandat sa fie luate impreuna. Dar Eurespal+ACC? Multumesc!

  •  

    Cere sfatul medicului

    afla raspunsurile la problemele tale

    Afla acum

Clasificarea ATC

Acest site foloseste cookies. Prin navigarea pe acest site, va exprimati acordul asupra folosirii cookie-urilor. Detalii aici OK