Zona zoster raspuns medic

Varicela si zona zoster
Intrebare postata de asr cu 12 ani in urma

Buna ziua,
Mama in varsta de 66 ani a fost diagnosticata cu zona zoster la nivelul bratului drept .
Dupa aparitia eruptiei medicua i-a administrat aciclovir pastile si unguent si milgama - pastile. Dupa 2-3 saptamani de tratament alveolele s-au spart formandu-se o crusta, in timp disparand si aceasta. Pielea a devenit foarte sensibila si are usturimi si dureri ingrozitoare. Acum foloseste doar crema de galbenele si pastile milgama.
Credeti ca este nevoie sa mai reia tratamentul cu aciclovir sau antivirale? Ce sa foloseasca pt durere si usturime? Multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Pena (acum 12 ani)

Problemele generate de Zona Zoster pot sa persiste multa vreme, luni intregi. Ar trebui sa mergeti la dr sa va recomande un tratament t mai mult timp. Durerea persista pt ca Zona Zoster are legatura cu nervul pe traiectul caruia a aparut eruptia. Mama mea a avut in urma cu cativa ani si a avut probleme 2-3 luni. Nu-mi amintesc ce tratament a luat, dar sigur a luat calmante pt dureri si unguent aciclovir si vitamine pt intarire. Scrie pe Google ZONA Zoster si gasesti mai multe informatii, recomandari. Sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Medic Epuran MMedic Epuran este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

Daca durerea persistă mai mult de o lună dupa ce se vindecă erupţia caracteristică, probabil este vorba de apariţia nevralgiei postherpetice în acest caz durerea putând dura luni sau chiar ani de zile. În acest caz tratamentul de reducere a durerii va include:
1. anestezice topice ( plasturi cu lidocaina)
2. opioide de tipul codeinei.
3. antidepresive (antidepresivele triciclice)
4. medicamente anticonvulsivante
5. cremele pe bază de Capsaicina (acestă substanţă însă poate irita sau arde pielea la unele persoane şi trebuie folosită cu precauţie).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Varicela si zona zoster.

ANDREEA (acum 12 ani)

BUNA ZIUA! Bunica mea sufera de aceeasi afectiune dar nu s a mai vindecat doctorii i au spus ca trebuie sa faca infiltratii anual. totul este ramas pe traectul nervos in interior.e o boala f. grea si urata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: