VARICELA

Varicela si zona zoster
Intrebare postata de oliver81616 cu 13 ani in urma

Cat timp trebuie sa stai izolat la domiciliu??Cat de gav este la adulti??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (18)

de pe net (acum 13 ani)

Incubatia varicelei

Perioada de incubatie este de la 7 la 21 de zile dupa expunere, in general aparand la 14 pana la 17 zile. De exemplu, daca un copil face varicela si intrerupe scoala, fratii si surorile vor avea simptome cam la 2 saptamani mai tarziu.

Durata varicelei

Varsatul de vant dureaza intre 7 si 10 zile la copii dar are o perioada mai mare la adulti. Perioada contagioasa Incepe la 2 zile dupa aparitia veziculelor pe piele si dureaza pana cand se acopera de cruste. Un copil cu varsat de vant ar trebui izolat aproximativ o saptamana. Nu trebuie tinut in casa pana cand cad toate crustele. Persoanele bolnave sau care au probleme cu sistemul imunitar nu trebuie sa vina in contact cu varicela, si nici femeile insarcinate.

Tratamentul varicelei

Nu se prescriu antibiotice pentru tratarea varsatului de vant deoarece aceasta boala este cauzata de un virus. Antibioticele se administreaza doar in cazul in care copilul dezvolta o infectie secundara de natura microbiana. Copiii si celelalte persoane care fac boala si au un sistem imunitar slabit au nevoie de un tratament antiviral (acyclovir).

De obicei, tratamentul care se da la domiciliu este orientat pentru usurarea mancarimii si pentru scaderea febrei. Pentru mancarimi se pot folosi comprese umede sau bai racoroase, la fiecare 3 sau 4 ore in primele zile.

Baile cu fierturi de cereale pot ajuta. Baile nu raspandesc varsatul de vant. Tamponati corpul (nu frecati) pentru a-l usca.

Lotiunea cu calamina este utilizata de obicei pentru mancarime, dar nu puneti lotiune langa ochi sau pe fata bebelusilor. Taiati unghiile scurt pentru a preveni scarpinarea care poate conduce la infectarea veziculelor rupte.

Eruptia din interiorul gurii poate provoca dificultati la mancare. Administrati fluide racoroase si usoare, mancare pasata. Evitati orice mancare sau bautura care contine acizi cum ar fi sucul de portocale si in special sarea. Durerea din gura poate fi usurata cu ajutorul acetaminophenului (Tylenol).

Veziculele din zona genitala pot fi dureroase. Se pot aplica cremele anestezice care atenueaza durerile. Pentru reducerea febrei se utilizeaza o medicatie fara aspirina, cum ar fi acetaminophenul (Tylenol). Aspirina nu se foloseste la copii cu varsat de vant sau alte infectii virale deoarece poate cauza sindromul Reye.

Cand chemam doctorul

Majoritate infectiilor cu varicela nu necesita tratament medical special. Daca nu sunteti sigur asupra diagnosticului, daca aveti intrebari sau sunteti ingrijoratiasupra posibilelor complicatii, chemati doctorul. El va poate ghida pentru urmarirea complicatiilor si va poate ajuta sa alegeti medicatia potrivita pentru mancarime.

Chemati doctorul si daca febra depaseste 39,4 grade Celsius si daca copilul are dureri de cap severe, daca nu poate suporta lumina, daca este neobisnuit de somnoros sau este greu de trezit, se misca cu greutate, gatul rigid sau dezvolta probleme de respiratie.

Chemati doctorul daca sunt semne de infectare a veziculelor; daca suprafata din jurul veziculei este umflata, rosie sau dureroasa sau daca din vezicule se scurge puroi (lichid gros, decolorat). P.S Scrie pe GOOGLE cuvantul ''''varicela'''' si gasesti informatii

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

brunetika98 (acum 11 ani)

cat timp trebuie sa stau in casa?nu pot delok sa ies afara?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

brunetika98 (acum 11 ani)

cat timp dureaza la copiii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Anonim (acum 8 ani)

Depinde de copil si de acele bubite.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai (acum 8 ani)

cat trebuie sa stau acasa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

luci (acum 11 ani)

nu am dormit de 2 zile de la ea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lucian (acum 11 ani)

nu am dormit de 2 zile de la varicela

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

si eu la fel , din cauza mancarimii nu pot dormi . O sa incerc cu bai racoroase poate ma mai calmeaza , pentru ca s-a uscat tinctura de menta si mancarimile devin mai dese

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dr. elena (acum 11 ani)

Pentru mancarime este extraordinar de folositor un remediu homeopat RuxT
ox Ch7 3 granulex3/zi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gitano (acum 11 ani)

buna,numele meu este lucian,am facut in urma cu 9 zile varsat de vant,am luat de la fata mea de 5 ani...la mine a fost o forma mai usoara ,primele 2 zile am facut febra,am avut dureri de cap ,spate,si cateva bubite pe corp in cap si pe limba.acum in a 9 zi au inceput sa se usuce....as vrea tare mult sa mi spunetzi cat trebuie sa mai stau in casa....si ce trebuie sa fac...multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

MONICA (acum 11 ani)

BUNA ZIUA AM BAIETEL DE 10 LUNI SI ACUM O SAPTAMANA IOIESIT NISTE BUBITE PE TOT CORPU PE BURTICA SE EXTINDEAU PARCA ERA FRIPT PE PICIOARE ERAU CA NISTE CIUPITURI DE FURNICA INAINTE CU2 ZILE AVEA FEBRA SI ELE AU TINUT TREI ZILE ESTE VARICELA ASTEPT UN RASPUNS CA S DISPERATA VA ROG MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cosmin (acum 11 ani)

am luat varicela acum 3zile in prima zi am avut febra si greata iar a doua zi au inceput sa imi apara peste tot bube cam cat timp trebuie sa stau in casa va rog frumos sa mi spuneti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

varicela_affected (acum 10 ani)

E posibil ca varicela sa se confunde cu sifilis? Pe langa postulele obsinuite ce mi-au iesit si in zona genitala, mi-a aparut o pata dureroara, de 2-3 mm diametru, negru-albastruie. Este exact pe pielea penisului. Sper sa fie doar o postula aparuta direct pe un vas de sange, ceva...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

deea (acum 10 ani)

Buna! am intampinat si eu probleme cu varicela, de aproximativ doua zile. Simptomele nu sunt comune, in ceea ce ma priveste, pentru ca nu am pustule mari cu lichid in interior pe corp, ci doar niste bubite mici, care nu dau mancarimi serioase. Am fost la spital a doua zi si mi s-a spus ca 99 % am varsat de vant, dar as dori sa stiu cam cat timp trebuie sa stau (fiind la varsta adolescentei) acasa. Va rog sa imi dati un raspuns URGENT, deoarece in 10 zile am un concurs si nu imi pot permite sa stau acasa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mădălina (acum 10 ani)

Eu am vaicela de 5 zile si pot sa zic ca nu mai acele mancarimi insuportabile , bubitele sunt acoperite de cruste . cat trebuie sa mai stau in casa ?? pentru cine e interesat am folosit pudra mentolata o gasiti in farmacii la pretul de 5 lei e foarte buna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cosmin (acum 10 ani)

Buna,de cateva zile mi-au iesit niste bubite pe corp,la inceput ma mancau f tare ,m-am scarpinat si s-au rupt,dupa am aflat ca am varicela,este vreun risc fiindca am rupt bubitele,o sa ramana semne,sau o sa treaca?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihai florin (acum 9 ani)

Buna , sunt Denis am facut varicela acum 4 zile , iar mama mea mi-a aplicat pe piele mistura facuta din pudra de menta si spirt. Este sanatos ??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

viorina (acum 8 ani)

Față mra are varicelă de 5 zile cât trebuie să stea izolată mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: