Varicela - varsat de vant (infectie contagioasa)

Varicela si zona zoster
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Ce avem voie sa mancam cand avem varicela?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (149)

Florian Alex (acum 16 ani)

Nu se impune o dieta anume. Important este consumul de lichide, fructe, compoturi, supe. Dieta trebuie sa fie usoara, evitand alimentele bogate in grasimi sau dulciurile. In aceasta perioada organismul lupta cu infectia si trebuie sa fie sustinut printr-o alimentatie sanatoasa. De asemenea, repaosul la pat grabeste vindecarea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

am 27 ani,barbat,am facut varsat de vant,mi-a aparut de 6 zile.tot apar in continuare,febra am 38,5scade cand iau paracetamol apoi revine si tot asa unele din ele au inceput sa se usuce iar una afacut puroi.nu pot lua antibiotice pt ca am boala crohn,deci sistemul meu imunitar era distrus dinainte.ce sa fac?cat mai dureaza?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anka i (acum 12 ani)

nu trebuie sa fii pesimist si sa spui ca ai sistemul imunitar distrus datorita bolii chron.si sotul meu a fost diagnosticat la fel in urma cu 12 ani,a fost operat si are ileostomie ,dar s-a recuperat si medicul de familie ii da antibiotice cand necesita.cauta-ti un doctor bun care sa se ocupe de tine asa cum trbuie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vera (acum 11 ani)

sotul tau a fost operat de boala Chron sa inteleg am si eu un frate care sufera de aceeasi boala si ma intereseaza orice informatie in acest sens?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

buna ziua,....am o fetita de 1 an si jumatate si mi-a facut varicela....cat este de grav?
as dori sa-mi spuneti daca trebuie sa ii dau regim alimentar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

varicela se poate lua si pe calea aerului ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

maria (acum 12 ani)

da da da da da da da

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rugina florina (acum 11 ani)

da

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

am varicela de 5 zile si ma mananca unele bube si unele ma dor.au avut vecinele mele varicela dar eu nu am fost pe la ele si nu m-am vazut cu ele.oare cum am luat-o ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

Este periculos daca face un om de peste 20 de ani varicela?apar multe complicatii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

Mie mi-a dat medicul Symphoral (iau cate o pastila seara),Neopreol (unguent),si mi-a mai prescris un preparat pe care trebuie sa il iau azi de la farmacie.Mi-a spus ca intai trebuie sa imi dau cu preparatul dimineata si seara pana incept sa cada cojile,apoi sa imi dau cu unguentul.Sper sa imi treaca repede si sa nu imi ramana urme

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

daniela1046 (acum 16 ani)

desi am avut can eram mica, la doua saptamani dupe ce a avut copilul meu, mia apatut si mie...desi am citit aici ca apare zona zoster. sunt in ziua a doua,

exista pericolul ca sai reapara copilului meu dupa ce termin eu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

Cam dupa 4-5 zile ar trebui sa inceapa sa ti se usuce,cel putin la mine asa a fost,mi-a aparut sambata si miercuri deja incepusera sa se usuce unele din ele.Acum astept sa cada.P.S:Ai dat cu ceva pe ele?Stiu ca pudra de talc ajuta sa le usuce.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

cere de la farmacie exact ce ai nevoie, eu am luat MIXTURA MENTOLATA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

george (acum 13 ani)

si eu la fel

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

Copilul meu a facut faricela,
de ceea ce imi este frica este ca si fratele lui mai mic va face dupa o sapatamana.
Sper ca voi putea obtine de la farmacie ceva pentru a reduce mancarimea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

de vineri a dat "norocul" peste mine si am varicela:(( iau ceva tablete si am o solutie cu care ma dau....dar asa mult mi-as dori sa ies in seara asta de 8 martie......oare vor aparea complicati daca ies (am peste 15 ani)? poate careva sa imi spuna?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

Am varicela de 7 zile si sunt urate mari si galbene. Fetita mea ,darnica de feleul ei,sa gandit sa imparta cu mine bubitele .
maine as vrea sa ies din casa
dar ma doare capul si nu pot s mananc mi se face au de la mancare.Este normal? fetita mea fugea prin casa si sarea si topaia iar eu abia pot sa ingit ceva si imi bubuie capul.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

poate face baita copilul de 6 ani cand are varicela?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

Se ia antibiotic daca are un copil de 2 ani varicela?
Si daca deja a fost inceput tratamentul cu antibiotic de 2 zile trebuie intrerupt?
Multumesc anticipat de raspuns!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 8