Efecte negative?

Vaccinuri si vaccinari
Intrebare postata de Nirolf cu 13 ani in urma

Am citit mai multe articole despre aceste efecte ale vaccinurilor. Zicea printre altele de efectul mercurului folosit in conservarea vaccinului asupra creierului, in special asupra bebelusilor si a copiilor mici, ca acesta poate sa duca la dereglari precum autismul sau sindromul copilului hiperactiv, iar substantele folosite pentru intarirea raspunsului imunitar contin aluminiu si pot duce la formarea alergiilor la diferite substante sau chiar la boli autoimune.
In al treilea rand vorbea despre eficacitatea acestor vaccinuri, ca la multe persoana vaccinata isi pierde imunitatea mai repede chiar de 5 ani. De exemplu, in cazul rujeolei, care in cazul in care este contactata de o femeie cand este insarcinata, atunci este posibil ca sa nasca un copil cu malformatii. Daca ea a fost vaccinata la 3-4 ani sau cand se face imunizarea cu trivaccinul rujeola-rubeola-oreon atunci mai este ea (si bebelusul ei) protejata contra rujeolei atunci cand are mai mare nevoie de asta? Tot in acel articol spunea ca cei care au facut rujeola cand au fost mici sunt imuni pe viata si in plus sistemul imunitar este mai eficient si in lupta contra altor boli.
Ce imi puteti spune despre aceste articole? Va multumesc pentru rabdare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

Iuli (acum 13 ani)

Intotdeauna veti gasi articole care incearca sa desfiinteze TOT, inclusiv faptul ca omul a pasit pe Luna. Exista oameni care cred in conspiratii mondiale. Asta nu inseamna ca noi trebuie sa le si credem. Ganditi-va ca daca ar fi fost intr-adevar asa, nu s-ar mai fi facut vaccinuri, caci nu are nimeni interes sa omoare copii, nu? Vaccinurile au facut mult bine omenirii de-a lungul timpului, de cand au fost descoperite. Ce ne faceam fara vaccinul antirabic spre exemplu? Sau fara cel antitetanos? Stiti doar ce se intampla pe vremea cand nu exista vaccinul antipoliomielitic si asa mai departe. Ganditi-va ca se fac vaccinuri si la animale, la caini, la pisici, la pasari de curte, si nu cred ca ati vazut caini...autisti! Unele vaccinuri au perioade determinate in care functioneaza, altele (majoritatea) functioneaza toata viata, de aceea ati citit de cel antirujeolic (care mi se pare ca are o limita de 10 ani, apoi trebuie refacut dar nu sunt sigura).
Nu s-a demonstrat nici o legatura intre autism si vaccinuri. Altfel cum va explicati doi frati cu aceiasi parinti (deci gene similare sau potentiale mutatii similare), amandoi vaccinati, unul este autist si unul nu? Si nu imi puteti spune ca este mai bine sa iti lasi copilul sa faca oreion si apoi sa se imunizeze decat sa il vaccinezi din start. Stiti ca febra mare la copilul mic poate determina sechele cerebrale permanente? Stiti ca oreionul poate determina infertilitate la baieti (chiar am o cunostinta in aceasta situatie)? Si asa mai departe.
Inca o data spun: daca CEVA, orice in domeniul medical (aparat, medicament, procedura, etc) ar face rau sau nu ar avea efect, dupa cativa ani de "probe" s-ar renunta la acel ceva, cum de altfel s-a si intamplat de-a lungul timpului. Vaccinurile exista de asa mult timp incat si-au dovedit cu varf si indesat utilitatea si eficacitatea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 13 ani)

Cu oreionul m-ati convins de contrariu - este vorba de acelasi vacin si tot de o perioada de imunizare scurta - si aceasta boala poate cauza sterilitate masculina daca este facuta la maturitate sau la copii de la o anumita varsta in sus. Tot ca si in cazul rujeolei, este un vaccin care se face atunci cand boala este mai putin periculoasa si efectul de imunizare este redus sau chiar absent atunci cand corpul persoanei respective are mai mare nevoie de aceasta imunitate, adica in perioada reproductiva. Ma faceti sa cred ca este o legatura intre introducerea acestor vaccinuri si politica mondiala de control al pop**atiei.
Nu m-ati convins nici in privinta autismului, un fapt care nu a fost demonstrat nu inseamna ca nu poate fi real, iar despre legatura intre alergii si vaccinuri nu ati spus nimic. In acele articole "tendentioase" despre care am vorbit scria ca se poate face si soc anafilactic in urma vaccinarii si am gasit mai multe surse in care zicea chiar de cazuri mortale.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Sunt oameni care mor de la o aspirina, inseamna ca nu mai luam aspirina? Soc anafilactic se poate face de la ORICE, de la ABSOLUT orice! Sunt oameni care fac soc anafilactic de la hartie sau de la soare.
Oreionul poate lasa infertilitate la orice varsta la barbati, daca dezvolta orhita. Si pentru mine, daca nu s-a demonstrat, nu este real. Iar faptul ca perioada de imunizare este mai scurta (totusi 10 ani nu este atat de putin) inseamna doar ca trebuie refacut, nu ca nu este bun.

Dumneavoastra cautati de fapt persoane care sa va confirme aceste articole, nu asteptati argumente pro sau contra. Faceti cum credeti dvs. Dar daca veti avea un copil nevaccinat care va muri din cauza unei boli care se putea preveni, va veti da seama de importanta vaccinurilor.

Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

criss (acum 13 ani)

hahaha! adica toata lumea care se vaccineaza si isi vaccineaza copiii e nebuna numai tu esti mai destept!!! ce chestie!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 13 ani)

da mai, cum ti-ai dat seama, ca numai eu sunt mai destept. O.O

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Despre inexistenta unei legaturi intre autism sau hiperactivitate si vaccinuri a fost de curand un documentar pe Discovery, din ultimele cercetari nu exista o legatura intre ele insa de exemplu tot in acel reportaj se vorbea despre o legatura intre acestea si factorii poluatori precum pesticidele folosite la tratarea fructelor si legumelor din camp si pana pe rafturile hipermarketurilor. Din punctul meu de vedere raspunsul pe care l-ati primit de la Iuli a fost foarte bine punctat .
Vaccinurile au rolul lor benefic, insa depinde si de producator daca rolul lor ramane benefic! Dupa cum ati vazut in vara la stiri scandalul legat de acea firma americana ( M) producatoare de vaccinuri, care din anii 70 a infectat sistematic si voit mii de oameni din "lumea a treia" cu diverse alte boli nevindecabile si daca nu ar fi ajuns si in Anglia sau Germania acele vaccinuri contaminate probabil lumea nu ar fi aflat.Mai spunea un om politic american ca " singura modalitate de a controla numarul pop**atiei la nivel mondial este prin.....vaccinuri".
Sigur, netul este o sursa interminabila de informatii...este pacat ca noi oamenii obisnuiti nu avem cum sa stim cu certitudine unde este adevarul! Insa avem datoria proprie de a ne interesa la persoanele abilitate precum Ministerul Sanatatii si a lua apoi o decizie proprie care consideram ca ni se potriveste.
Dupa cum stiti nici un vaccin nu este obligatoriu! De asemenea fiind un forum oricine are liber la a posta o parere, pacat ca ......... lipseste diplomatia .
Ca si in realitate si pe net vom gasi n articole gen Can Can, de unde lipsesc dovezile si sursa oficiala de inspiratie. Iar de chestii" nana Marie a zis de Lelea Florii ca..............." e plin podul!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionescu (acum 13 ani)

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cris (acum 13 ani)

Intrebare pt "vaccin": dvs ati fost sau nu vaccinat cand erati mic?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 13 ani)

Nirolf a deschis un subiect pe care tot mai multi oameni il abordeaza . Nu trebuie sa jignim pe nimeni in aceasta discutie. Fiecare are dreptul la a expune o parere, chiar daca pare ignorant.
Problema este urmatoarea : informatiile in general se bat cap in cap fiecare spune ce " a auzit sau a citit " pe undeva. Insa adevarul curat il stiu doar oamenii de stiinta! Poate este adevarat ca totul este o conspiratie la nivel mondial, poate este adevarat ca pop**atia la nivel global este mai mare decat " ar putea Pamantul sa hraneasca",poate acel om politic american spunea adevarul cand afirma ca se poate controla nr pop**atiei mondiale prin vaccinuri, insa noi, OAMENII DE RAND fara cunostinte medicale avansate si fara posibilitatea de a ne documenta adecvat, fara posibilitatea proprie de a face propriile cercetari, AVEM NEVOIE DE DOVEZI.

Pe de alta parte, cu ajutorul vaccinurilor s-au eradicat n boli care faceau ravagii in randurile pop**atiei lumii. Si oricat de parvenit sau corupt ar fi guvernul unei tari, nu pot sa cred ca la nivel mondial guvernele tarilor ( mai ales a tarilor dezvoltate) ar permite ca pop**atia propriei tari sa fie decimata de " agresivitatea si nocivitatea" vaccinurilor. Eu personal am fost vaccinata, membrii familiei mele au fost vaccinati, cunostintele mele si prietenii mei au fost vaccinati, nu cunosc nici un caz de persoana vaccinata care sa fi murit sau sa fi dezvoltat complicatii in urma vaccinurilor.Poate sunt, dar eu personal nu am cunoscut nici un caz.
Si eu la randul meu imi pun semne de intrebare, daca benefeciile unui vaccin nu sunt mai putine decat nocivitatea sa. Insa nu pot sa spun nici ca ar fi nocive, din moment ce nu am intalnit vreun caz!
Farmaciile au semnul crucii mai nou, insa din vechime pe ele era semnul acela cu sarpele, avertizandu-ne ca orice medicament luat fara supraveghere medicala se poate transforma in otrava. DA medicamentele in general sunt nocive, daca sunt luate de capul nostru , insa cate vieti nu au salvat toate aceste medicamente nocive?! Ce vreau sa punctez este faptul ca prin faptul ca o n persoana afirma ca ceva este nociv si dauneaza, oamenii au nevoie de dovezi, iar dovezile trebuie sa vina de la cei abilitati, precum Ministerul Sanatatii. Nu stiu cum e in medicina alternativa homeopata sau naturista sau de care o mai fi, insa cunosc medic homeopat care si-a vaccinat copiii si apoi i-a tratat cu ceva thuia homeopat pt a nu face copilul febra. Poate veti spune ca nu e un medic homeopat adevarat, insa trebuie sa va ganditi ca NOI OAMENII OBISNUITI cu asta ne confruntam, de asta ne lovim. Unii ne spun una, altii alta si nu mai stim ce sa credem. De aceea spun ca avem nevoie de dovezi, pt ca este stiut ca orice medicament poate deveni otrava, pana si banala aspirina, deci luat in anumite conditii sau cantitati devine nociv, la fel cred ca e si cu vaccinurile.

Eu personal as fi foarte fericita daca cineva competent in domeniu ar putea sa ne lumineze ( pe noi cei ignoranti) cu dovezi clare si incontestabile nu doar cu vorbe. Asta spuneam si mai sus : vorbe aruncate in vant oricine poate sa spuna. As fi foarte fericita si nu numai eu, daca un specialist mi-ar spune de ce SA NU IMI VACCINEZ COPILUL! Sau de ce sa nu ma vaccinez in luna a 7-a de sarcina. As fi foarte fericita daca cineva mi-ar lua aceasta povara grea de pe umeri. Sa spunem ca nu imi vaccinez copilul si ma trezesc ca face poliomielita, sau o alta boala grava pe care puteam sa o previn prin vaccinare, ce fac atunci ???????????? sa spunem ca mercurul din vaccin il afecteaza ( nu stiu cum ) ce fac atunci?????/
In cine sa ma incred????????????
medicina la noi a ajuns pe culmile 0, gasesti prea putini medici competenti si dedicati juramantului lui Hipocrate ( n-ai bani mori cu zile : fie nu trateaza medicul corect, fie nu sunt cele necesare in spitale, fie nu iti permiti medicamentele necasare, dar atat de scumpe), mergi la medicina naturista , costa de usca si nici nu ai garantia unui rezultat . Si atunci ce ramane de facut????????????/ Vorba ignorantului : " NOI CU CINE VOTAM?"

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreeaEM (acum 13 ani)

desi,cu fetita mea,am trecut la un pas de tragedie din cauza vaccinului antipoliomielitic administrat la1 an,ma incred in vaccinuri si sunt convinsa ca ele nu fac decat bine.sunt reactii adverse,e adevarat,dar ce lucru in ziua de azi nu are reactii adverse?putem trai intr.o lume 100%naturala???nu cred atata timp cat tot noi o poluam cu orice.pana si o haina poate avea reatii adverse,fiind vopsita cu te miri ce,unii suporta,altii nu,dar acum ce facem???nu ne mai imbracam?sa nu uitam ca penicilina e facuta din mucegai si a salavat miliarde de vieti omenesti,dar asta nu inseamna cca trebuie sa locuim intr.un mediu plin de mucegai,caci nu ne vom insanatosi....desi fetita mea,a facut o reactie foarte urata la acel vaccin,in 3 zile a slabit 4 kg....am fost distrusa,dar tot datorita unor medici mai mult decat competenti,dar si foarte corupti,am ajuns sa o pun pe picioare...cum spunea si cineva mai sus...daca ai bani,bine,daca nu...mori cu zile.desi fetita mea nu a facut niciodata raceli banale din colectivitate,rosu in gat sau mai stiu eu ce boli ce le face mai orice copil,dupa acel vaccin,a ramas cu o sensibilitate mare la febra...face febra din orice,si de la plans sau de la putin mai multa caldura in camera....orice....si partea p***a,nu.i scade cu nimic pana nu ajunge la perfuzii...cu toate astea,mai bine face asa decat sa se imbolnaveasta de altele ce pot fi prevenite prin vaccin.din tot raul il alegem pe cel mai mic.am stat cu ea in spitale de la acel vaccin si pana acum,cand are 6 anisori,de imi zicea cineva,ca la cati bani am dat la medici imi ridicam casa.si asa este,sanatatea copiiilor nosrtii prestuieste mai mult decat orice pe lumea asta...nu sunt bogata,sunt o simpla educatoare si stie toata lumea cum e sistemul de invatamant in romania,dar pt fetita mea nu am facut rabat de la nimic,credit la banca,imprumut la cunoscuti,daar ea sa fie sanatoasa.VACCINATI COPIII E SINGURUL LUCRU CE STA IN PUTEREA NOASTRA CA SA.I AVEM SANATOSI!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 13 ani)

Multumesc pentru raspuns, m-ati convins de cat rau pot face vaccinurile mai mult decat putea cineva care este impotriva vaccinarii. In special prin ultima propozitie, "vaccinati copii, este singurul lucru ce sta in puterea noastra ca sa-i avem sanatosi".
Cand intre aceste efecte secundare se numara alergiile, bolile autoimune, afectiuni neurologice, sensibilitate la inbolnaviri, mai bine o las pe fiica mea in grija Celui mai mare medic.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dan (acum 13 ani)

Probabil faceti parte dintr-o secta (martorii lui Iehova sau ceva asemanator). Este dreptul fiecaruia, insa trebuie sa stiti ca daca va contracta una dintre bolile fatale de care ati fi putut-o vaccina, este posibil sa nu mai poata fi vindecata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina (acum 13 ani)

sant insarcinata in 6 saptamani,la 4 saptamani am facut vaccinul antigripal nu stiam ca sunt insarcinata.ce riscuri sant?ce pot face?va rog un sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ayanna m (acum 12 ani)

doamneeeee......u ai citit tot ce ai scris??? u ai vaccinat-o ...ai facut acest lucru care sta in puterea ta sa o ai sanatoasa...shi acuma o ai!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreeaEM (acum 13 ani)

nu fac parte din nici o secta,si stiu,credinta nu se pune pe foaie...fiecare crede in ce vrea,cand vrea ,cum vrea,dar nu pot lasa sanatatea micutei mele doar in grija Celui mai bun medic(nirolf).atata timp cat stiinta si medicina au avansat si au gasit metode prin care putem preveni boli fatale,eu cred,si este doar parerea mea,ca e bine sa.i vaccinam.la nastere ii vaccineaza fara sa ne intrebe nimeni si slava domnului,cred ca mai mult de 90%dintre copii sunt imuni la bolile impotriva carora sunt vaccinati la cateva ore de viata.Dan,nu iti da cu parerea daca nu ai argumente....Cred ca cel care face parte dintr.o secta esti tu,pacatosul arunca primul cu piatra...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Raspunsul meu cu secta era pt Nirolf, nicidecum pt dumneavoastra, andreeaEM

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

gemibu (acum 13 ani)

andreea draga, da-mi voie sa te compatimesc pentru ceea ce ai patit cu fetita, dar te compatimesc si pentru faptul ca dupa ce ai patit inca ti-ai mai vaccina copilul!! Eu as numi asta p***ae crasa! Ceea ce iti voi spune in continuare ti-o voi spune din pozitia de mama si biochimist care crede-ma ca am habar ce vorbesc! Nu te-ai intrebat niciodata de ce doar medicii ridica in slavi un vaccin ( si asta la comanda) si niciodata nu este invitat un cercetator specialist, adica un virusolog, un imunolog, biochimist, microbiolog, etc? Pentru ca ei stiu foarte bine ce reactii pot da la nivel celular vaccinurile. Un medic isi ia procentul de la distribuitorul de medicamente si isi da tot interesul sa-l promoveze. Apoi nu ti se pare ciudat ca din 2008 s-a schimbat calendarul de vaccinare asa incat DTP-ul care se facea la 30-36 de luni se da acum la 4 ani, cu toate ca tot medicii RECUNOSC (ce sa mai spun de specialisti) ca dupa varsta de trei ani, tulpina de febra tifoida adica componenta pertusis, poate da reactii GRAVE printre care si retard mintal. Maine sunt programata cu fetita mea de 4 ani jumate la acest vaccin, te intreb imi garanteaza mie cineva ca nu va pati nimic? Oricum nu i-l voi face, ma voi duce sa dau declaratie de refuz a vaccinului. Te intreb, tie ti-a garantat cineva la un an ca fetita ta nu va face nici o reactie? DACA I SE INTAMPLA FETITEI MELE ASA CEVA, CREDE-MA CA LUPTAM CU TOATE PUTERILE SA NU SE MAI VACCINEZE IN VECI. Fetita mea a fost vaccinata in primele 24 de ore pt. ca nu m-a intrebat nimeni nimic, si alt vaccin nu a mai luat si e sanatoasa tun. Raspund de sanatatea ei si nu sunt inconstienta! Am studiat foarte bine problema ca si biochimist, asa incat am decis sa n-o vaccinez, si e sanatoasa tun spre deosebire de fetita ta! Scuza-ma dar nu pot sa te felicit ca ti-ai nenorocit-o pe viata! Si inca nu e mare sa vezi toate reactiile care pot aparea in timp. Eu ca o mama responsabila prefer sa-mi asum riscul ca in caz ca se va imbolnavi de tetanos sau altceva sa-i fac tratamentul atunci decat sa o nenorocesc pe viata cu un vaccin, care oricum nu imunizeaza decat zic ei maxim 5 ani, in realitate imunizeaza (daca imunizeaza, ca nu in toate cazurile un vaccin dezvolta anticorpii, asa incat imunizarea e 0) pe maxim 3 ani. Nu te intrebi atunci de ce nu te vaccinezi si tu acum la varsta ta DTP? crezi ca mai esti imuna de cand ai fost mica? De unde stii ca nu vei contacta tulpinile responsabile de aceste boli?
Si nu-ti pui intrebari in caz ca n-ai stiut, de ce tarile nordice nu au nici un program obligatoriu de vaccinare? macar pt. tbc care e specific zonelor reci si umede? sau de ce in legislatia europeana nu se prevede obligativitatea vaccinarii copiilor? Am inventat noi romanii gaura la macaroana cumva?
In speranta ca ai citit ce ti-am scris, si crede-ma ca sunt bine intentionata, macar sa meditezi la ce ti-am scris, macar ca ti-am scris din pozitia de mama si biochimist in acelasi timp!
Oricum dupa cele prin cate ai trecut si sunt convinsa ca vei mai trece cu fetita, ma socheaza ultima ta fraza, mai ales ca ai o anumita pregatire. Asta eu o numesc p***aE CRASA!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nirolf (acum 13 ani)

Va multumesc mult pentru raspuns. Am tot cautat sa ma informez despre problema aceasta a vaccinurilor si am gasit raspunsuri si pro, si contra.
Despre bolile copilariei, intr-un articol am citit ca in Marea Britanie au murit 14 (sau 18) copii de rujeola (sau una din celelalte 2, articolul era in engleza si nu stiu exact care ii care) in 1988, inainte ca trivaccinul sa fie introdus. Pe de alta parte, vaccinul respectiv poate cauza alergii, in unele cazuri chiar alergii severe, soc anafilactic. Unii specialisti zic ca cercetarile acelui medic care a facut legatura intre trivaccin si autism sunt false, altii ca sunt adevarate.
Despre vaccinul impotriva hepatitei B am citit ca nu cauzeaza reactii severe in organism, iar hepatita B este una dintre cele mai grave boli. Dar dupa cum spuneti dumneavoastra, protectia data de vaccin este in cele mai bune cazuri doar temporara, si atunci cand copii nostri devin mai expusi la infectare nu mai sunt protejati de el. De ce se face vaccinul la nastere si nu atunci cand este mai necesar?
La fel se poate vorbi si despre celelalte vaccinuri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vica (acum 13 ani)

Eu stiam ca vaccinul DTP se administreaza ptr difterie, tetanos si TUSE CONVULSIVA, nu ptr febra tifoida.
Puteti sa-mi dati va rog niste linkuri pe internet despre faptul ca dupa o anumita virsta apar reactii postvaccinale tip retard mental? pe mine treaba asta ma intereseaza fff mult. Un timp n-a existat DTP, existind varianta DTCQ. Doctorita pediatra n-a recomandat, pomenind ceva de afectare neurologica postvaccinala destul de frecventa. M-am abtinut a-i face, pina cind a reaparut DTP. Va rog mult niste referinte cu privire la problema enuntata de dvs in mesaj.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 11 ani)

Nirolf, ati facut vaccinarile fetitei in final?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: