Cum pot trata problemele somnului si a trezirii? raspuns medic

Tulburari de somn
Intrebare postata de Utilizator11708724589 cu 2 luni in urma

Am observat ca am o problema legata de somn si de trezit..tin sa mentionez ca am 16 ani.Seara imi e foarte greu sa adorm, chiar daca o fac cu sau fara televizor/lumini/sunete, ma culc de obicei dupa ora 1:00, la trezit alta poveste, nu ma pot trezi absolut deloc singura, alarmele nu ma ajuta deloc..indiferent de sunet, numar sau de volumul acesora..trebuie mereu sa fiu cu cineva ca sa ma ajutecare se chinuie cateva minute bune sa ma trezesc, si atunci foarte greu…ce ar trebui sa fac?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului (acum 2 luni)

Buna ziua,

Va confruntati cu o problema destul de comuna in randul adolescentilor. Ce ati putea face este sa incercati sa va reglati ciclul de somn. O metoda ar fi sa va organizati un program stabil, adica sa va culcati si sa va treziti la aceeasi ora in fiecare zi, inclusiv in weekend-uri.

Va fi greu la inceput, dar corpul dumneavoastra se va obisnui treptat cu acest ritm. De asemenea, puteti evita somnul la pranz, cafeaua sau orice alte bauturi cu cofeina pentru a nu inhiba somnul la ora de culcare.

Faceti miscare regulat in fiecare zi, cu cel putin 3 ore inainte de culcare, acest lucru va va ajuta sa adormiti mai usor.

Crearea unui mediu propice pentru somn este important, camera trebuie sa fie intunecata, fara zgomote si temperatura potrivita.

Evitati utilizarea dispozitivelor electronice cu cel putin o ora inainte de culcare, lumina albastra a acestora afectand calitatea somnului.

Daca in ciuda acestor sfaturi tot nu reusiti sa va imbunatatiti somnul, este recomandat sa consulati un medic, care va putea prescrie eventuale tratamente sau va va ghida pentru analize suplimentare.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/somnologie

Articole recomandate:
/sfatulmedicului.ro/Cresterea-si-dezvoltarea-copiilor/problemele-de-somn-ale-copiilor-si-adolescentilor_18850
sfatulmedicului.ro/Insomnia-si-alte-tulburari-de-somn/tulburarile-de-somn_8221
sfatulmedicului.ro/Insomnia-si-alte-tulburari-de-somn/ce-cauzeaza-tulburarile-de-somni_19071

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Clinica Hope MClinica Hope este un medic autorizat SFM (acum 2 luni)

Este important să acorzi atenție calității somnului tău, deoarece acesta poate afecta starea ta de bine și performanța în activitățile zilnice. Încearcă să creezi un mediu propice pentru somn, evitând utilizarea dispozitivelor electronice înainte de culcare și menținând o rutină regulată de somn.

De asemenea, limitează consumul de cafea sau alte băuturi care conțin cofeină înainte de culcare. Dacă dificultățile în adormire și trezire persistă, ar fi recomandat să discuți cu un specialist pentru a identifica posibilele cauze și pentru a primi sfaturi și tratament adecvat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Tulburari de somn.

Utilizator11708724589 (acum 2 luni)

la ce medic ar trebui sa ma duc?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: