Reactii negative la oprirea tratamentului pentru obsesie cu microbi?

Intrebare postata de Utilizator11546520558 cu 10 luni in urma - 0 raspunsuri
Grupurile de discutie din care face parte intrebarea: Tulburare obsesiv-compulsiva

Bună ziua

Acum 3 ani si jup***ate am avut obsesie cu microbi.

Am rezolvat această problemă în 4 luni cu ajutorul psihologului.

Am urmat și tratament psihiatric, pentru că stresul devenise foarte mare și aveam și insomnie:

- olanzapina de 10 mg, seară pentru somn
- anafranil de 2,5 mg dimineață și la prânz 

In momentul in care am vrut să opresc tratamentul, am început sa am reacții:
- transpirație excesivă care  ține  toată ziua și noaptea
- fierbințeală la cap, care se accentua dacă ma așezăm în pat
- palpitatii și spasme musculare la picioare și mâini 

Psihiatrul a spus că reacțiile mele nu sunt de la faptul că am scos medicamentele.

Nu am avut aceste probleme înainte să încep tratamentul psihiatric.

Am încercat de 4 ori până acum să scot tratamentul și de fiecare dată l-am reluat din cauza reacțiilor din cauza lui. Practic am devenit dependent de el. Corpul meu nu se mai desp***acă fără el.

Nu vreau să mai iau tratament psihiatric, atâta timp cât problema pentru care am început să-l iau s-a rezolvat cu psihologul și bineînțeles și cu tratamentul în prima fază  

Stare actuala:
- TRANSPIRAȚIE - transpir toată ziua (am corpul cald) și toată noaptea (corpul e rece 35,5- 36,5 grade)

- STRES - Din cauza stării permanente de transpirație  am început să fiu foarte stresat.

- INSOMNIE - Totodată nu mai dorm bine noaptea, uneori 2-3 ore, pentru că după ce mă trezesc să mă duc la toaletă efectiv nu mai pot sta în pat pentru că mă apucă transpirația.

Cum pot aborda starea mea de acum pentru depăși această stare de transpirație, a scădea stresul și a dormi mai mult ?

Vă mulțumesc!

Aceasta intrebare nu are raspunsuri!

Participa la comunitate si fii prima persoana care raspunde la intrebare!

Raspunde

×
×
Felicitari! Raspunsul a fost postat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost editat cu succes! Felicitari! Raspunsul a fost sters cu succes!
Se incarca...

Cauta

Nu ai gasit ce cauti? Cauta intrebari similare sau adauga o intrebare noua.

Adreseaza o intrebare!

Comunitatea SfatulMedicului este pregatita sa raspunda la intrebarea ta!

Adreseaza o intrebare

Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie, ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.

Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare, informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.

SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel. Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.