Cum pot sa ii tratez fetitei mele secretiile nazale?

Simptome ale sinusurilor
Intrebare postata de Utilizator11696619495 cu 6 luni in urma

Buna ziua, fetitei mele de 2 ani si 4 luni ii curge nasul de 2 zile. Secretiile sunt preponderent transparente si rar galbui. Problema cea mai mare este ca ii ajung in gat si se ineaca, iar din acest motiv nu poate dormi bine. Pana acum ii aspiram nasul cam de 4 ori pe zi iar inainte de somnul de pranz si cel de noapte ii punem cate 2 pufuri de Vibrocil in fiecare nara. Aceastea sunt singurele simptome, fara febra, stari de oboseala, tuse sau stranuturi…Va rog sa ma consiliati ce putem face deoarece nu vad nicio imbunatatire a starii pana astazi. Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 6 luni)

Buna ziua!

Iata cateva sugestii pentru a trata secretiile nazale:

1. Hidratare: Asigurati-va ca fetita bea suficienta apa sau alte lichide sanatoase, pentru a mentine membranele nazale umede si pentru a subtia secretiile nazale.

2. Umidificator: Folositi un umidificator in camera fetitei pentru a mentine aerul umed. Acest lucru poate ajuta la ameliorarea congestiei si la reducerea secretiilor nazale.

3. Aspirarea nasului: Continuati sa aspirati nasul fetitei de mai multe ori pe zi. Puteti incerca sa folositi un spray cu apa salina pentru a ajuta la desfundarea nasului inainte de aspirare.

4. Excluderea alergenilor: Evitati expunerea fetitei la potentiati alergeni, cum ar fi praful, polenul sau fumul de tigara. Acestea pot agrava congestia nazala.

5. Incercati sa ridicati putin capul fetitei atunci cand doarme, utilizand perne suplimentare. Aceasta pozitie poate ajuta la scurgerea secretiilor nazale.

6. Consultati pediatrul: Daca nu observati nicio imbunatatire a starii fetitei dupa cateva zile sau daca simptomele se agraveaza, va recomand sa consultati pediatrul. Acesta va putea evalua situatia si poate recomanda un tratament suplimentar sau o cauza subiacenta a secretiilor nazale.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/pediatrie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Nasul-si-sinusurile/cum-ajuti-copilul-cand-are-nasul-infundati_12731

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: