Senzatie arsura si usturime in timpul actului sexual?

Sex si probleme sexuale
Intrebare postata de Maya Stan cu 2 luni in urma

Simt o senzatie de arsura in timpul actului sexual, atat in vagin cat si la nivelul vulvei, mai precis dupa primul act, dar si dupa, cand urinez. Tin sa precizez ca am avut recent candidoza si am tratat o corespunzator conform medicului, si am inceput din nou activitatea sexuala dupa vindecare (de asemenea iau si anticonceptionale). Cum pot scapa de aceasta senzatie de arsura?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum 2 luni)

Buna ziua,

Senzatia de arsura si usturime in timpul actului sexual poate fi cauzata de mai multi factori, inclusiv iritatia vaginala, o infectie, reactii alergice sau o afectiune de sanatate subiacenta. Fiindca spui ca ai avut recent candidoza, e posibil ca aceasta sa mai fi persistat sau sa se fi recidivat. Ai mentionat ca ai luat medicatia prescrisa de medicul tau, dar uneori tratamentul nu elimina complet infectia si simptomele pot persista. De asemenea, e posibil sa ai o reactie la anticonceptionale sau la lubrifiantii folositi in timpul actului sexual. Mai mult, anumite boli cu transmitere sexuala pot provoca aceste simptome. E important sa vorbesti cu medicul tau despre toate simptomele pe care le ai si sa il intrebi despre cele mai bune optiuni de tratament pentru tine. Daca nu s-a rezolvat problema dupa tratamentul pentru candidoza, e posibil ca medicul sa iti recomande sa faci teste suplimentare pentru a determina cauza acestor simptome.
Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-cu-transmitere-sexuala/boli-cu-transmitere-sexuala-sifilisul-gonoreea-chlamydia-scabia-sida_1101

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21637741092 (acum 2 luni)

Este posibil să ai o infecție sau o iritație la nivelul tractului urinar sau genital. Te sfătuiesc să consulți un medic pentru a primi un diagnostic precis și un tratament adecvat. Evită raporturile sexuale până când primești un sfat medical și urmează recomandările medicului tău pentru a preveni recurența candidozei sau alte probleme de sănătate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: