Schizofrenie simpla?

Schizofrenie
Intrebare postata de Emmmma cu 12 ani in urma

Buna ziua!Am apelat la acest forum pentru a afla o a doua parere.Medicul m-a diagnosticat cu aceasta tulburare,desi pe reteta imi apare diagnosticul de episod depresiv major.Prezint urmatoarele simptome:apatie,lipsa de energie,lipsa de vointa(as sta toata ziua fara sa fac nimic-desi sunt constienta ca nu rezolv cu asta nimic),si probleme cu concentrarea si memorarea.Cateodata cand sunt chiar lipsita de energie total mai am impresia ca totul este un film si ma simt prinsa intr-o posibila lume iluzorie,creata de mintea mea.Am luat diverse scheme de tratament,insa far nici un rezultat.Este posibil sa am aceasta tulburare,sau sa fie vreo depresie rezistenta la tratament?Va multumesc pentru interesaul acordat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Numai una (acum 12 ani)

Ema, si eu am schizofrenie, schizofrenie afectiva, si eu m-am interesat de aceasta boala, dar fara rezultate concrete...la mine pe foaie scria episod psihotic acut cu aspect schizofreniform...dar mai tarziu, pe reteta scria schizofrenie afectiva...nici eu nu stiu ce sa mai cred. In fine.

Nu inteleg, tu ai fost diagnosticata cu schizofrenie simpla sau aceasta boala crezi tu ca o ai?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Emmmma (acum 12 ani)

Buna,nu stiu daca o am,dar cu aceasta am fost diagnosticata....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Liviu (acum 11 ani)

Emmmma, depresia apare (cu diferite intensitati) si in diverse alte afectiuni (ca simptom asociat) si poate sa raspunda destul de bine la tratamentul medicamentos; ceea ce ar putea sa explice foarte bine mentionarea sa pe reteta. In schimb, raspunsul la tratamentul medicamentos in cazul shizofreniei simple este modest; ceea ce ar putea sa explice si precautia specialistului cu privire la acest aspect.

Cu alte cuvinte, eu cred ca ar fi preferabil sa lasi diagnosticul in grija medicului (care mi se pare a fi intr-adevar un bun profesionist). Dar mai ales, tin sa subliniez si aici NECESITATEA PSIHOTERAPIEI - demers curativ imperativ in situatia prezentata, in conjunctie cu chimioterapia si fizioterapia.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Numai una (acum 12 ani)

Oare are vindecare?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: