Permis suspendat pt faptul ca iau pastile. Cum il pot recupera ?

Schizofrenie
Intrebare postata de Petre Marian cu 6 luni in urma

Am fost internat la un spital de psihiatrie și am primit diagnosticul de "tulburare psihotică acută cu simptome schizofrenice". Am luat la rand simptomele aferente diagnosticului și nu bifez nici un simptom: nu aud voci, nu am idei delirante de persecuție sau de grandoare etc. Nu le aveam nici înainte de a lua pastilele.

Mi s-a prescris olanzapina și aryzalera și pt asta poliția mi-a luat permisul. Am făcut cerere de reevaluare la rutieră, dar doctorii fug ca necuratul de tămâie de mine. Doctorul de la med. legală m-a trimis la psihiatra mea, psihiatra mi-a zis că nu vrea să mă reevalueze deoarece iese la pensie..

Apoi am fost la psihiatrul de la spitalul unde am fost internat. M-a expediat rapid și de acolo. Apoi am fost la altă clinică și după ce am discutat, doamna de acolo mi-a sugerat subtil că diagnosticul este exagerat. Asta ce înseamnă ? Dacă diagnosticul este exagerat, înseamnă că eu am permisul suspendat degeaba ... Ce pot face sa il recuperez ? Sau măcar să mi se scoată pastilele? Orice idee e binevenită, vă mulțumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum 6 luni)

Buna ziua,

Fiind vorba de o suspiciune de tulburare psihotica si administrarea de medicamente, este posibil sa fie necesara o evaluare psihologica sau psihiatrica independenta pentru a demonstra ca nu mai prezinta simptomele care au dus la suspendarea permisului.

In ceea ce priveste pastilele, este important sa discuti cu psihiatrul tau sau cu un alt specialist inainte de a decide sa le intrerupi. Doar un medic calificat poate evalua tratamentul si poate oferi sfaturi personalizate in functie de nevoile tale individuale.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Schizofrenia-si-alte-tulburari-psihice/ce-reprezinta-psihozai_17102

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Petre Marian (acum 6 luni)

Buna ziua,

Ultima doamna la care am fost si care mi-a comunicat faptul ca diagnosticul a fost exagerat, mi-a prescris aceeasi reteta de pastile si mi-a spus sa le iau in continuare, insinuand ca nu vrea sa se intervina peste "colega" ei..

In teorie pot achita nenumarate evaluari psihiatrice, dar nimeni nu vrea sa riste sa isi puna parafa, cel putin asta am dedus eu din ultima vizita si dupa ce am fost plasat de la un doctor la altul.

Voi accesa linkurile atasate, va multumesc pt raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: