Este tulburare psiha ? raspuns medic

Schizofrenie
Intrebare postata de Tania. cu 13 ani in urma

Buna ziua,

Exista persoane care nu suporta sa nu li se dea dreptate, chiar daca li se explica cu argumente corecte si solide ca nu au dreptate. Mai mult, pe masura ce le dovedesti cu calm ca se inseala si-si dau seama ca pierd teren devin de-a dreptul agresive, cel putin verbal, daca nu si fizic. Agresivitatea verbala atinge cote de neimaginat si este lipsita de orice jena, poate avea loc chiar in public si lasa auditoriul mut de uimire in prima faza, asa este de socanta atitudinea acelei persoane.
In plus, ea face imediat transferul "neimplinirii" catre cel ce i-a dovedit ca n-a avut dreptate si il umple de acuzatii nereale, inventate si aberante, ii aduce injurii fara perdea, jigniri grele fara nici o legatura cu subiectul in discutie ci numai si numai din dorinta de a se razbuna cumva, totul intr-un crescendo irational si amenintator.
Sunt convinsa ca ne aflam in fata unei tulburari pshice majore fiindca alta explicatie nu exista.

Va rog mult sa-mi spuneti cum se numeste aceasta boala psihica, daca exista tratament (internare sau doar medicatie la domiciliu ?) si ce pot face cei ce de confrunta cu persoane care sufera de asa ceva.

Oameni buni, credeti-ma ca este absolut socant sa vezi astfel de situatii !!

Le multumesc mult tuturor care imi ofera raspunsuri calificate, situatia e cam "albastra" , deci urgenta! Va rog sa ma ajutati !

Tania.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

psh Ioana Panculescu (acum 13 ani)

tania ,un diagnostic nu se poate pune on line

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tania (acum 13 ani)

Cu tot respectul, cred ca macar o parere generala se poate da, altfel acest site isi pierde rostul in ceea ce priv. sectiunea de intrebari din partea userilor/pacientilor si raspunsuri din partea medicilor.

De altfel, inainte de a posta intrebarea mea, am citit toate intrebarile din sectiunea de tulburari psihice, in speranta ca voi gasi raspunsul fara sa mai deranjez, ocazie cu care am observat ca destule intrebari au primit un raspuns de la un medic in care se spunea mai mult decat faptul binecunoscut ca un diagnostic nu se poate pune online.
Chiar si eu am avut o problema anul trecut, la care 2 medici au fost f indatoritori si mi-au rasp. la obiect, fara a-mi da un diagnostic - fireste, fapt pt care le multumesc frumos inca o data.

Inca mai sper ca un alt medic binevoitor ma va indatora si data asta cu raspuns care sa-mi foloseasca.

Va multumesc ... pt. mesaj, d-na doctor si va doresc o seara buna !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psh Ioana Panculescu (acum 13 ani)

Draga Tania, pentru un diagnostic trebuie sa stii istoria pacinetului ,nici macar varsta nu-i specificata si trebuie sa ai macar 5 criterii,

- un model de relatii instabile
- imagine de sine instabila
-teama de abandon
- comportamente impulsive si autodistructive
- comportament suicidar si automutilare
- schimbari frecvente de dispozitie
- sentiment cronic de gol interior
- manie fara motiv

Crezi ca se potriveste ?Am o banuiala ceea ce ar putea fi
Apoi important este daca pacineta /pacientul respectiv sufera de o boala

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Claudia Popa MPsih. Claudia Popa este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna Tania,
Nu consider a fi un start corect atunci cand etichetam o persoana ca ar putea avea o tulburare doar pentru ca nu suporta sa fie contrazisa. Se pot incadra insa in categoria personalitatilor dificile daca au un comportament ce persista pe o anumita linie. Atata timp cat persoana despre care vorbesti nu isi va da seama singura ca are o problema de relationare cu ceilalti si nu va apela singura la ajutor nu poti sa o ajuti, iar daca incerci sa ii spui este foarte posibil sa se dezlantuie intr-o noua scena agresiva. Unul dintre lucrurile cele mai potrivite ar fi sa te raportezi la aceasta persoana in asa fel incat nici unul dintre voi sa nu aiba de suferit, adica sa adopti o pozitie diplomata. Exista pe piata carti care descriu si ofera sfaturi de comportare cu asemenea personalitati.
In speranta ca am putut fi de ajutor, iti urez mult succes Tania.

Psihoterapeut  Claudia Popa ,

Contact - tel.: 0721.551.228

- e-mail: [email protected]

- www.claudiaradu.wordpress.com

- Oras Constanta
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Schizofrenie.

Tania (acum 13 ani)

D-na Dr. Radu, va multumesc f mult pt raspuns si raman indatorata.

Ma gandeam ca e vb de o tulburare pshica datorita modului complet iesit din normal al reactiilor acelei persoane. Nu e prima oara cand vad asemenea atacuri (am mai intalnit 2 cazuri, dintre care in unul am fost implicata direct acum multi ani) si mereu m-a socat agresivitatea si lipsa totala de ratiune/discernamant ce insotesc astfel de episoade. Odata intrate in criza, nimic nu le calmeaza, nici vorba blanda cu care se incearca a fi potolite, nici lipsa de reactie a celui atacat; sunt efectiv ca "leul in turbare" - mai ales verbal, ce le poate iesi pe gurita este de-a dreptul socant.
Eu nu stiu cum isi inchipuie aceste pers. ca cineva mai poate ramane in preajma lor dupa asa ceva, caci se comporta ulterior ca si cum nu s-ar fi intamplat mare lucru si pretind sa fie "iertate" ca pt un o chestiune absolut minora, ceea ce sporeste uimirea celui atacat, ca sa nu mai spun ca daca nu sunt "iertate" se dezlantuie din nou. Asemenea intamplari nu se uita toata viata, credeti-ma !

Personal, nu am putut lua alta decizie decat ruperea imediata, totala si definitiva a relatiilor cu pers. a carei tinta de agresivitate (publica) am fost cu multi ani in urma, nu am cedat sub nici o forma insistentelor de a reinnoi relatiile si, sincer, am crezut ca e un caz f rar si ca f probabil nu voi mai avea ocazia sa vad asa ceva, insa iata ca m-am inselat. Noul "spectacol" la care am asistat de curand m-a facut sa-mi doresc sa stiu ce tulburare psihica este aceasta (macar incadrarea intr-o grupa mai mare de tulburari) si care crede un specialist ca ar fi abordarea necesara la nivelul relatiilor normale interumane, fiindca, iata, oricand ne putem lovi de asemenea episoade aberante.

Inca o data va multumesc, d-na doctor, si, daca mai aveti timp de mine, va astept parerile cu nerabdare ! Chiar vreau sa capat cat de multe informatii este posibil.

O zi frumoasa tuturor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Claudia Popa MPsih. Claudia Popa este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna Tania,
Ma bucur nespus ca am putut fi de ajutor. In cazul in care doriti sa tinem legatura si pe viitor va las adresa de e-mail [email protected] si, de asemeni, va invit sa cititi blog-ul meu deoarece il scriu pentru a putea veni in intampinarea celor care doresc sa afle mai multe despre ceilalti sau despre propria persoana www.claudiaradu.wordpress.com
O zi frumoasa va doresc!

Psihoterapeut  Claudia Popa ,

Contact - tel.: 0721.551.228

- e-mail: [email protected]

- www.claudiaradu.wordpress.com

- Oras Constanta
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Tania (acum 13 ani)

Multumesc mult pt datele de contact, le voi pastra cu grija, iar blogul dvs va intra in lista preferintelor mele.

Va doresc tot binele din lume,
Tania.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21624600168 (acum un an)

Buna ziua. Genul acesta de persoana este sora mea care, de cand eram copii are un comportament greu de stapanit mai ales cand se dezlantuie uraganul din ea. Ii place sa poarte un monolog atunci cand suntem mai multi la un loc, ii place sa fie ascultata si nimeni, dar absolut nimeni nu are dreptul la opinie. Atunci cand cineva incearca cu tot respectul si calmitatea sa aiba ceva de spus, pur si simplu este spulberat verbal incat persoana ramane fara aer,fara cuvinte. \\eu sunt victima acestei fiinte de cand eram copii pana in ziua de azi, cand suntem deja la a III-a varsta.Nu are orelatie buna nici cu copiii eui sau sotul ei, care s-au obisnuit cu ea si o lasa sa porunceasca si atat. Eu o consider bolnava si abia acum m-am gandit sa citesc mai multe despre comportamentulo ei anormal. Este un uragan in calea caruia nu este bine sa fii in preajma!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11644238058 (acum 2 ani)

Printr-o situație similară trec eu la 35 de ani cu bunica din partea mamei, bunică de 79 de ani cu diabet (pe injecții) și fără bărbat de când avea maică-mea 3 ani. E genul acela de vrăjitoare urâtă cu spume, toți sunt proști (deși la psihiatru la testele IQ ea a scos 85 și eu 161), ca simț al umorului se amuză doar când se rănește cineva, are impulsuri de a sări cu cuțitul la mine, iar acum jumătate de oră mi-a dat cu un ciocan în cot pentru că făceam ca unchiul Șușu de la În Puii Mei, personaj al lui Mihai Bendeac, eu fiind mai glumeț din naștere. În timp ce scriu mesajul ăsta, a venit peste mine în bucătărie unde mi-am făcut o cafea ca să-mi dea o listă de cumpărături și câteva facturi pe care să i le plătesc ca și cum nimic nu s-a întâmplat. Pe maică-mea a făcut-o albie de porci și a jucat-o-n picioare când era mică, pe mine la fel, pe soră-mea mai mică la fel, de mai bine de 10 ani nici vecinele cu care obișnuia să își bea cafeaua de dimineață nu mai trec pe la ea, cu administratorul și președintele de bloc s-a certat, pe doctorița ei de diabet o minte (trece din burtă rezultatele la glicemie, gen dacă îi iese 300, ea trece 120), de când cu pandemia, iese pe ascuns din casă după ce i-am zis că-i fac eu cumpărăturile, nu se spală pe mâini, nu se dezinfectează deși i-am cumpărat dezinfectant, în fața ei trebuie să stau mereu cu masca la gură și să țin distanța pentru că nu pune mâna la gură când tușește, nu e mulțumită niciodată de nimic și drăcuie televizorul la telenovele indiene și turcești de zici că e mahala, nu casă de om normal. Și e atât de dusă în lumea ei încât în 2017 când a venit maică-mea stabilită în Italia din 2002 pe la ea, asta batrână nici n-a băgat-o în seamă ca să se uite la telenovelă. Nu știu ce boală psihică are, dar e ceva combinație între psihoză, schizofrenie, narcisism și chiar megalomanie. Cu asemenea animale nu poți raționa sub nicio formă.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: