Tigara electronica fara nicotina

Sarcina
Intrebare postata de miha164 cu 10 ani in urma

Buna, sun insarcinata in 9 sapt si din pacate nu reusesc sa ma las de fumat, as vrea sa stiu daca pot incerca tigara electronica cu lichid fara nicotina. Poate dauna lichidul acela fatului? Va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Monica (acum 10 ani)

Nu cred ca e indicat sa treci la tigara electronica mai ales in timpul sarcinii. E mult mai nociva decat tigarile obisnuite. Nici eu nu am putut sa ma las de tigari in timpul sarcinii. Stresul prin care treci tu si copilasul din burtica, in cazul in care te lasi pe sarcina de fumat, e mult mai mare . Trebuia sa te lasi inainte de fumat. Eu am un copil perfect sanatos si am fumat toata sarcina . Nu sfatui pe nimeni sa fumeze pe sarcina doar sa se lase inainte de a ramane insarcinata . Pup si sarcina usoara !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miha164 (acum 10 ani)

Mersi mult Monica :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Membruronexprim (acum 10 ani)

Mihaela niciuna nu e buna pe perioada sarcinii, insa intre tigara electronica si o tigara clasica eu as alege fara sa ma gandesc pe cea electronica, macar nu mai inhalezi atatea substante nocive.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AndreLenoge (acum 10 ani)

E ca si cum ai spune unui sinucigas ca intre a te arunca de la etajul 5 si ultimul etaj am unui zgarie-nori e mai bine zgarie-nori-ul, ca are vedere mai buna. In loc sa il ajuti sa treaca de momentul dificil care il duce cu gandul la sinucidere. Nu te arunca sa dai sfaturi daca nu ai ce sfat sa dai.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

miha164 (acum 10 ani)

Nu vad legatura intre comentariul tau si intrebarea mea.... Daca ai o parere despre tigara electronica esti invitat sa o impartasesti cu noi... Dar daca vrei doar sa critici raspunsurile altor persoane te rog mult sa ne scutesti. Mersi mult :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AndreLenoge (acum 10 ani)

Ai nevoie de vreo parere cand vine vorba de tigari? In orice forma e ea? Tigarile normale au in filtru o cantitate interesanta de metale care nimeni nu se inghesuie sa iti spuna despre ele, tigara electronica e o "inventie" incredibila, si creierul uman e considerat astazi un optional. Daca tu ca mama te superi ca eu apar sanatatea copilului tau, chiar si cu un comentariu acid, inseamna ca.......trage concluziile. Daca vrei gadilata psihologic, si accepti doar ce te gadila placut la orgoliul si poftele EU-lui tau, ok. Persoanele care cer sfaturi, de obicei cauta confirmarea din partea celorlalti la ceva ce deja au hotarat.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Daniel (acum 10 ani)

Sall am si eu o intrebare eu am arterita si folosesc Tigare electronica oare imi afecteaza la boala care o am ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

matusalem (acum 9 ani)

Monica, cred ca nu ar trebui sa dai sfaturi inainte de a pune cei max. 2 neuroni la lucru.Folosesc tigara electronica de 1,5 ani si ma simt excelent.In tigara electronica,singurii compusi cat de cat toxici sunt continuti in arome,iar la 30 ml de lichid se pune max 1 ml de aroma.Tu cata aroma pui la o prajitura?(esenta de rom,lamaie etc).Mai contine,daca vrei, o anumita cantitate de nicotina dar...doar o mica parte este absorbita de organism deoarece nu exista nici un compus care sa favorizeze absorbtia ei prin mucoase (hidrocarburile aromatice din tigara normala irita mucoasele,favorizand absorbtia de nicotina,pe langa faptul ca sunt cancerigene).OK. Mai exista acolo propilenglicol sau glicerina vegetala.O mica parte din acestea ,sub actiunea caldurii de la rezistenta se transforma in acroleina(aldehida acrilica),substanta cancerigena .Acum...o friptura in ulei contine mai multa acroleina decat 30 ml de lichid,intrucat uleiul,prin incalzire dezvolta treptat ...acroleina si nu cred ca la o friptura folosesti doar 30 ml de ulei.
Singurul lucru cu adevarat periculos in Romania este...p***aa!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mag (acum 9 ani)

Buna Miha164,
daca-ti lipseste vointa citeste aici http://www.intellicig.ro/static/parerea-unui-doctor-despre-tigara-electronica cu toate ca o sarcina dorita ar trebui sa te ambitioneze.
Fratele meu foloseste tigara electronica de un an , mi-a spus ca nu mai tuseste si respira mai usor ( e departe de mine ) .
In urma unei raceli, recent mi-am cumparat si eu o astfel de tigara si lichid fara nicotina cu aroma de cirese, fructe de padure si mere. E placuta, nu-mi mai doresc fumul de tigara( fumam Vogue lilas) , am prietene foste fumatoare ce-au folosit tigara electronica si in cateva luni s-au lasat de fumat fara probleme.
Decizia iti apartine, iti doresc sarcina usoara si multa sanatate cu drag !!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: