Sarcina dorita

Sarcina
Intrebare postata de ion249 cu 14 ani in urma

Buna ziua!Sunt insarcinata in 8 saptamani si cand am fost la control mi-a spus la ecograf ca totul este bine, in limitele normalului, insa la controlul ginecologic propriu-zis, mi s-a spus ca am vaginoza si cervicita superficiala ....Am facut toate analizele specifice sarcinii si toate au iesit bune...Doctorul ginecolog mi-a prescris tratament cu antibiotice ... dar imi este teama sa il fac...
Pot avea asa ceva doar dupa un consult clasic?nu trebuia sa-mi iasa si la analizele de sange? (specific ca am facut toate analizele , mai putin testul Papanicoloau).
Daca am asa ceva ce pot face pentru pentru a am atrata....
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Lavinia (acum 14 ani)

Spune-mi te rog ce fel de simtome ai? Atunci cand ai acest diagnostic apar usturimi foarte mari mai ales in timpul urinarii. Este bine daca ai putea sa-ti mai faci un control medical, s-ar putea sa nu-ti mai spuna acelasi lucru. Pe curand!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

irinuca (acum 14 ani)

In mod normal vaginita poate fi provocata de administrarea de antibiotic.
La analiza de sange nu iese dar ar fi nevoied e o analiza a secretiei pentru a pune un dignostic.
Ar fi indicat sa nu urmezi tratamentul cu antibiotic(mai ales in aceasta perioada a sarcinii, cand fatul este in dezvoltare)si sa mergi la alt medic pt un control mai amanuntit
Sarcina usoara

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alice70 (acum 14 ani)

Depinde si despre ce antibiotic este vorba: unele pot fi administrate in sarcina si altele nu. Vaginoza este data de o dereglare a florei bacteriene locale si nu iese la o analiza a sangelui ci la o analiza a secretiei vaginale. Iar faptul ca ai cervicita iti poate spune obserc***a o inflamatie a mucoasei colului uterin (asta inseamna termenul cervicita - inflamatia mucoasei colului).
Dar de ce nu-i ceri medicului tau sa-ti explice cand nu intelegi ceva sau cand ai dubii in privinta unui tratament pe care ti-l recomanda? Daca nu poti comunica cu el sau daca nu ai incredere in deciziile lui poate ar fi mai bine sa-ti alegi alt medic. E vorba totusi de 9 luni in care vei avea probabil muuuulte intrebari! Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela (acum 14 ani)

Este clar! mergeti la medic fetelor pentru orice...medicii exista ca sa va i-a banii! daca o consultatie a ajuns 40 de lei si o ecografie 50 si asta in 10 minute ca esti expediat rapid si ti se pune un diagnostic aiurea si urmezi un tratament si daca se nimereste, e ok, daca nu altul...sunteti niste cobai fetelor. Ca sa nu mai adaug ca esti tratat ca si un animal sau mai rau...
Nu fac reclama la propolis, dar cel putin e antibiotic natural si cuprinde o gama mare de tulpini, inclusiv virusi, nu degeaba albinele il folosesc impotriva intrusilor in stup. Si mai lucrati putin la imunitate, majoritatea bolilor au la baza o imunitate scazuta.
Mi-e mila de unele femei tinere si naive care arunca bani seriosi la medici in speranta ca se v-or face bine, dar de fapt sunt dependente de medici si medicamente.
Sanatate la toti!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: