Sarcină bătăile inimi ?

Sarcina
Intrebare postata de Utilizator11696446457 cu 2 saptamani in urma

Bună ziua, treaba stă cam așa, am ajuns la urgențe cu o mică sângerare care nu a mai debutat, am 8 săptămâni ,6 la momentul când sângerasem , la urgențe mi-a zis ca inima îi bate , m-am dus la ginecolog și doctorița îmi zice cum ți-a zis ca îi bate inimioara ca mie nu imi arată nimic m-a trimis după la urgențe, asta la 7 săptămâni acolo l-am văzut pe bebe cum îi pâlpâia inimioara și mi-a zis ca totul e bine , dar nu i-am auzit inimioara ci pur și simplu mi-a arătat ca este bine și ca ii bate, întrebarea este cum este posibil sa zică ca nu îi bate la ea și de două ori la urgențe să zică și să văd și eu ca inimioara îi bate, normal când putem auzi exact cum îi bate inimioara ?????

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum 2 saptamani)

Buna ziua,

In general, bataile inimii ale unui fat pot fi detectate prin metode de imagistica precum ecografia incepand cu saptamana a sasea sau a saptea de sarcina. Cu toate acestea, nu intotdeauna aceste batai pot fi auzite la acest moment timpuriu, mai ales daca sunt folosite echipamente de calitate inferioara sau daca examinarea nu este realizata corect. De cele mai multe ori, bataile inimii ale fatului pot fi auzite clar incepand cu saptamana a opta sau a noua de sarcina.

E posibil ca medicul ginecolog sa nu fi reusit sa auda bataile inimii bebelusului daca nu a utilizat un aparat de ecografie de calitate superioara sau daca nu a realizat scanarea corect. De asemenea, este posibil ca ritmul inimii fetale sa fi fost prea lent sau prea rapid pentru a fi detectat in mod precis.

In cazul in care aveti dubii sau preocupari, ar fi recomandat sa consultati un alt specialist pentru a avea o a doua parere.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie sau https://www.clickmed.ro/medic/ecografie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/sarcina-pe-saptamani_20296

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11696446457 (acum 2 saptamani)

Da, la urgențe a dat zoom pe bebe și a văzut inimioara cum îi bate , eram puțin nelămurită , mai ales ea când mi-a făcut ecografia pe burtă săculețul unde era el nu se vedea așa de bine ca la intravaginal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: