Radiografia dentara digitala afecteaza in sarcina?

Sarcina
Intrebare postata de Ramona z cu 10 ani in urma

La sfarsitul lunii Iulie 2013 inceputul lunii August 2013 am ramas insarcinata fara sa stiu si in prima saptamana din August 2013 am fost la o clinica stomatologica si am facut 2 radiografii dentare digitale. in timpul sarcinii la 18 saptamani am fost la eco la 4 medici diferiti si nici unul nu a vazut ca sunt probleme cu copilul. Am nascut un baietel cu sindrom Down. Acest sindrom nu poate fi vazut la eco sau nu au fost ei competenti? Credeti ca a afectat si radiografia dentara digitala?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

GeorgianaR (acum 10 ani)

La 12-13 saptamani de sarcina se recomanda dublu test,se face o echo si se recolteaza sange pentru a depista riscul de sindrom Down.Eu cred ca ar fi putut sa vada la echo,in urma masuratorilor daca exista acest risc,insa nu sunt medic.Cat despre acele radiografii,nu cred ca ar fi cauza,dat fiind ca le-ai facut in prima saptamana de sarcina,in care embrionul abia se implanteaza.Este riscant sa faci radiografii in timpul organogenezei,dupa 4 saptamani de sarcina,din cate stiu si sa fie facute in zona abdomenului.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: