Cauta afectiune/simptom/conditie medicala
Cere sfatul medicului
Cere sfatul
medicului

Posibil sa fie sarcina sau apare menstruatia ?

Sarcina
Intrebare postata de Bianca cu 2 saptamani in urma

Cat timp apare testul pozitiv dupa un avort spontan ? Specific ca au trecut deja 4 saptamani de atunci? E ok sa am cateva pete de culoare maro pe lenjerie intima sau pe hârtia igienica asta se întâmplă de cateva zile dar in cantita foarte mici? Anunta asta venitea menstruatiei sau poate fii o posibila sarcina mentionez ca am avut contact sexual neprotejat cu ejaculare in vagin ! Am facut un test de sarcina si mi s ar parea ca s ar vedea si o a doua linie dar foarte foarte sp***a am unele simptome de amețeală greata (foarte ușoară)sani mai greoi si mai sensibili urinare frecventa oboseala !imi doresc mult un copil dar nu vreau sa mi fac speranțe

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

SfatulMedicului (acum 2 saptamani)

Buna ziua,

E posibil ca simptomele pe care le descrieti sa fie o noua sarcina, fie inceputul unui nou ciclu menstrual. Si spotting-ul maro poate fi un semn de inceput al menstruatiei, dar poate fi si un simptom timpuriu de sarcina. Dupa un avort spontan, testul de sarcina poate ramane pozitiv pentru o perioada de timp care variaza - de obicei cateva saptamani, dar poate fi si pana la 2 luni, in functie de nivelul hormonului HCG.

Referitor la liniuta sp***a de pe testul de sarcina, asta poate indica fie o sarcina foarte incipienta, fie un reziduu de HCG dupa avortul spontan. Din pacate, singurul mod sigur de a deosebi intre aceste situatii este de a merge la medic si de a face o serie de analize suplimentare, inclusiv o masurare a nivelului de HCG in sange si eventual o ecografie transvaginala pentru a verifica daca exista un nou embrion in uter.

In privinta simptomelor pe care le mentionati – ameteala, greturi usoare, sani mai greoi si mai sensibili, urinarile frecvente, oboseala – acestea pot fi, intr-adevar, semne timpurii de sarcina. Dar ele pot fi, de asemenea, simptome pre-menstruale sau pot fi rezultatul schimbarilor hormonale dupa avort.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Sarcina--nasterea-si-lauzia/nu-ratati-aceste-semne-timpurii-ale-sarcinii_19715

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bianca (acum o saptamana)

Multumesc pentru raspuns ! Astept sa fie gata actele sa pot merge la spital (Spania) nu inteleg ce sunt aceste pete maronii daca ar fii o sarcina ar trebui sa tina asa mult petele? Sunt sanse mari sa rămân însărcinată imediat dupa avort?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

SfatulMedicului (acum o saptamana)

Buna ziua,

Petele maronii pot fi un semn al multor afectiuni, deci este important sa va consultati cu un medic atunci cand acestea apar. Daca sunt legate de o sarcina, ele ar putea reprezenta un semn al unei sarcini ectopice, ceva ce ar trebui verificat imediat.

Dupa un avort, organismul necesita timp pentru a se vindeca si pentru a se reechilibra hormonal. Sansele de a ramane insarcinata imediat dupa un avort variaza in functie de multe factori, inclusiv tipul de avort pe care l-ati avut, starea dumneavoastra generala de sanatate si ciclul menstrual normal. Unele femei pot ramane insarcinate la cateva saptamani dupa un avort, in timp ce alte femei pot avea nevoie de mai mult timp.

Totusi, este important sa stiti ca avortul poate avea un impact emotional semnificativ si este important sa aveti grija de sanatatea dumneavoastra emotionala in acest timp.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/secretiile-vaginale-cand-ar-trebui-sa-ne-ingrijorami_16966

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: