Interpretare rmn,suspect de hcc,sau o explicatie mai pe intelesul nostru daca se poate,in urma acestor concluzii?

Sarcina
Intrebare postata de MarianaS cu 7 luni in urma

Concluzii: Ficat marit dimensional, cirotic, cu plaja relativ intinsa gadolinofila in timp arterial, neomogena, cu tulburari de perfuzie secundar obstructiei venei porte si dilatatii ale cailor biliare intrahepatice-plaje de transformare maligna-HCC. Multiple imagini nodulare cu restrictie de difuzie si gadolinofilie prezenta situata relativ difuz la nivelul ambilor lobi-probabil determinari secundare. Tromboza completa ram stang vena porta. Splenomegalie neomogena cu mici arii nodulare slab/negadolinofile situate atat spre polul anterior cat si posterior si in vecinatatea hilului-probabil cu substrat vascular-posibil mici infarcte splenice. Adenopatii patologice la nivel celiac, in hilul hepatic, pericefalopancreatic, interaortocav si lomboaortic in stanga. Lichid de ascita in cantitate mica perihepatic, perisplenic si la nivel pelvin in fundul de sac Douglas. Evolutie in progresie evidenta comparativ cu examenul IRM 06.2021-de corelat si cu datele clinice si biologice.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 7 luni)

Buna ziua,

Conform concluziilor RMN, exista mai multe aspecte care sugereaza prezenta unui carcinom hepatocelular (HCC), o forma de cancer la ficat. Aceste aspecte includ ficat marit in volum, aspecte cirotice (modificari structurale cauzate de boala hepatica cronica), prezenta unei plaje relativ intinse, cu caracteristici suggestive de neoplasm malign (transformare maligna), imagini nodulare cu restrictie de difuzie si prezenta gadolinofilar de-a lungul ambilor lobi hepatici (substanta de contrast utilizata in scanarile RMN), precum si tulburari de perfuzie cauzate de obstructia venei porte (care transporte sangele de la ficat la restul corpului) si dilatatii ale cailor biliare intrahepatice (canalele prin care este eliminata bila din ficat).

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/medicina-interna

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Ficatul-si-caile-biliare/insuficienta-hepatica-si-leziuni-ale-ficatului-semne-si-simptome_8514

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: