Care este data conceptiei?

Sarcina
Intrebare postata de Gabriela Vanatoru cu 2 luni in urma

Bună ziua! Am o întrebare cu privire la data concepției. Am făcut ecograf și medicul a concluzionat CRL=6,4 MM=6 SA +3 zile (am ridicat ulterior analizele și nu am reușit să solicit detalii). Să înțeleg că vârsta copilului reală este de 6 saptamani plus 3 zile... Sau a ținut cont că vârsta se calculează de la data primei zi a ultimului CM și în realitate data concepției ar fi in urma cu 4 săptămâni de la momentul examenului ecograf. Mulțumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 2 luni)

Buna ziua,

Data conceptiei este de obicei calculata incepand cu prima zi a ultimei tale menstruatii. Asta nu inseamna neaparat ca ovulatia (si prin urmare conceptia) au avut loc exact atunci, dar aceasta este metoda standard pe care o folosesc medicii pentru a calcula varsta gestationala a copilului tau. Astfel, cand medicul spune ca esti la "6 saptamani + 3 zile", el se refera la varsta gestationala a copilului dumneavoastra, nu la cate saptamani au trecut de la conceptie.

In genere, conceptia (sau ovulatia) are loc aproximativ in a 14-a zi a ciclului menstrual. Asadar, daca zici "6 saptamani + 3 zile", conceptia probabil a avut loc cu aproximativ 4 saptamani si 3 zile in urma.

Desigur, acest lucru depinde de lungimea ciclului dumneavoastra menstrual si de atunci cand a avut loc ovulatia. Desi acesta este un mod bun de a estima data conceptiei, singurul mod de a sti cu siguranta cand a avut loc este daca ai urmarit ovulatia prin metode cum ar fi testele de ovulatie.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Evolutia-sarcinii/sarcina-intelegerea-procesului-de-conceptie_1088
sfatulmedicului.ro/Evolutia-sarcinii/etapele-si-evolutia-sarcinii_17464

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: