Posibila sarcina

Sarcina
Intrebare postata de gaby@ cu 13 ani in urma

Buna ziua! Am si eu o nelamurire, de o saptamana jumatate am niste crampe abdominale, nu sunt dureri insuportabile, dar ma deranjeaza, precizez ca ma doare si spatele (nu f tare, dar in partea de jos ma doare). Am avut si senzatie de greata si ameteli. Ar putea fi vorba de o sarcina? Ciclul menstrual ar trebuii sa-mi vina pe 17 mai, cand as putea sa-mi fac un test de sarcina sa vad daca asta e problema? Daca merg la medic acuma, cu o analiza de sange ar putea depista o posibila sarcina? Vreau sa spun ca am contacte sexuale neprotejate ptr ca imi doresc f mult un copil si incerc cu viitorul meu sot de vreo 3 luni si inca nu am reusit, sper ca acuma sa fie cu noroc. Va multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

Sheila (acum 13 ani)

Testul de sarcina ar trebui sa-l faci cam la 10 zile de la ultimul contact.
Insa poti astepta sa vezi daca iti vine menstruatia si abia apoi sa faci testul.
Spor si sa auzim de un bebel

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

O analiza de sange depisteaza imediat daca e vorba de o sarcina. Chiar mai rapid decat un test din comert, si in mod cert testul de sange e cel mai concludent! Daca esti nerabdatoare si vrei sa afli mai inainte de data de 17, fa testul de sange. Cumnatei mele i-a iesit pozitiv la 3 saptamani de la contact.
Sanatate si sper ca vei avea cand va fi sa fie un bebe sanatos si voinic! Dar nu te stresa mult cu treaba asta, ca nu-ti ''iese'' daca e cu stres! Stresul nu te ajuta absolut deloc sa ramai insarcinata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

andreea (acum 13 ani)

buna sfatul meu este sa iei un test de sarcina sa vezi daca esti insarcinata.sa sti ca nu poti sa ramai insarcinata in ziua cand ai contact sezual .poti sa ai contact aproape in fiecare zi da nu poti sa ramai este o zi cand esi fertila adica cand poti ramane aceasta zi iti va spune medicu gunecolog dupa un consult si dupa nista analize.bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Gaby, inca ceva: te poti interesa la clinicile particulare, sunand la laboratorul de recoltat analize, la cat timp de la contact poti afla daca esti insarcinata. In mod normal, daca e sa ne luam dupa procesele strict fiziologice si transformarile suferite de organism, ar cam trebui sa se vada la doar cateva zile, caci deja, dupa cum stii, in momentul in care ovulul e fecundat si incepe diviziunea celulara, organismul si incepe sa ''reactioneze'' la acest proces, pregatindu-se pentru ceea ce-l asteapta in continuare. Dar trebuie sa afli ce substante au (daca sunt de generatie mai noua, performante). Succes, sper sa fie cu noroc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dana (acum 10 ani)

Buna! Eu am o mare nelamurire, am făcut 3 teste de sarcina si toate au ieșit pozitive. Am făcut si acel test de sânge care a ieșit negativ. Nu știu ce sa cred si ce sa fac...5

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: