Hipotiroidismul si sarcina

Sarcina
Intrebare postata de cu 14 ani in urma

Din cate stiu eu, tamoxifenul este folosit in terapia hormonala a cancerului de san. Daca esti insarcinata s-ar putea ca acel copil pe care il nasti sa sufere mutatii genetice cu risc de aparitie a celululelor canceroase. Nu sunt in domeniu, dar din cate am citit tamoxifenul este foarte periculos daca esti insarcinata sau alaptezi. Pe curand

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

raluca (acum 14 ani)

Sigur ca vei naste un copil sanatos. Euthyroxul este un hormon de sinteza si este indicat in hipotiroidism. Ar trebui sa vb cu medicul ginecolog sa te lamureasca el mai bine. Dar, din cate am auzit unele femei au luat acest medicament pe timpul sarcinii si l-au intrerupt abia la o luna inainte de a naste. Cere parerea cel mai bine si pentru a sta tu mai linistita medicului care iti monitorizeza sarcina. Sarcina usoara si un bebe sanatos

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

aaa
Klarisse (acum 14 ani)

Buna,
Eu sufar de hipotiroidie si imi doresc un bebe. Sunt atent monitorizata de medic si mi-a spus ca medicamentatia (euthyrox) se va lua si in timpul sarcinii ca sa decurga totul normal.In rest din cate stiu nu sunt probleme.

Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

bernilori (acum 14 ani)

pt marieta16,cum DOAMNE iarta-ma,esti gravida cand tu ai postat in alta parte ca esti virgina si ca ai mimat sexul cu prietenul tau si iti era teama ca esti insarcinata?la 46 de ani?ai nevoie de un pshiatru!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mari (acum 14 ani)

pai n-a zis ca e insarcinata aici..cred ca a raspuns la o intrebare dar a postat gresit..in orice caz am mai citit si eu postari de ale ei..cand e insarcinata,cand nu e..marieta16 hai sa ne lamuresti!:)))

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: