Help....

Sarcina
Intrebare postata de selinuta20 cu 13 ani in urma

Buna fetelor de 4 luni ma chinui sa raman insarcinata am un ciclu regulat de 30 de zile in fiecare luna pe 20 imi vine nu mai stiu ce sa fac ca sa raman si eu aveti vreun sfat am si uterul retrovers dar nu este o problema am mai ramas si anul trecut si a trebuit sa fac un avort pe motive de sanatatea avortul l-am facut pe 12 august 2009 am luat marvelon pana in luna decembrie cand m-am decis sa fac si eu un bebe au trecut 4 luni si nimic de cand tot incerc..,.va rog din suflet raspundeti-mi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

Ionascu Andreea (acum 13 ani)

Este foarte important sa stii care este perioada de ovulatie, pentru a avea atunci contactul sexual. Daca nu o cunosti, mergi la medicul ginecolog pentru monitorizare. Oricum iti recomand un consult ginecologic si ecografie. Iti recomand sa il faci cam intre zilele 11-14 pentru a ti se masura endometrul si pentru ca medicul sa poata vizualiza la ecografie modul de functionare al ovarelor tale. Pune o perna sub bazin in timpul si dupa actul sexual, si ramai intansa in pat cam in sfert de ora, dupa terminarea acestuia. Consuma multe legume si fructe in stare cruda, ia acid folic, vitamina c, vitamina E. Recomandabil ar fi sa faci si analizele premergatoare saricinii (torch), pentru ca anumite boli determina infertilitate (fie ea si temporara)...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela@ (acum 13 ani)

buna ma numesc corina si vreau sa va intreb daca cunoasteti vreun medic bun am 26 de ani si sant casatorita de 6 ani niciodata nu am ramas insarcinata medicii la care am fost mia pus diagnosticul sterilitate primara imi doresc foarte mult un copil am luat multe medicamente dar nici un rezultat nu am avut nici un avort am fost la spitalul universitar acum 2 ani si am facut operatie laparoscop medicul mia spus ca daca nu raman in cel mult 3 luni nu o sa mai raman insarcinata va rog sa ma ajutati cine stie va multumesc din suflet

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionica (acum 13 ani)

Pentru ce ai facut acesta operatie?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lalik (acum 13 ani)

mihaela, cumpara planta branca ursului, iei cate o lingurita si ti planta sub limba si apoi bei o cana cu apa. repeti de 2 ori pe zi . la ciclu intrerupi. fa asta 2 luni si sigur ramai, la mine a mers si eu stiam ca nu o sa pot avea copii. e leac babesc, dar m-a ajutat Bunul Dumnezeu si am ramas a doua luna

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela@ (acum 13 ani)

buna mariana am facut aceasta operatie pentru ca aveam probleme cu trompele si pentru a ramane insarcinata iti multumesc pentru aceasta intrebare sper sa imi dai un raspuns in legatura cu aceasta problema daca sti vreun medic bun iti multumesc pentru ca ai citit comentariul meu

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ionica (acum 13 ani)

Trompele acum sunt ok, sunt permiabile? Mie doctora mi-a dat pentru a ramane insarcinata o injectie care se numeste ovitrelle.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Selinuta, incearca sa urmezi o cura de injectii cu Polidin (10 zile). Dupa Polidin ramai sigur: am doua cazuri in familie, li s-a recomandat Polidin pentru a se trata de afectiuni genitale si... au ramas gravide imediat dupa injectii amandoua! Daca nu se intampla asta, inseamna ca totul ti se ''trage'' de la avortul pe care l-ai facut, si atunci e cazul sa incepi sa-ti faci investigatii amanuntite la medicul ginecolog.
Sanatate multa iti doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lalik (acum 13 ani)

si eu am uterul retroversat si am pierdut o sarcina acum 4 ani. acum sunt insarcinata si am ramas fara nici un tratament ( sper sa fie bine de data asta). bea acid folic sau foloseste leacul cu planta branca ursuui (asta m-a ajutat acum 4 ani sa raman gravida desi mi se zicea ca nu voi putea avea copii)
succes si nu te stresa! copilul vine cand nu te astepti

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela@ (acum 13 ani)

multumesc lalik pentru sfaturile tale dar la mine e mai complicat nu am ramas niciodata am 26 de ani sant casatorita de 6 ani si nu am avut nici un avort nici o sarcina am uter retroversat am facut si salpingografie la clinica medsana si mai multe analize acum doi ani am facut si operatie laparoscop la universitar si doctorul mia spus ca daca nu raman in maxim trei luni nu o sa mai raman ma internat de mai multe ori cu diacnosticul ''''sterilitate primara'''' am facut multe tratament in spital dar la noi aici nu este ca la bucuresti si nu au avut nici un efect un ovar nu prea mai functioneaza pentru ca eu de la 14 ani am avut anexita si nu miam dat seama si acum sa transformat in anexita cronica nu mai ma doare nimic dupa operatie dar nu am ramas si nu am mai urmat nici un tratament de cand mam operat menstruatia nu este regulata nu mai stiu ce sa mai fac imi plac mult de tot copii cand ma uit la televizor si vad stirii cu mame denaturate care isi lasa copii prin spitale si ii arunca nu mai pot de durere si de mila lor am luat si branca ursului si solutie si pe baza de plante dar leam luat inainte de operatie sant disperata am zis ca poate o sa infiez un copilas daca tot nu o sa fac eu am probleme sotul iau iesit rezultatele bune poate sa faca copii dar eu am probleme nu stiu ce sa mai fac am incercat si cu perna sub mijloc nimic cui i sa intamplat asa va rog sa ma ajutati si pe mine cu un nume de doctor sau vreun numar de telefon la vreun doctor va multumesc pentru ca imi cititi problemele mele de sanatate va doresc sanatate multa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: