Ce credeti/?

Sarcina
Intrebare postata de rebbeca cu 13 ani in urma

Buna din nou!as avea o nelamurire pt toate mamicile sau pers care stiu cate ceva legat de asta sunt insarcinata in 27 sapt si 2 zile si numi simt bebelusha miscand f tare cii o simt miscand dar miscariile eii sunt finute si cam rare.acu 2 sapt am fost la eco doct a zis ca e ok am ceva grasime p burtik ceva de genu eu o vedeam la eco miscand dar nu o simteam prea tare,iar .....la 3 4 luni aproape ca nu o simteam delok.......oare de ce? ce parere aveti??de cateva zile am observat ca ma doare putin in parteadreapta depinde de pozitia in care stau.va pup si ast rasp voastre.mai am o problema sunt ff stresata de operatie mam gandit la cezariana ........mie frik tare aproape k numai la asta ma gandesc...uffffffffffffff

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (8)

nicoleta (acum 13 ani)

stai linistita iubita,si eu la fel eram de fricoasa,eu ma gindeam ca nu mai ma trezesc din anestezie ,dar este mult pana te sui pe masa de operatie,si dupa aia nu mai sti nimic,te trezesti inconjurata de ai tai si bineinteles de bebelus.dupa ce te trezesti o sa-ti vina un pic sa vomiti sau ametela .dar asta depinde si de organismul fiecaruia,,Este foarte usor fata de nasterea normala,cum se chinuie sa nasca,saracele si cu miscarile bebelusului si eu le simteam la fel de incet sau chiar de loc ,asta din cauza ca aveam si cam multe kg luate in timpul sarcini,asa ca multa sanatate si tie si bebelusui,si stai linistita ca il agiti si pe el micutu de.Eu sint eleva la o postliceala sanitara si am facut o parte din practica pe maternitate ,si am vazut si cezariene si nasteri normale,asa ca ce am vazut la nasterii normale este foarte chinuitor si obositor saracele tip de durere pana plang ,si le mai taie si-n viu jos,asa ca este mai bine cezariana ,te culci si te scoli cu bebelu linga tine o sa fie un pic mai greu cu taietura dar trece BAFTA MULTA SI CURAJ scuze ortografia dar am scris repede

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

Am 2 nasteri naturale. Daca ar fi sa aleg acum, as alege cezariana. La nastere m-am ales cu rupturi, cusaturi, dureri groaznice, chinuitoare si nu am mai fost niciodata(acolo) ca inainte de nasteri. Nu te mai gandi cu frica la nastere. Va fi bine. Nu esti nici prima, nici ultima femeie care trece prin asta. Si eu eram foarte speriata si la prima sarcina, dar mai ales la a doua stiind ce dureri ma asteapta. Dar am gandit pozitiv. Atata timp cat Dumnezeu m-a invrednicit sa devin mama, trebuia sa suport totul pana la capat.. Pe fetele mele am sa le sfatuiesc sa faca cezariana. Cred ca-i mai putin traumatizanta pt mama si copil decat nasterea naturala. Repet, nu te mai stresa inutil, mai ales ca transmiti si copilului starea pe care o ai. Trebuie sa fii fericita ca vei fi mama si roaga-te sa fie bine.. Sanatate si nastere usoara!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

rebbeca (acum 13 ani)

buna va multumesc din suflet de raspunsuri mam mai linistit!!as mai avea o intrebare am auzit azi k la 28 de saptamni trebuie sa fac un vaccin care ajuta pt imunitate si rahitism .si ar mai trebui sa fac unul la 32 de saptamni,nu stiu ce sa zic voi ce parere aveti de vaccinul asta? e bun ? e sigur? va pup si ms mult mult .o zii buna!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nicoleta196113482 (acum 13 ani)

buna, numele meu este nicolete si iti scriu din spania. eu sunt insarcinata in 27 saptamani si am fost trimisa pana acum sa fac o gramada de analize si ecografii. ceea ce vreau eu sa-ti spun este ca pe mine m-au sfatuit sa nu fac nici vaccinul impotriva gripei porcine tinand cont ca se face la 6 luni, iar acum este cald si riscul este scazut. cat despre alce vaccine nu mi-au spus ca ar trebui sa fac vreunul, mi-au spus doar ca orice tip de vaccin pe timpul sarcinii aduce riscuri. crede-ma ca daca aici ar fi nevoie cu siguranta ca as face, femeilor insarcinate li se acorda o foarte mare atentie aici. multa bafta !

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionascu Andreea (acum 13 ani)

O sa simti bebelusul din ce in ce mai putin spre sfarsitul sarcinii, nu o sa mai aibe atat de mult loc sa se miste... Durerile din partea dreapta, jos, pot fi produse de ligamentele care se intind incontinuu in timpul sarcinii. Despre vaccin n-am auzit (nu stiu ca s-ar face un astfel de vaccin in timpul sarcinii, chiar suna interesant)... Eu am nascut prin cezariana. Si pot sa-ti spun ca in primele doua saptamani, durerea este destul de puternica. Plus ca ai nevoie de ajutor. Bebelusul meu a luat rapid in greutate si de la atatea miscari (pus in patut, ridicat, gatit, etc.) mi s-a desfacut si operatia de la cezariana. Eu as naste natural daca as avea de ales. Discuta cu medicul, se face anestezie locala si nu simti durerile nasterii naturale. Daca este cazul de epiziotomie, pot sa te asigur ca se vindeca mai repede decat cezariana. Alegerea iti apartine, vorbeste si cu medicul ginecolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 13 ani)

Nu stiu de vaccin. Pe vremea cand am nascut eu, in urma cu 20 respectiv 18 ani, nu se faceau. Dar daca medicul iti indica, cred ca trebuie sa le faci. Ai grija sa fii perfect sanatoasa cand faci vaccinurile. Sanatate!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina (acum 13 ani)

am nascut acum aproape doua luni natural,dar eu nu am facut nici un fel de vaccin.am luat doar vitamine.nici eu nu am simtit fetita cand imi misca mai puternic decat dupa luna a sasea.nu t speria.sincer nu as face cezariana.iti revii mai repede dupa o nastere naturala.la mine travaliu a durat o ora jum si sincer am uitat durerile.la mine a fost provocata nasterea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monica (acum 13 ani)

buna........eu nu cred ca cezariana e calea cea mai usoara deoarece nu chinui atunci dar chinui dupa nastere dar dak nasti natural te vindeci mai usor chiar dak te taie.....acum nu stiu sigur deoarece eu nu am nascut inca dar am 12 saptamani si ma gandesc si eu la nastere....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: