Am nevoie de un sfat

Sarcina
Intrebare postata de Claudiu31107072 cu 15 ani in urma

Sunt insarcinata in 3 saptamani.eu imi doresc acest copil insa prietenul meu spune ca nu este inca pregatit,ca un copil are nevoie de multe si nu avem destui bani ca sa crestem un copil.de precizat ca nu locuim impreuna si ca eu am 19 ani iar el 28.eu nu vreau sa fac avort.ar fi primul pana acum dar nu vreau asta.am nevoie de un sfat,va rog.cum sa-l fac sa isi doreasca copilul?cum sa il conving?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (23)

cristina alexandra4 (acum 15 ani)

Nu ai precizat de cat timp sunteti impreuna.Dar in fond nu asta conteaza.Nu stiu daca il vei putea convinge cumva...ac***a in vedere ca a refuzat din start ideea de a`l avea.Intr`adevar un copil nu este usor de crescut si implica multe alte sacrificii...dar cred ca la varsta lui ar cam fi cazul si ar putea sa munceasca sa va puteti descurca cumva.Este alegerea lui dar se pare ca nu`i surade ideea de a se implica serios in relatzia voastra...Sper sa ma insel.Dar puteti sa va casatoriti in acest interval pana copilul se va naste ... asta daca va hotarati sa pastrati copilul si astfel veti intemeia o familie...Totul poate fi chiar frumos.Mult succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Claudiu31107072 (acum 15 ani)

suntem de 3 ani impreuna.multumesc pt sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana495 (acum 15 ani)

buna.sa inteleg ca ai o rel de 3 ani dar el nu vrea copilul....hmmmmm.da. cred ca va trebui sa aveti o discutie f serioasa si sa decideti ce faceti cu viata voastra.daca va iubiti e timpul sa locuiti si impreuna si daca mutarea are loc automat pastrezi si copilul. te vrea sau nu te vrea asta e rasp care trebuie sa-l gasesti. inseamna ca nu vrea o fam cu tine daca react asa...parerea mea,nu vad alt motiv intemeiat. uite adresa mea de mes e " deni_golumbina" poate vrei sa vb mai multe...cu placere ti-as mai da sfaturi.pooop si ai grija de tine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana36106933 (acum 15 ani)

Intr-un cuplu in care partenerii se iubesc reciproc,venirea unui copil e un motiv de bucurie.Daca el nu vrea...e un semn de intrebare.Atentie mare:un copil e un motiv de bucuri,dar,psihic,pt cuplu e un moment de criza.Atentia ta va fi indreptata 90% catre copil iar el se va simti neglijat... Discuta mai mult cu el.Mie mi se pare ca la varsta lui ar trebui sa fie mai matur.Pupici si sa ai un bebe frumos!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela46989504 (acum 15 ani)

Acum nu se mai ramine insarcinata decit daca femeia vrea.Nu cumva ai ramas insarcinata fara ca el sa stie, doar sa-l incalti?,sa-i fortezi mina?,
La 28 de ani, el este matur, tu esti?,cresterea unui copil implica multa responsabilitate, cheltuieli etc. nu aveti casa, nu bani,tu lucrezi?, aveti impreuna un venit suficient incit sa , platiti chirie,intretinere,confort in casa(mobila,aragaz,masina de spalat etc.)?.
El daca voia sa intemeieze o casnicie cu tine , mai intii i-ti cerea mina. Nu ti-a cerut mina pentru ca nu este sigur ca, te iubeste. Tu sigur il iubesti?. Iubirea este pentru totdeauna. Daca ai facut asta sa-l fortezi sa te ceara in casatorie, se stinge si farima de iubire care a nutrito pina acum.Tu vrei copilul cu adevarat?, crezi ca il poti creste singura?,ti-ai asumat un mare risc. Din toata p***aa ta singurul care va suferi cu adevarat este COPILUL, sunt prea multi copii abandonati, sau chinuiti, mizezi pe o amarita de pensie alimentara?. Nu vrea copilul ,nu te vrea nici pe tine, inca mai ai timp(nu mult) sa faci ceva.Vrajeala ca, este primul copil....... nu tine. Indiferent de situatie, el are dreptate, nu aveti cu ce creste un copil, iar tu sigur nu esti pregatita.
Concluzie; un copil trebuie sa fie dorit de ambii parinti, relatia trebuie sa fie sigura si statornica(cu termen lung), trebuie sa-i asiguri confort,ambianta familiara, materiala,.Poti asigura toate astea?. Si mai ales de ce ai asteptat 3 saptamini sa-i anunti evenimentul?. Este cusuta cu ata alba si ai sa pierzi, nu sta nimeni linga tine fortat. Te folosesti de copil, nici nu s-a nascut si deja este o victima . La 19 ani ai tot timpul din lume sa cunosti barbati si sa faci copii. Deocamndata gaseteti serviciu, complecteaza -ti studiile sau o calificare.Nu te agata de maritis prin orice mijloace si sa fii toata viata o intretinuta. Tot tie are sa-ti fie greu, vei fi doar o sluguta in casa. Independenta unei femei este aceia ca, are baza materiala proprie, nu o ai renunta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana495 (acum 15 ani)

draga doina...sa stii ca nu e chiar asa,poate ai draptate in mare parte,acuj faptul e consumat si nu mai conteaza din ce motive a ramas insarcinata, ci cel mai imp e sa i-a o decizie finala care sa fie in favoarea ei. si...o relatie de 3 ani asa cum zice nu cred ca a fost fara iubire asa cum afirmi tu din contra poate o iub dar totusi il sperie ideea de a deveni tata.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela46989504 (acum 15 ani)

Draga mea scrie ca, ete insarcinata in 3 saptamini, nu ca, se cunosc de 3 ani.Indiferent de cind se cunosc, scrie undeva ca se iubesc?,conceperea unui copil nu trebuiesa fie de comun acord cu partenerul?,Mie asa mi-a dat impresia ca, se foloseste de copil. Daca este speriat sa devina tata, crezi ca, il va creste el?, va fi un copil iubit?. In final oricum nu este nici unul pregatit sa si creasca acest copil . Statistic sunt prea multi copii nedoriti in Romania. Un copil nu se da nastere ca sa fie in favoarea ei.
Ai uitat cel mai important lucru copilul , ce se va intimpla cu el?. Va fi inca un copil crescut de straini sau pe strada?.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana495 (acum 15 ani)

daca te uiti putin mai sus scrie ca sunt de 3 ani.si asta conteza f mult pt ca daca nu era sa fie iub intre ei pana acum nu mai ajungeau atat de departe.intr-adevar poate ea il iub mai mult si vrea cu orice pret sa il tina pt totdeauna.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana495 (acum 15 ani)

asa...mai mentionez ca indiferent de ce vrea el asa cum a zis si doina treb sa te gandesti de 1000 de ori la viata care o vei avea cu un copil pt ca totusi pt tine e mult prea devreme sa te legi de niste oblig pe care f simplu ai putea sa nu le ai. dar parintii tai ce spun?consulta-te si cu ei...cu siguranta iti vor da un sfat care sa te scoata din sit asta sa zicem..neplacuta in care esti...si mai repede ca acus te trezesti ca nu mai poti da inapoi daca e cazul...pop si vb pe mes mai multe

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mihaela46989504 (acum 15 ani)

Bravo fetelor.Dati-va la borbati, pacalitii,faceti-le copii, si veti fi fericite pina la adinci batrinete. Cu un barbat pacalit astfel, nu se poate face casnicie. Nu stiu ce virsta aveti de ginditi asa.Am copii si stiu ce implica. Amindoi trebuie sa doreasca acest copil. Un copil nedorit= suferinta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana495 (acum 15 ani)

si eu am copii,2, ... si stiu f bine ce implica.
nu am precizat ca e bine ce a facut dar...faptul e consumat si ca tot are in burtica o vietate e bine sa ia in calcul ambele variante si ce considera ca e mai bine aia sa faca. noi i-am dat un sfat si acum va trebui sa decida.dar...ma repet,sa se gandeasca de 1000 de ori inainte de a lua o decizie si sa tina cont si de parerea parintilor.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana36106933 (acum 15 ani)

draga mea,faptul e consumat.Daca tu vrei sa ai copilul poti sa-l ai si fara el.Totusi ar fi bine sa creasca cu amandoi parintii....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Claudiu31107072 (acum 15 ani)

din pacate eu nu am servici.suntem de 3 ani impreuna si ne iubim ca altfel nu mai stateam atata timp unul langa altul.nu am ramas ca asa am vrut eu.el niciodata nu a vrut sa se protejeze.e placerea lui sa-si dea drumul in mine.deci nu e numai vina mea.oricum am stat si am vorbit......pe de o parte aveti dreptate...nici makr nu avem un loc al nostru unde sa locuim,copilul sigur ar avea parte de multe lipsuri.el ia in jur de 15 mil dar oricum nu ne-ar ajunge nici macar de chirie,intretinere si mancare....asta e.vom vedea ce vom face.va multumesc tuturor pt sfaturi

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vasadi107288 (acum 15 ani)

Draga mea, poate ar fi de folos sa te sfatuiesti si cu cineva care a trecut print-un avort. Urmarile nu sunt putine. De exemplu auto-desconsiderare, un sentiment de gol imens, tristete etc Poti citi mai mult la www.avort.ro. Unde poti vedea si cum arata bebelusul. Inteleg ca situatia materiala este dificila in acest moment, ca tatal copilului alege varianta "facila", dar poate iei in considerare faptul ca fiinta pe care o porti ar putea avea sansa de a spune "mama" si "tata" daca ai duce sarcina pana la capat si apoi l-ai oferi spre adoptie. Posibilitati exista. Avortul inseamna
a-l ucide pe bebelus prin metode barbare. Un adevarat martiriu. Fie ca e chimic sau chirurgical, avortul ii provoaca dureri bebelusului inainte de a-l ucide.
Si mai intreb: esti sigura ca acesta va fi unicul avort la care vei fi impinsa? Poate trebuie sa reanalizezi relatia ta cu un barbat care nu e pregatit sa isi asume o responsabilitate serioasa.
Si: crezi ca ai nevoie de Dumnezeu in viata ta? De Iubirea Sa care ne indeamna sa ne casatorim pentru a fi cu adevarat binecuvantati cu sprijinul Sau zi de zi si astfel de a ramane fericiti indiferent de incercarile prin care trecem?
Intra intr-o biserica si incearca sa stai de vorba cu Isus, cu Maica Sa si apoi intreaba-ti inima daca intr-adevar vrei sa ucizi acest bebelus.
Eu nu am facut avort. In schimb toti fratii si surorile mele au fost avortati. Acum ma urmareste ideea ca eu am crescut timp de 9 luni in ceea ce pentru ceilalti a fost locul unui martiriu si mormantul.
Viata este darul Bunului Dumnezeu si maternitatea este cea mai mare binecuvantare pentru o femeie.
Fie ca Maica Sfanta sa va ocroteasca!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana495 (acum 15 ani)

draga oanita...sunt metode si pt femei de protectie daca el e inconstient si nu vrea sa o faca,acum uite vezi,te lasa sa te descurci sg pe el nu-l intereseaza....puteai sa iei anti..sau orice era f bine decat sa...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adriana495 (acum 15 ani)

doamne sfinte nu credeam ca cineva poate da un astfel de sfat cuiva...dar te intreb tu daca ai fi in locul ei ai naste si apoi l-ai da spre adoptie?nu crezi ca sunt suficieni copii ca orfelinate care se chinuiesc si plang in fiecare zi ca nu au parinti?ce viata crezi ca va avea cand va fi mai mare?SE VA PUTEA SI EL REALIZA SAU SA FIE VRE-O CLIPA FERICIT DACA VA STA ACOLO DEPARTE DE DRAGOSTEA PARINTEASCA?POATE NU ARE NOROCUL DE AL INFIIA NIMENI SI AT VA RAMANE ANI SI ANI IN SINGURATATE...SUFLETEASCA MAI ALES. doamne,nu mi-am putut imag sa aud un astfel de sfat de la nimeni...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vasadi107288 (acum 15 ani)

Parintele Tanase reuseste, cu ajutorul Bunului Dumnezeu, sa gaseasca parinti si case pentru multi copii, mame cu copii care sunt parasite de soti... La Valea Plopului. Satul cu cele mai multe biserici din Romania.Sunt toti bineveniti de la varsta de -8 luni pana la momentul cand se vor putea duce la casele lor. Cautati pe Pro Vita pentru copiii nenascuti si nascuti. Multi crestini ajuta la sustinerea acestora. E posibil, e o alta realitate a acestei tari. Dar nu e atat de prezenta in mass media mai dornica sa castige bani din promovarea unui stil de viata hedonistic si cu cat mai putine reponsabilitati.
Imaginile cu orfelinatele din timpul lui Ceausescu sunt depasite. Acum exista agenti maternali. Exista asistente sociale.
Dupa teoria dumneavoastra ar fi mai bine ca acest copil sa fie mort. Sa nu i se dea nici o sansa de a spune unei mame "Te iubesc".
Chiar si viata dumneavoastra este darul unui Dumnezeu Milostiv. Zi de zi. Chiar si cand doriti moartea unui copil nevinovat.
Si atunci credeti ca Dumnezeu, in Milostivirea Sa Divina nu l-ar iubi pe acest copil si nu i-ar gasi o familie iubitoare? El, Cel care i-a dat viata acestui copil, asa cum ne-a dat si noua? Sunt sigura ca daca fiecare dintre cei care participa la acest forum ar spune din inima un Tatal Nostru, deja inima tatalui s-ar schimba. Fiti siguri ca Dumnezeu va da toate mijloacele materiale necesare acestui copil. Si cele emotionale. Fie ca Duhul Sfant sa va inspire cu Iubirea Sa care transforma totul!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

STELIAN7107054 (acum 15 ani)

buna.parerea mea e ca daca vrei sa fii mama nu tine neaparat daca vrea si barbatul eu am 23 de ani imi doresc un copil la nebunie dar nu am pe nimeni si nici nu ami doresc pe cineva care sami zica ce sa fac.probleme cu avortul e ca niciodata nu se stie de cosecinte asa ca daca tu esti pregatita de un copil de ce sa nui dai viata si ai sa vezi ce se va schimba iubitul tau dupa cunosc aceasta problema i sa intamplat fratelui meu chiar e ff asemanatoare povestea si acum asi iubeste copilul mai mult ca irice pe lumea asta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

pop1107257 (acum 15 ani)

Draga mea,ti-am trimis 3 mesaje private care cred ca nu au ajuns pe emailul tau; incearca sa verifici si casuta "mesaj privat".Vreau sa luam legatura.Ai nevoie de o sustinere delicata si competenta.
Dr.Maria D.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Claudiu31107072 (acum 15 ani)

deabia acum am vazut.va multumesc.v-am lasat si eu mesaj pe privat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2