Am folosit PASTILA DE DUPA la 36 ore de la contact

Sarcina
Intrebare postata de Saso cu 13 ani in urma

Oare este prea tarziu? am un cm mai diferit .. o luna la 25 zile una la 28...depinde.. si nici nu mi-am notat data ultimului cm.. la ciote zile de cind am luat pastila de dupa ar trebui sa vin CM in caz ca nu exsita sarcina? pe prospect nu scrie nimic... scrie ca se i-a in max 72 opre de la contact..
va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (20)

Iuli (acum 13 ani)

E ok daca ai luat-o la 36 de ore. S-ar putea sa iti deregleze un pic ciclul aceasta pastila dar nu te speria. Nu ai precizat in ce perioada a ciclului esti. E posibil sa iti intarzie 1-2 saptamani. Oricum sa iti faci un test de sarcina ca sa fii sigura dar sa stai linistita ca mai mult ca sigur esti bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

perfectdevil (acum 13 ani)

Iuli, testul de sarcina stiu ca ar trebui facut peste 2 saptamani, cam asa....gresesc?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Saso (acum 13 ani)

am avut o luna noiembrie mai agitata.. multa munca stres.. si asa imi amintecs ca am avut CM in 14 nov. in 6 dec am comis-o ca s-a rupt prezervativul.. am luat prima pastila la 36 ore dupa intamplare adica 7 dec la h 18,00 si adoua la 12 ore de la prima adica 8 dec la 6,00 dimineata de atunci astept..si nu mia pot.. mi-am luat un test dar sint abia 7 zile de la act sio am inteles ca e de preferta sa faci testu dimineata.. maine dim il fac.. sint numai stres...am o paradontoza .. care o planificam sa fac implant de os si tot felu .. o sarcina m-ar darima total...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Da, testul se face dimineata, fie la 1 sapt de intarziere a ciclului, fie la 3 sapt de la act. Deci mai ai un pic de asteptat. Dar daca ai luat pastila nu ar trebui sa fie probleme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Ah acum am vazut ca ai avut ultimul ciclu pe 14 nov. In cateva zile poti sa iti faci testul, ca sa stai linistita.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Saso (acum 13 ani)

si daca am luat pastila .. si in cele 36 de ore s-a intamplat intamplarea..nu mai are pastila efect.. si abia astept s avad efectul patilei.. de asta intrbasem initial.. daca e cineva care poat sa spuna cam la cit timp se vad semnele ca ai luat pastila si nu prea tarziu.. desi am o groaza de ani nu am mai folosit niciodata pastial de dupa.. experienta 0..prezervativele au fost ok... dar uite ca asta a cedat..ac***a endometrioza, medicul meu, mai in varsta, mi-a spus sa evit instalarea unui sterilet..a fost super ok .. chiar mi-a disparut chistul..(am fost operata de chist si cind am inceput sa iau anticonceptionele a aparut chistul din nou..asa ca am lasat corpul in pace mi-am revenit..si am folosit prezervativul in continuare).. avem o fetita de 8 anisori azi maine..si totul era perfect ..pina a cedat guma

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

In primul rand nu inteleg de ce nu ti-ai legat trompele sau nu a facut sotul vasectomie daca nu va mai doriti copii. Ar fi fost mai simplu dupa parerea mea si efecte secundare zero. Oricum prezervativul este o solutie f buna si pastila de a doua zi este in principiu sigura. Dupa calculele mele trecuse ovulatia deci riscul de a fi ramas deja pare a fi mai scazut Si ti-am zis, in cateva zile poti sa faci un test de sarcina si vei vedea. Eu cred ca nu s-a intamplat nimic, chiar daca era mai bine sa fi luat pastila mai curand dupa contact (nu inteleg de ce ai lasat totusi 36 de ore sa treaca). Dar nu te ingrijora. Cu cat te stresezi mai mult, cu cat iti va intarzia ciclul mai mult.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Saso (acum 13 ani)

tocmai din cauza calculului ovulatiei ma intrebam daca se merita sau nu sa bag hormonii in mine.. daca nivelul cresacut iar duc la aparitai unor dereglrarti la aparitia unui nou chist ... si pina m-am hotarat ca sa iua sau nu..si pian am reusit marti sa vb cu un medic sa spuna ca nu se influenteaza endometrioza de la pastila..au trecut niste ore..asae cind ai ghinion .. vrei sa vb cu medicul si el nu are telefonul deshic.. ai gasit omu in care ai incredere si nu e.. iti rozi unghiile.. cam asta am facut si pina acum.. si medicul mi-a zis ca timpul variaza.. dar intrebrea era variaza cit ..5 zile? 10 zile ?...folosim prezervativul de 7 ani si nu s-a mai intamplat sa se rupa.. si scopul era ca sa-mi las corpul in pace sa produca ce trebuie el sa produca...unui brabat nu-i poti cere asa ceva .. se simte jignit..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Cum adica se simte jignit?! Numai un barbat ingust la minte se poate simti jignit ca discutati despre o metoda contraceptiva care nu il afecteaza cu nimic insa scapa cuplul de teama unei sarcini nedorite si o fereste pe femeia iubita de un avort!! N-am mai auzit asa ceva...
Iar ciclul nu ai de unde sa stii cat iti intarzie, inca o data.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Saso (acum 13 ani)

am luat pastila in 8.12 si in 9 ar fi trebuit sa am CM , dar uite ca deja sintem in 13 si nimic...si nu inteleg ce mi se intampla..
la medic nu pot sa vb ca nu e in localaitate si mi-am facut progr abia pe vineri...
pina vineri incaruntesc.. nimeni nu stie cit poate sa intarzie .. e diferit in functie de peroana sau cum e de fapt?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ina (acum 13 ani)

Depinde de fiecare organism cum reactioneaza. La unele poate sa intarzie 3 sapt la altele deloc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Saso (acum 13 ani)

nu m-am putut abtine si am facut un test de sarcina..a iesit negativ..nerelevant stiu..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Saso (acum 13 ani)

in ce spui ai mare dreptate, dar e ceva intr-o lume ideala si perfecta
barbatii in principiu, marea majoritate, nu doresc sa-si puna cu nimic in pericol procesul de procreere.. ..
si nici la medic nu prea se duc.. marea majoritate sint asa, fie ei si medici, greu se duc sa-i vada un alt specialist...
stiu destui in jurul meu si medici si nemedici..e o chestie clara ca lumina zilei.. barbatul de care vorbești tu face parte din grupul barbatul ideal..asa ceva-i rar... dar probabil ca nu imposibil de gasit..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Stiu barbati care le-au propus ei sotiei sa faca vasectomie, ca sa nu se mai chinuie niciunul cu alte metode contraceptive. Placut n-o fi, nu zice nimeni, dar nu vad de ce nu "si-ar pune in pericol procesul de procreere" atata timp cat oricum nu-si mai doresc copii... Nu mai zic ca vasectomia se poate desface si de multe ori poate procrea din nou, daca chiar e cazul.
Oricum, nu are rost discutia, daca zici ca nu ai nici macar curaj sa ii vorbesti despre asa ceva...
Eu iti spun ca nu esti gravida, in proportie de 95% sunt sigura de asta :) Mai stai cateva zile, mai faci un test de sarcina. Eu cand am luat Escapelle o data mi-a intarziat cam 1 sapt jumate sau aproape 2, dar am avut o scurgere maronie vreo saptamana si apoi mi-a venit. A doua oara mi-a intarziat cateva zile doar (el oricum nu e f regulat). Deci nu te ingrijora mult, te rog eu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Saso (acum 13 ani)

ai dreptate.. iti multumesc din suflet.. ma voi stradui sa nu ma stresez prea tare. mi-am facut programare la medic deja de ieri pe joi( am obtinut cel mai repede). doresc sa vb cu un medic despre ce imi recomanda ca metode contraceptive ac***a in vedere endometrioza mea.. mai intai vreau sa fac cunostinta. pe cine am avut inainate ca medic a plecat in germania acuma cu marea migrare..nu am apucat sa incheiem dicutia despre contraceptive.. ca eu eram f hotarara ca prezervativele de calitate nu se rup .. ca deja folosim de 7 ani si nu am avut nicio supriza pina acuma, nici macar una.. dar uite e destul odata ca sa suflii apoi si in iaurt..sper sa ai gura aurita sa nu fie nimic..va tin la curent cu ce si cum.. nu am nici un simptom.. secretie alba putin mai mult decat in mod normal...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Saso (acum 13 ani)

s-a rezolvat .. rusii au venit azi-noapte!
va mulțumesc din suflet pentru sustinerea morala și spirituala.
un forum adevarat!
deci au trecut 7 zile de la ultima pastila..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ana (acum 12 ani)

o intrebare! povestea mea incepe asa. pe data de 17 iunie am facut dragoste cu prietenul meu, el a folosit prezervativul, dar a alunecat in vagin, in cele din urma am reusit sa il scot! el spune ca nu si-a dat drumul, dar am tinut neaparat sa iau pastila de a 2a zi! acum in schimb am stari de greata si dureri de burta! pot fi insarcinata?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

perfectdevil (acum 12 ani)

Starile astea pot fi de la pastila... cat despre "dat drumu"... nu trebuie sa ejaculeze o tona ca sa "termine"... exista posibilitatea sa elimine o cantitate infima de lichid care sa te faca sa iti doresti sa te dai cu capul de perete... oricum, eu zic ca e bine totusi ca ai luat-o... :)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andrea (acum 9 ani)

Am o întrebare mai bine spus o îngrijorare ....am grețuri usoare trebuie sa mi se înceapă ciclul mistrual....in urma cu 3saptamini am avut sex neprotejat cu prietenul meu a doua zi am băut pastila de urgentă ....e posibil sa fie sarcina?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cristina (acum 7 ani)

As dori sa stiu si eu daca sunt insarcinata in 2 saptamani pilula de a doua zi isi mai poate face efectul?

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: