Sanatatea ochilor raspuns medic

Afectiuni oculare
Intrebare postata de diana122123353 cu 12 ani in urma

Buna ziua!am o fetita de 9 luni si cam de la 3 luni ii lacrimeaza ochiul stang mai mult dimineata si cand e frig afara.am fost de curand la medic oftamolog si ne-a zis ca are canalul lacrimal infundat si ne-a prescris picaturi tobradex 10 zile si 10 zile pauza ,apoi iar 10 zile si servetele iridium baby ...se observa imbunatatiri adica nu i-am mai vazut lacrimand ochiul aproape deloc ...ce ma sfatuiti sa recurg la interventie .precizez ca pediatrul mi-a recomandat sa nu fac acest pas intrucat o anestezie la 1 an e periculoasa ,multumesc anticipat!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

Dr.Marcovici Tamara (acum 12 ani)

Buna ziua. Canalul lacrimo-nazal poate deveni permeabil cu tratament local adecvat. Interventia de dezobstructie se recomanda in caz de evolutie trenanta/nefavorabila.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Cristian Irina MDr. Cristian Irina este un medic autorizat SFM (acum 12 ani)

O obstructie a canalului lacrimal apare cand deschiderea canalului, care in mod normal permite lacrimilor sa se dreneze, este blocata sau nu se deschide normal. Infectia poate fi prevenita prin curatarea ochiului si masarea zonei obstructiei pentru a preveni cresterea vascozitatii secretiei in interiorul canalului. medicul pediatru va considera cand este necesara interventia pentru dezobstructia canalului lacrimal.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Afectiuni oculare.

remediu homeopat (acum 12 ani)

merge si fara interventie , cu remedii homeopate. Dupa cele descrise mai sus merita sa incercati remediul Silicea CH9 . Cumparati remediul de la o farmacie homeopat (6 lei) si ii dati sa suga cate o granula zilnic timp de 5-7 zile. Dupa acest timp ar trebui sa se desfunde. Daca nu merge inseamna ca este nevoie de alt remediu. Insa daca e sensibila la frig + obstructie lacrimala, cam acesta este cel mai potrivit. Nu are nici un fect secundar. Daca apare o mica agravare, dispare de la sine dupa 1 zi.
Inainte de orice interventii chirugicale (majoritatea inutile) apelati mereu la un medic homeopat bun.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

onicandreea (acum 10 ani)

spune-mi te rog cum ai rezolvat problema ...i-a trecut de la sine sau nu?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: