Dezlipire de retina si gaura maculara

Afectiuni oculare
Intrebare postata de vyogab cu 14 ani in urma

Care sunt cauzele dezlipirii de retina? Dar a gaurilor maculare?
Am fost operata acum 3 ani si jumatate de dezlipire de retina la ochiul drept, iar acum cateva zile de a doua dezlipire de retina(dr. Balta). S-a descoperit acum si o gaura maculara. Mai exista sansa sa se recupereze vederea? Mentionez ca am miopie forte cu astigmatism. ( OD -16 si OS - 13 cu cil - 1,5)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

vyogab (acum 14 ani)

Purtarea lentilelor de contact poate fi o cauza pentru dezlipirea de retina sau gaura maculara?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria (acum 14 ani)

De ce nu va adresati din nou Dr. Balta? Este cel mai bun in domeniu!!!!
Purtarea lentilelor (care se aplica pe cornee, deci pe stratul care acopera ochiul) nu are nici o legatura cu retina (care reprezinta "fundul" ochiului). Cum ar putea sa aiba?!? Care ar fi logica?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vyogab (acum 14 ani)

Stiu ca este cel mai bun in domeniu, dar este atat de ocupat incat nu/mi pemit sa/l intreb atatea lucruri. Dansul spune ca cea de/a doua dezlipire s/a datorat miopiei avansate, dar eu cred ca in urma cu o sapt am facut o criza nervoasa extrem de puternica si tensiunea oculara a fost f puternica ceea ce a dus la o hemoragie ce a dezlipit retina.
Cu gaura maculara nu exista o explicatie totusi si nu vad cum de nu a fost observata la un control anterior operatiei, ci numai in timpul operatiei,
Ochiul observ ca se recupereaza pe zi ce trece, dar stau cu teama ca oricand pot face o alta dezlipire. Daca voi face si la celalalt ochi? Nu am decat 37 de ani si lucrez in invatamant. Mai am o gramada pana la pensie si sper sa nu ajung sa ma pensionez pe caz de boala de acum.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vyogab (acum 14 ani)

Dr. Balta este un om extraordinar, dedicat profesiei sale si oamenilor si ii multumesc din suflet pt tot ce a facut pt mine. Nu credeam sa mai vad vreodata cu ochiul drept, ac***a in vedere ca dezlipirea a fost totala.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ovidiu leuca (acum 12 ani)

ma numesc ovidiu si am diagnostisc pseudo gaura maculara sant speriat si vreau sa stiu ce este va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vyogab (acum 12 ani)

care sunt simptomele?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Viorica (acum 12 ani)

Am gaura maculara stadiul 4 la un ochi si gaura maculara lamelara la celalalt, stabilite in urma examinarii la OCT( tomograf corectie oculara) Mi s-a recomandat sa merg la dr, Balta Florian, dar la telefonul de la cabinet in permanenta se spune ca nu mai este spatiu pentru mesaje, deci nu pot face o programare. Nu sunt din Bucuresti, nu stiu nici adresa acestui cabinet sau alt mod de a contatcta pe d-nul doctor.
Daca ma poate ajuta cineva sau daca a facut cineva o operatie cu acest diagnostic va rog ajutati-ma. Multumiri anticipate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adriana (acum 12 ani)

Cu trimitere de la medicul de familie, vizata de casa de sanatate judeteana si adeverinta de salariat sau cupon de pensie , mergeti la Spitalul de oftalmologie Lahovari , in Bucuresti . Dr. Balta opereaza si la spital unde lucreaza cu norma intreaga si-l veti gasi acolo.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Valerica Cornea (acum 7 ani)

Am fost lovită la ochiul stâng acum 30 de ani, cu acul, și cu trecerea anilor mi-a apărut o pată de culoare căprui, dar am observat că nici nu mai văd bine cu ochiul Vă rog frumos să -mi dați un sfat ,(dacă se mai poate face ceva )

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: