Conjunctivita

Afectiuni oculare
Intrebare postata de comentarii utilizatori cu 16 ani in urma

Cum se transmite?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (12)

comentarii utilizatori (acum 16 ani)

va rog sa-mi dati un sfat in legatura cu aceasta boala,pe care nepotelul meu de 2 luni a facut-o;mereu am crezut ca se face dintr-o lipsa de igiena,dar el este ff bine ingrijit si nici nu prea iese din casa,nici nimeni din familie nu are ca sa banuiesc ca s-a molipsit.Inafara de crema de la doctor si ser fiziologic,e bine sa fie spalat cu ceai de musetel?Va multumesc;sper sa nu-i fie afectata vederea.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

de vreo luna si jumatate ochii mei sunt rosii si imi curg de unde se formeaza coptura.am incercat cu diferite picaturi oftalmologice dar degeaba k ochii sunt la fel si ma dor si mai ate,nu stiu ce s mai mai fac...VA ROG DATI-MI UN SFTA.VA MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

de vreo luna si jumate ochii mei sunt rosii s imi curge coptura din ei.am incercat cu diferite picaturi oftalmologice pe baza de antibiotic,dar degeaba ca tot nu mi-a trecut.ma dor ochii ingrozitor de tare si numai stiu ce sa fac.VA ROG DATI-MI UN SFAT.VA MULTUMESC

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am conjunctivita de vreo 5 ani de zile.Am urmat diferite tratemente dupa care am scapat pe moment de ea,apoi a revenit.Nu stiu ce sa mai fac.Vreau sa stiu daca se poate scapa de ea si prin alte metode inafara celor cu medicamente?Este un motiv de ingrijorare ca nu mi-a trecut pana acum?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Poti folosi apa si sapun. Te speli din ora in ora pe fata si te stergi pe servetele de hartie sau deloc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

de vre-o 2 luni am si eu conjunctivita,ochii imi lacrimeaza,ma mananca si sunt foarte rosii,nu stiu ce sa ma mai fac,am luat si pastile,m-am dat si cu unguente,ce as putea face?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

tatiana68121909 (acum 15 ani)

Buna, ai gasit vreo solutie ptr conjuctivita ta.. eu ma chinui de o saptamana si ochii devin dn ce in ce mai rosii? nu stiu ce sa mai fac .. e o senzatie oribila... nici nu mai vad bine. Ce picaturi ai folosit?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

beniamin118183 (acum 15 ani)

ma dau cu un unguent,cand ma dau cu ala nu am nimic,doar ca dimineata imi lacrimeaza si ma ustura putin..pana pe la ora 12,dupa care revin la normal.daca stau vre-o 2-3 zile iar nu am nimic,dar dupa aceea e mai grav,apare si ceva gen "matreata" pe gene :< ai fost la medic ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Am luat aceasta boala in urma unui control oftalmologic in spital. M-am intors la medic, nestiind de ce dupa o sapt mi s-au umflat ochii si mi s-a dat foxal si tobrodex picaturi la interval de o ora consecutiv. Dupa 5 zile de trat erau f.f. rosii m-am intors si mi s-a spus ca am conjunctivita hemoragica?! si mi sa-u dat alte picaturi Netildex si flumentol. Acum vad in ceata de-a dreptul in schimb nu m-ai sunt asa de rosii ochii. Asa trebuie sa evolueze?? Mi-au cedat nervii de tot intucat nu stiu unde sa ma duc si ce sa mai fac .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

am aceasta boala din nastere si am incercat diverse unguente si tot nu mia trecut.cer sfatu unui medic profesionist?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

sufar de aceasta boala de 12 ani fiind diagnosticat cu conjunctivita apoi cu keratita si apoi cu herpes de tip1 pozitiv de catre INST DE VIRUSOLOGIE BUCURESTI,am incercat o gama foarte mare de medicament,dar boala persista.Ce pot face?Multumiri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

comentarii utilizatori (acum 15 ani)

Prezint toate semnele unei boli asemanatoare,am avut un ochi rosu si lacrima acum mi s-au umflat buzele si desi ochiul este vindecat nu reusesc sa imi controlez muschiul sprancenei de la ochiul in cauza lasand impresia ca a paralizat??Ma poate ajuta cineva?Trebuie sa amintesc ca e foarte posibil sa fie de la curent sau de la statul in fata calculatorului mai mult de 2 ore pe zi?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: