Nu stiu incotro sa apuc

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de ralu76 cu 12 ani in urma

Ma numesc raluca, am 36 de ani si sunt din piatra neamt.
baiatul meu in varsta de 11 ani a fost operat pe cord deschis la varsta de 1 an.o operatie lunga si chinuita dar cu ajutorul lui dumnezeu am trecut si peste asta, acum ne combatem cu plecarea lui de acasa.
am fost la pshiholog cu el timp de 6 luni dar el tot continua sa plece...pshihologul ar fi dat vina pe mine ca lam mai plesnit decate ori a plecat.credetima ca nu imi puteam controla nervii cand vedeam ca de fiecare data il vedeam adus de politie acasa si ma interogau pe mine ca de ce nu am grija de el si ca daca va mai pleca, voi plati amenzi usturatoare care sunt de la 200 -800 de ron.
la scoal nu invata chiar atat de bine, de exemplu ieri a luat un insuficient si a gasit motiv de plecat, am asteptat ore in sir sa vina si nu a mai venit nici azi noapte :(
cu minciuni mereu umbla, azi dimineata sa dus sotul la scoala sa vada daca a aparut, si la gasit in banca ,dupa ore la adus acasa .
lam intrebat de ce a plecat cum o fac de fiecare data si imi raspunde cu minciuni ...deci minciuna e pe primul plan
luna trecuta pe 28 noiembrie am fost la psihiatir infantila la noi in oras la D-na doctor Iliescu ,ea a constat ca trebuie sa fac tratamen de drumomanie si ca ar trebui administrat DEPAKINE CHCROMO 1/2 dimineata si 1/2 seara zilnic , ENCEPHABOL 1 ling. dimineata si 1 ling la amiaza timp de 20 de zile .....ma sperie faptul ca mia spus ca ii va da tulburari ele ritmului cardiac ...medicul de la tg.mures nu imi recomanda acest tratament deoarece poate ajunge iar copilul la interventie chirurgicala
va rog ajutatima ca nu mai stiu incotro sa o iau ...va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Doina_Iasi (acum 12 ani)

am trecut si eu prin asa ceva cu parinti mei acum am 32 ani, cand eram de varsta 10-14 simteam parinti doar parinti nu puteam sa spun ce simt nu simteam iubire atentie,intelegere acum sunt si eu mama vb cu fata mea ca o prietena si o las sa aibe dreptate chiar daca eu vad ca e gresit nimeni nu e perfect asa are mai multa incredere in mine si se simte libera sa vb cu mine,poate esti prea autoritara cu el si simte frica daca face ceva rau sau nu suficent de bine,incerca sa devi prietena lui,il poti ajuta la teme pt acasa pe o cale placut cu multa rabdare de exp :daca stie cat face 2+2 laudal bravo vezi ca poti,petrece ceva timp cu el asa cum facei cand era mic il luai cu tine, mergeti la un film la un muzeu etc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ANA (acum 12 ani)

Tulburarile lui cred ca sunt consecintele comportamentului vostru. Fara sa va invinovatesc in vreun fel, cred ca el minte de frica, frica sa nu dezamageasca, sau sa nu primeasca o alta palma. Ar trebui sa-i acordati mai multa atentie, grija, incredere, ganditi-va ca ati fost pusi deja in situatia de a-l pierde. El este cel mai important lucru din viata voastra si ar trebui sa-i dati acest loc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ralu76 (acum 12 ani)

va multumesc tare mult pentru sfaturi ,adevarul este ca lam cam ignorat dat fiind faptul ca mai am si alti doi copii o fata de 16 ani si un baietel de 1an si 8 luni
dar ignoranta asta a mea a venit din timpul sarcinii a treia ,am dat vina pe o depresie si ma descarcam pe el asa din orice ...acum imi vine sa imi rod unghiile de ceea ce am putut face si cum lam neglijat ...intradevar e vina mea si numai a mea ....dar credetima cu lacrimi in ochi va scriu ca imi recunosc greselile .
am sa incerc sa ma apropii si de el ca sa puem avea o viata linistita .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: