Nu stiu cum sa definesc aceasta "boala psihica"
steffan ( cu o luna in urma ) : "Simt că înnebunesc"
steffan : "acum simt ca o iau razna.. nu mai suport
starea in care ma aflu.."
________________________________________
:) Salut, Stefane!
Am trecut si Eu prin ce treci Tu. Cata vreme persista
aceasta stare, iti spun ca esti OK; n-ai cum sa inne-
bunesti.
Dupa ce mie mi-a trecut , abia atunci am simtit ca
am innebunit cu adevarat. Dar, asa macar am sca-
pat de starea aceea insuportabila. Si iata ca..
.. acum sunt de profesie psiholog ; ceea ce
Iti doresc si tie,
:)
Succes!..
;)
:) ---------> Contrar a ceea ce noi credem, psiho-
l TERAPIA
l nu consta in gasirea unei solutii la o problema.
l
l /____________________________________
v
:)) --> SCHIMBAREA TERAPEUTICA se obtine
cel mai adesea printr-un alt fel de "a vedea" lu-
crurile, o alta organizare interna(o noua Gestalt
;)
cand devenim constienti ca proiectam O FRICA
dintr-un trecut care nu mai exista intr-un prezent
care este diferit.
:) ------> SCHIMBAREA nu este neaparat dificilă,
l dureroasă sau lungă. Acordând o atentie diferi-
l tă vietii si experientelor noastre, NOI ALEGERI
l si NOI RESURSE pot să apară.
l
l /____________________________________
v
;) -> Insa, ceea ce este greu nu-ti face neaparat..
l .. rau.
l /____________________________________
v
:)) ---------------> Si.. nimeni nu spune ca omida
l considera placuta transformarea ei in fluture.
l
l /____________________________________
v
http://www.youtube.com/watch?v=7bhVi9myS78
;) /_______________
_/
" Ori de câte ori era întrebat cum s-a produs iluminarea în cazul său,
Maestrul refuza să vorbească , deşi discipolii săi au încercat prin
toate mijloacele să îl tragă de limbă.
Singura informaţie pe care o deţineau ei era că atunci când propriul
său fiu l-a întrebat ce a simţit când a trăit iluminarea , el a răspuns :
- Am înnebunit! Când băiatul l-a întrebat de ce, Maestrul a răspuns:
- Ei bine, fiule, m-am simţit ca şi cum aş fi făcut nişte eforturi uriaşe
pentru a intra într-o casă urcându-mă pe o frânghie şi spărgând o
fereastră, numai ca să descopăr în final că uşa era larg deschisă."
____________________________________________________
Stefane, TU zici: ".. Pot rezolva TOTUL daca ma duc
la psihologul de la scoala?.."
________________________________________
- Dar EU iti spun:
Chiar daca, pe taramul sufletului, TOTUL poate fi
SI altfel
- adica "SI-SI" : SI asa, dar SI altfel; nu "sau-sau",
cel putin un lucru este CERT , si anume ca
- pe taramul sufletului -
NIMENI nu are dreptul (moral) sa prescrie altora
retete; afara de cazul in care acestea l-au ajutat
mai intai pe el insusi.
:l
Succes!
:)
http://www.youtube.com/watch?v=s12ZE9fbF04
__________________________
"Indrazniti, Eu sunt; nu va temeti!"
:) -----> Hi, Stefane!..
l /_________________________/ Hi!... Vino..
v
http://www.youtube.com/watch?v=8IlFTAe8A9I
.. "acum-aici".. ->/_____________________/ ... ->
____________/
. -> SALVAREA sta in increderea in dorinta..
l
l [ si mi-ar placea sa intreb daca TU chiar
l iti doresti
l - cu adevarat - sa beneficiezi de ajutor ]
l
l /______________________________
v
;) .. si in a profita de ceea ce este la inde-
l mana:
l "AICI-si-ACUM"
l
l /______________________________
v
Aici , acum : TU alegi.. TU decizi. Si poti
chiar sa "decizi sa nu decizi"(sau: odata
decizia luata, sa eziti indelung.
:) ----> vedem insa ca decizia e omni-
.. PREZENTA si INEVITABILA.
Or, /___________________________
RESPONSABILITATEA inseamna calita-
tea de autor al unei actiuni; iar asumarea
responsabilitatii e o preconditie a dezvol-
tarii/ optimizarii personale si interperso-
nale.
Si ACUM, daca vom accepta omnipre-
zenta propriilor decizii, atunci ne vom
regasi ADEVARATUL SINE - sinele
care vrea un lucru mai mult ca altul.
P.S.:
----> Pt ca NIMENI nu poate sa ajute
pe cineva care nu-si doreste cu ade-
varat acest lucru.
:l
:) -> Adevarul (sau: Realitatea) este rareori romantic(a)
l
l /_______________________________________
v
:)) -> AICI, ACUM: nu facem altceva, decat sa repro-
ducem ori sa simulam (inform.) situatii/ relatii inter-
personale reale , cu SCOPUL de a descoperi - in
cadrul intalnirii "Eu-Tu" - ca este posibil sa gasim
noi comportamente (creative) care sa ne permita
sa facem fata cu succes unor situatii similare din
viata cotidiana, concreta.
;)
[ Practic , daca ceva functioneaza inseamna ca e ade-
varat, real. ]
:) AICI nu exista greseli, ci doar oportunitati de a invata.
l
l /_______________________________________
v
;) --> A INVATA inseamna a descoperi ca ceva este..
.. POSIBIL.
Or,
--> daca un anumit comportament ( nu doar prompt..
:))
... ci si adecvat ), pe care il descoperim ACUM, e si
functional AICI, exista sanse reale ca acel compor-
tament sa functioneze oriunde vei merge inainte.
:)
-> In schimb, daca - dintr-un motiv sau altul - ceva..
... nu merge AICI, exista ( cel mai probabil ) toate
sansele ca el sa mearga in realitate mai departe..
- la fel -
.. ca si pana ACUM. Si tocmai de aceea va spun:
:)
l /______________________________
v
:) ---> ACUM pare sa fie o perioada..
- la fel de -
;) -------> .. profitabila ca oricare alta.
:) Stefane, cand TU zici: "Salut AMANDURORA si
[...]
Liviu, daca ai putea sa scrii ordonat, poate as inte-
lege si EU ceva"..
:)) _____________________________________
.. spune-mi , te rog , cum ( poti sa ) stii Tu.. daca nu
cumva Eu (doar) "bat şaua, ca să priceapă iapa"(?
:))
Si.. oare n-ai auzit si Tu niciodata ca ( poate) "nu e
pentru cine se pregateste, ci pt cine se nimereste."
(?)
FOAMEA de hrana mentala si emotionala se manifesta
la fel
ca foamea fizica. Asa cum unii oameni nu au rabdare
sa mestece mancarea reala, tot asa personalitatile
problematice nu acorda suficient de mult timp pt.
"a mesteca" hrana mentala.
____________________________________
Stefane , or chiar Tu zici : "La scoala sunt tratat
ca un fraier de cativa colegi,nu ii bag in seama
dar incet incet ma deranjeaza, posibil si de la
asta sa fie?"
____________________________________
- Stefane, cand spui asta, recunosti ca TU esti
> in permanenta <
"avid" de afectiune ( atentie), dar aceasta foame
nu este niciodata satisfacuta?
- Si oare nu cumva problema consta in aceea ca
Tu nu poti asimila afectiunea care iti este aratata
de ceilallti?
- Si Tu refuzi s-o accepti sau o depreciezi, in asa
fel incat ti se pare neplacuta sau lipsita de valoa-
re de indata ce ai obtinut-o?
- Si oare nu cumva tocmai din cauza acestei ne-
rabdari si aviditati, in lume exista multa p***ae
?
- Stefane, Stefane, (si) EU cred ca da.
:l
A.della , Tu zici : ".../ O PROBLEMA /.../ nu se
rezolva in fata unui monitor, ci DOAR DACA
/.../
in orice caz, ORICAT de tare ti-ai dori tu, pro-
blema nu se rezolva din spatele unui ecran /..."
SI
".../ necesita un act de VOINTA /..."
__________________________________
- Dar Eu iti spun ca TOATE aceste asertiuni
- pe care le-ai expus aici - sunt doar niste..
:l
.. enunturi eronate/ minciuni sfruntate ; si, in
orice caz, in calitate de psiholog, Eu nu pot
- pur si simplu -
sa fiu de acord cu vreuna dintre ele ( cele
trei -pe care tocmai le-am citat acum, aici.
:l
Programează-te rapid la medicii recomandați de SfatulMedicului.ro prin serviciul de programări Clickmed
Găsești peste 7500 de medici cu program disponibil
Alege medicul potrivit pentru: Psihiatrie , .
Raspunsurile oferite prin intermediul site-ului sunt de natura educationala si informativa si nu pot fi considerate, in nici o situatie,
ca fiind asimilate unor consultatii sau analize medicale de specialitate.
Datorita insusi modului in care functioneaza comunicatiile intermediate de internet, o consultatie medicala amanuntita nu este posibila, prin urmare,
informatia medicala prezentata de site-ul nostru nu trebuie folosita ca alternativa a consultului medical realizat in persoana de un medic specialist.
SfatulMedicului.ro, precum si toti colaboratorii ale caror sfaturi sunt recepţionate prin sfatulmedicului.ro, nu pot fi considerati raspunzatori pentru nici un prejudiciu/pierdere de orice fel.
Pentru a putea utiliza site-ul SfatulMedicului.ro trebuie sa fiti de acord cu Termenii si conditiile.


Urmareste Sfatul Medicului
Aboneaza-te la Newsletter