Paranoia?

Psihologie si psihoterapie
Intrebare postata de Elena12678959 cu 15 ani in urma

Mama mea are probleme psihice nedovedite pe cale medicala. manifestari: acuzatii nefondate la adresa celor din familie, suspecteaza pe toata lumea ca o minte, ca este pacalita si toti cei din jurul ei vor sa ii faca rau. intotdeauna este suspicioasa cu toate persoanele din jurul ei, aduce in discutii lucruri nefondate, nici macar apropiate de realitate, cu toate ca punindu-le cap la cap au o anumita logica(dar nu sunt reale-seamana cu un thriller fara sfarsit), dar doar in mintea ei. problema este ca nici eu si nici familia mea nu mai poate sa suporte aceste accese, care de multe ori se termina cu certuri enorme, iar eu cred ca o iau razna fiindca nu mai pot face fata ineptiilor pe care mi le imputa. zice ca: toata lumea vrea sa o bage la "balamuc", i se fac "farmece" ca sa o indeparteze de copiii si rudele ei etc. aceste probleme nu sunt recente; au inceput acum vreo 20 de ani in urma mortii tatalui meu, cand a facut o depresie si a trebuit sa fie internata. dar dupa tratament totul a decurs normal o perioada, dupa care problemele ei au luat amploare pina la stadiul actual cand nu mai poate fi "multumita" nici macar de copiii ei.(eu mai am o sora care este in aceeiasi situatie ca si mine).ce as putea sa fac, ce tratament ar trebui urmat, fiindca nu vrea sa se interneze, considerand ca nu ea este problema ci toti ceilalti. ideea este ca nu imi pot trai viata linistit alaturi de sotie si fetita de 3 ani, fiindca de fiecare data cand are ocazia imi jicneste sotia si atunci eu sa ii dau mereu dreptate si sa nu o contrazic niciodata, fiindca, dupa cum spune ea:"eu sunt copilul ei si trebuie sa o respect".
v-as ruga, daca imi puteti da un raspuns de specialitate referitor la boala ei si cum as putea sa o readuc pe calea cea buna, daca se mai poate...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

carmen658 (acum 15 ani)

Buna Aditzosu,
Din cate stiu eu, aceasa boala se trateaza numai in spital si necesita spitalizare. Asa ca te-as sfatui sa stai de vorba cu mama ta si poate o convingi spre binele tuturor sa se interneze. Multa sanatate si sa ne tii la curent.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

adina (acum 12 ani)

buna ,,,,,am citit acest mesaj,sunt in aceeasi problema dar mai grava 1 va rog ajutati-ma ce sa fac mama mea e la fel dar nu stim de ce sufera ,atat ca are probleme psihice ,,nu vrea sa consulte un medic nu vrea sa si refaca actele ,,,ce pot face va rog sa mi dati un sfat !!!!!!!!!
unde trebuie sa merg ? ce trebuie sa fac ??? am 2 frati mici ii afecteaza credeti-ma ..ajutati-ma cu un sfat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ADINA (acum 12 ani)

ADERSA MEA DE mail e grozaizabela @yahoo.com . imi puteti raspunde aici nu e problema ,,,astept un raspuns cat mai urgent posibil

va multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Ionut (acum 8 ani)

Buna ziua, am o problema foarte grava,am o fetita de 6 luni si sotia are probleme psihice grave, a fost internata de mai multe ori la Obregia, ultima oara in luna august si a iesit cu diagnosticul de tulburare schizo afectiva. A fost dusa la spital incatusata de politie si fetita a fost dusa la spitalul Grigore Alexandrescu cu mine deoarece o intoxicase mama ei. Am facut sesizare la protectia copilului sector 6 care la inceput a fost de acord cu mine,dar pe parcurs a lasat copilul la mama desi au recunoscut ca nu e ok. Si mama sotiei sufera de tulburari psihice. Mai nou sotia nu mai vrea sa isi ia tratamentul si se cunoaste. Imi este foarte frica pentru viata copilului si nu stiu unde sa mai cer ajutor. Dca ma puteti ajuta va rog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: