Violenta fizica si verbala...din orgoliu raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de melancolica cu 11 ani in urma

De dimineata m-am trezit f agitata, imi batea inima puternic...m-a intrebat ce am si i-am raspuns "nimic"....dar mai apoi nu am mai putut sa tin in mine si i-am zis ca nu pot uita cum m-a lovit de fata cu doi prieteni...si asta din orgoliu. Nu ma consider vinovata ci doar imi pare rau ca am fost neputincioasa sa aplanez ceea ce urma.
Mentionez ca el bause cateva pahare de vin dar si inainte cand mai bea (la fel ca de data asta), nu e genul de om care sa sara la bataie. Discutia a fost pe o tema legata de istorie...ne tot contraziceam. El e genul de om orgolios, "plin" de el, care "despica firul in patru" chiar si in discutii banale, lipsite de importanta, e genul de om care considera ca mereu are dreptate....I-am raspuns ca stiu bine despre ce vorbesc ca nu stie el atata istorie pe cat cunosc eu, asta facand-o zambind (el sustine ca i-am "ras in nas"). La un moment dat in discutie eu am mentionat ca "si acasa ne contraziceam pe o tema legata de valabilitatea unor produse alimentare, ca el zicea ca produsul X e valabil 3 luni iar eu i-am aratat pe ambalaj ca e valabil 1 an " moment in care el imi replica ca nu am dreptate, ca nu asa am zis, etc.....devenise insuportabila discutia si am zis "schimba subiectul ca ma obosesti, nu are sens sa tot continuam ca tu tot pe a ta o tii si vrei mereu sa arati ca ai dreptate", moment in care mi-a replicat "du-te dracului de tampita, taci din gura daca nu stii"....m-a injurat fara ca eu sa-l fi jignit, sa-i fi adresat vreun apelativ urat. I-am zis sa-si masoare cuvintele ca eu nu l-am jignit cu nimic dar el a sarit la bataie, mi-a dat cu pumnii in cap, m-a impins in geam (mai-mai sa-l sparga), mi-a dat o palma, m-a injurat si m-a tras de par. Normal ca m-am aparat, lovindu-l si eu la randul meu. Apoi m-am dus la toaleta, m-am aranjat si am plecat lasandu-l acolo.
Nu mi se pare un comportament normal ceea ce a facut. Oricat de mult l-ar fi deranjat ceea ce am spus mai sus, nu ii dadea dreptul sa ma loveasca. El se apara zicand ca "ce dai din casa, sa le spui lor? ca sa rada de mine?" dar nu am zis nimic exagerat, ceva care sa-l faca de ras sau sa se afle intr-o postura jenanta.
Nu pot sa uit, si acum imi vin in minte imaginile cand ma lovea...i-am zis ca sa-l iert am pretentia ca asa cum a avut curajul sa dea in mine de fata cu prietenii lui, asa sa-mi si ceara iertare, de fata cu ei...poate chiar in genunchi(desi nu cred ca ar face-o dar macar sa vad ca renunta la orgoliu) si atunci am sa vad daca vrea sa fim cu adevarat impreuna sau mandria lui e mai presus de relatia noastra....altfel ies definitv din viata lui. N-am primit de la parinti o palma si am ajuns sa primesc de la un barbat, care nici macar nu-mi este sot?? Daca acum se intampla asa ceva, o casnicie ar fi un adevarat cosmar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (9)

darius (acum 11 ani)

lasa-l sa ramana cu orgoliul lui, nu merita sa iti irosesti timpul/viata cu un asemenea om.
mai devreme sau mai tarziu, o sa se repete faza doar ca in alte circumstante.
e genul de om pentru care conteaza mai mult imaginea / orgoliul decat orice altceva.

pentru binele tau, lasa-l.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Darius (acum 11 ani)

lasa-l sa ramana cu orgoliul lui, nu merita sa iti irosesti timpul/viata cu un asemenea om.
mai devreme sau mai tarziu, o sa se repete faza doar ca in alte circumstante.
e genul de om pentru care conteaza mai mult imaginea / orgoliul decat orice altceva.

pentru binele tau, lasa-l.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Darius (acum 11 ani)

lasa-l sa ramana cu orgoliul lui, nu merita sa iti irosesti timpul/viata cu un asemenea om.
mai devreme sau mai tarziu, o sa se repete faza doar ca in alte circumstante.
e genul de om pentru care conteaza mai mult imaginea / orgoliul decat orice altceva.

pentru binele tau, lasa-l.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dragos (acum 11 ani)

Mai stai pe ginduri? Daca lucrurile sint asa cum ai spus, mai devreme sau mai tirziu se va intimpla oricum din nou, fie ca esti sau nu casatorita. Daca vei avea si un copil il vei nenoroci si pe el, pentru ca divortul este foarte traumatizant pentru copii. Deci, pleaca, pina nu e prea tirziu! Nu s-au terminat barbatii pe lumea asta, mai ai de unde sa alegi.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

melancolica (acum 11 ani)

Si eu la fel m-am gandit, sa-l las dar pun in balanta si alte aspecte frumoase ale relatiei noastre si vreau sa ma conving daca merita sa-i mai dau o sansa sau nu.....asa cum am zis mai sus:
"""""Nu pot sa uit, si acum imi vin in minte imaginile cand ma lovea...i-am zis ca sa-l iert am pretentia ca asa cum a avut curajul sa dea in mine de fata cu prietenii lui, asa sa-mi si ceara iertare, de fata cu ei...poate chiar in genunchi(desi nu cred ca ar face-o dar macar sa vad ca renunta la orgoliu) si atunci am sa vad daca vrea sa fim cu adevarat impreuna sau mandria lui e mai presus de relatia noastra....altfel ies definitv din viata lui.""""

Desi sunt de parere ca rar sunt barbatii care nu pot repeta greseala, fie ca e vorba de lovire, fie ca e vorba de minciuna, de inselare....odata intamplata, fapta se poate repeta. Dar oricum, idiferent de circumstante, mai ales ca din partea mea nu a fost nici o jignire la adresa lui, nu lovesti o femeie. :((

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ioana (acum 10 ani)

Fugi cat de mult poti...daca s-a intamplat o data vor mai fi multe situatii si nu se va opri niciodata chiar daca isi va cere iertare, vorbesc din experienta din pacate.Daca iti da senzatia ca se schimba o perioada, asta e amagire sigura.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

melancolica (acum 10 ani)

ai perfecta dreptate ioana...de atunci de cand am postat mesajul, faze de genul s-au mai repetat....ba chiar jigniri muuult mai urate, pana la destainuirea unor intimitati fata de alte persoane cu care iesisem la un gratar...iar el a plecat ca un turbat si baut la volan si s-a intors a doua zi reprosandu-mi ca de ce l-am lasat ca un caine intr-un loc strain (asta in conditiile in care a doua zi tot beat s-a intors).....consider ca oamenii care fac anumite greseli majore intr-o relatie, n-au leac, fie ca inseala, fie ca jignesc, fie ca lovesc....lucrurile astea odata intamplate, se vor mai intampla si alta data.
asa ca aveti mare grija, dragi femei si nu va culcati pe o ureche ca el se va schimba!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Luce (acum 10 ani)

un singur cuvant ar trebui spus: adio

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Carpe Diem (acum 10 ani)

si asta, numesti tu fericire, implinire, relatie...........?!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: