Tensiune in cuplu raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de Sasukita cu 9 ani in urma

Sunt de aproape 1 an impreuna cu prietenul meu.Toate au fost bune si frumoase la inceput, insa in ultima vreme, majoritatea lucrurilor pe care la spune sau face imi provoaca o stare de nervozitate,care ne afecteaza si viata sexuala.Nu vreau sa ma cert cu el,deoarece chiar tin la el, dar nu imi pot explica aceasta stare.Daca a mai trecut cineva prin asta,va rog, ajutati-ma!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (3)

Psih. Daniela Dumitru MPsih. Daniela Dumitru este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna seara.
Inteleg ca aproape totul va provoaca nervozitate, ca viata sexuala va este afectata, ceea ce inteleg ca in prezent nu prea mai este loc pentru a va simti bine impreuna, a simti placere, a simti confortul si siguranta pe care o relatie ar trebui sa le ofere.
Nu am mai multe informatii de la dvs., nu stiu cum reactioneaza partenerul dvs. la aceste stari de nervozitate si, din acest motiv, orice sfaturi pe care vi le-as da ar avea legatura mai mult cu ceea ce imi imaginez eu si mai putin cu ceea ce se intampla efectiv in relatia dvs.
Daca inca va iubiti si doriti sa aveti o relatie frumoasa in continuare, va recomand sa aduceti tensiunile aparute in cuplu in cabinetul unui psihoterapeut, chiar impreuna cu partenerul dvs.
Daca partenerul dvs ezita sa mearga la psihoterapeut, va recomand sa consultati totusi un specialist. Astfel aveti posibilitatea sa explorati starile de nervozitate si sa va cresteti calitatea vietii dvs.

Toate cele bune,
Daniela Dumitru, psiholog-psihoterapeut.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologia cuplului.

Sasukita (acum 9 ani)

Va multumesc frumos pentru sfat!O sa iau in considerarea si aceasta varianta daca nu se amelioreaza lucrurile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psihoterapeut Gabriel Pîrvan MPsihoterapeut Gabriel Pîrvan este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Buna ziua,

Sasukita, orice relatie de cuplu prezinta o dinamica in timp, adica evolutie, schimbare etc. Inevitabil, apar si faze sau etape in care se manifesta diverse dificultati, neintelegeri etc. Foarte multe cupluri trec prin probleme asemanatoare voua, iar cauza cea mai frecventa a acestora o reprezinta comunicarea defectuoasa.
Consilierea psihologica individuala sau de cuplu ar fi utila, deoarece te-ar ajuta sa:
-intelegi ce anume te determina sa devii nervoasa;
-gasesti solutii potrivite pentru dificultatile din relatia de cuplu
-inveti stiluri de comunicare mai eficiente, constructive si non-conflictuale.
In concluzie,o angrenare hotarata si perseverenta intr-un demers de consiliere psihologica, te ajuta sa gasesti mult mai repede solutii potrivite la problemele de cuplu si sa previi aparitia altora.
Daca ai intrebari poti sa-mi scrii sau sa citesti accesand link-urile:
http://www.psihoutil.ro/consilierea-cuplului/
http://www.psihoutil.ro/consilierea-cuplului/comunicare/

Toate cele bune!

Psihoterapeut Gabriel Pirvan
E-mail: [email protected]
Telefon: 0764.443.184
Site: www.psihoutil.ro

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: