Relatia de cuplu

Psihologia cuplului
Intrebare postata de gabi63 cu 13 ani in urma

Ne-am casatoritin ianuarie avem 43 de ani si sotul meu cand vine momentul unei relatii intime gaseste tot felul desuze(ca-i prea cald,ca nu este atosfera asa cu si-ar dori,ca este prea obosit....de altfel acest ultim motiv il foloseste foarte des).
Chiar ne gandeam ca de la inceputul anului ajung degetele de la o mana daca ar fi sa numaram de cate ori am facut dragoste........
Este adevarat ca-si ocupa mintea cu problemele de serviciu dar dupa ora 17.00 manca si doarme se scoala pe la 20.30 iar manancasi iar doarme uitandu-se la televizor.
Am incercat sa am o discutie cu el dar refuza acest subiec.......
Pana sa ne casatorim considera o ,,PACATOSENIE" DESI CAND NE-AM CUNOSCUT ACUM TREI ANI LA INCEPUT PAREA OK........
Cunostiintele cu care am putut discuta aceasta problema il suspectau ca ma inseala.....
Am fost mai atenta ,am verificat si mi-am dat seama ca nu-i vorba de asa ceva.........
Sincer il suspectez de o problema psihiatrica sau psihologica si nu stiu cum sa procedez in continuare......

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (15)

yma (acum 13 ani)

S-ar putea sa fie si ceea ce tu crezi dar e posibil sa fi plecat la drum cu niste apasari din viata dinaintea casatoriei,sa nu aiba suficienta incredere in propria persoana,sau,si mai grav,sa nu mai vada in tine ceea ce isi doreste,fara sa te insele neaparat.Sincera sa fiu la mine situatia e cam la fel numai ca eu sint cea vesnic fara chef Femeile sint de cele mai multe ori asa,mai rar barbatii,de aceea trebuie sa gasesti motivul starii lui,cautindu-l in ceea ce face in fiecare zi,cu cine se vede,ce-l face atit de apatic la virsta asta..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anadragom (acum 13 ani)

Se intampla rar ca intr-o relatie sa nu aiba barbatul chef de sex... Desi am douazeci si putin de ani, ma regasesc in ce povestiti dvs. Asa era si fostul meu prieten, insa eu credeam ca el este totul pentru mine si am stat ani de zile si am rabdat ignoranta lui (am ramas cu niste sechele, numai eu stiu...) Desi nu ma asteptam din partea mea sa iau atitudine - fiind tanara si naiva - faptul ca nu mai vroia sa se culce cu mine a dus, in cele din urma, la despartirea noastra. Acum mi-am gasit alt prieten cu un apetit normal, mai mult din intamplare, nu ca mi-as fi propus eu asta. Incercati sa discutati sincer si pe sleau cu sotul dvs, sa stiti amandoi daca va iubiti/doriti unul pe celalalt. Dragostea este importanta intr-o relatie, asta pot spune sigur.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yma (acum 13 ani)

Sotul meu s-ar culca cu mine de trei ori pe zi daca s-ar putea.Problema e la mine,stiu,dar e ,cred,imposibil sa ma schimb.Recunosc ca sufar ca un ciine si ma intreb mereu daca asa va arata viata mea mereu?''''gabi63'''',nu vrei sa vb pe mail?Poate n-ar fi rau...Noapte buna tuturor...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

o femeie (acum 13 ani)

Inteleg ca nu va potriviti. Sotului tau nu-i place sa faca sex, ceea ce mi se pare groaznic la un barbat si intr-o familie. Am mai auzit de femei carora sa nu le placa si asta din cauza ca nu simt placere, nu ajung la orgasm, din teama de a nu ramane gravide, de oboseala ori pt cine stie ce probleme ginecologice. Cred ca ar trebui sa vb foarte serios cu el, fara nici o jena. Este sotul tau si, teoretic, intr-o familie trebuie sa existe comunicare fara bariere. Te inteleg, te poate face pe tine sa te simti anormal, pt ca tu vrei si el nu. Nu este tocmai placut, dar fii convinsa ca tu esti cea normala si el nu este. La varsta pe care o aveti, cred ca ar trebui sa faceti sex cel putin de doua ori pe saptamana. Acumulezi frustrari, te poti dergla hormonal, poti face depresie. Spun asta pt ca eu am suferit de dereglari hormonale, iar medicul mi-a spus ca una dintre cauze este viata sexuala nesatisfacatoare. Problema la mine era/este ca sotul meu este alcoolic si nu accept eu sa fac sex, desi el ar vrea.
Poate este bolnav. Persoanele diabetice, de exemplu, nu prea au dorinte sexuale. Mai sunt si alte afectiuni care determina lipsa apetitului sexual, una dinte ele este prostata. Ori poate ia medicamente care-i taie ''''pofta''''. Sunt unii care din motive religioase nu intretin relatii sexuale. Trebuie sa vb serios cu el sa vezi care-i sunt motivele. Succes!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yma (acum 13 ani)

Astea trebuie sa vina de la sine,nu programate;si daca asta nu functioneaza bine intr-un cuplu evident ca cel putin unul sufera punindu-si mereu intrebari retorice.Crezi ca el nu e constient de situatie,esti sigura ca nu-i in alte asternuturi?Uneori oricit ai vrea nu poti clarifica unele probleme pt ca nu esti bine inteles sau pt ca celalalt refuza dialogul deschis de teama unor urmari mai putin favorabile.Sau fiecare are pareri diferite in legatura cu acest lucru.Insista macar sa stii ce se intimpla pt ca nu sinteti pe un fagas bun,din pacate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ank (acum 13 ani)

e posibil si sa treceti printr-o perioada mai dificila (din punct de vedere psihic etc.).lipsa libidoului poate sa fie cauzata de anticonceptionale sau alte medicamente. insa eu cred ca pofta poate sa vina mancand si, eventual, inceputul sa fie mai greu. daca sotul dvs isi doreste (aveti noroc cu el ca e asa)sa fie cu dvs, inseamna ca va poate oferi un preludiu generos; puneti-l "la treaba", incet si tandru sau cum preferati. mai puteti incerca diverse geluri menite sa faca atingerea/penetrarea mai placuta. exista de la durex un gel care se cheama Play O sau asa ceva (puteti sa il folositi fie singura fie cu sotul), care da senzatii de cald-rece la nivelul clitorisului - vreau sa spun ca e important sa simtiti in primul rand dvs singura dorinta sexuala si sa redescoperiti PLACEREA, ce anume va provoaca placere;daca sotul e deschis si receptiv si nu va sfiiti sa comunicati intre voi, este foarte bine. succes!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ank (acum 13 ani)

acesta a fost un raspuns pt yma

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

analis (acum 13 ani)

i ai spus ca te deranjeaza acest fapt??ce ti a raspuns ..barbatii nu prea recunosc cand e vorba de o problema...ar merge la un doctor psiholog?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dany (acum 13 ani)

acelasi lucru mi se intampla si mie. suntem casatoriti de aproape 20 de ani. avem putin peste 40 amandoi dar sotul meu nu mai doreste sa faca sex... in ultimii 2 ani am facut de 2 ori. de fiecare data gaseste motive sa nu...desi am incercat tot ce se poate omeneste.... nu mai am putere. Nu cred ca are probleme fizice!!! Nu este infidel,doar ca nu vrea.Oare de ce se mai casatoresc barbatii? Doar ca sa aiba unde sa vina?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yma (acum 13 ani)

Multumesc,ANK,dar la mine problema nu e de natura fizica,e mult mai grav,e vorba de o necompatibilitate psihica,mentala,nu sintem pe aceeasi unda in ce priveste sentimentele si cred ca esti de acord cu mine ca o femeie are nevoie de o stare de bine,de multumire sufleteasca,ca sa poata face minuni in pat.Nu poti controla anumite gesturi sau trairi la nesfirsit atita vreme cit nu e ceva instinctual sau venit dintr-o mare iubire.Si inca ceva:stie cineva cum e sa iubesti un om cu toata fiinta ta dar sa te urci in pat cu altul?Safii cu sufletul intr-o parte si cu trupul in alta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ank (acum 13 ani)

pentru yma: Sunt convinsa ca sunt multe fatzete ale acestei probleme, care nu pot reiesi doar dintr-o postare pe internet. Atractia, dorinta sexuala, cel putin la o femeie, este in mare masura psihica, mentala, vine de la creier; nu zice nimeni c-ar fi o problema de natura fizica. De asemenea, joaca un rol important intensitatea atractiei/dorintei intre dvs si barbatul de langa dvs, fiind posibil sa existe si aici o problema de incompatibilitate, care eventual doar sa fie "ajutata".
Ultima dvs. intrebare nu o inteleg: afirmati ca va iubiti sotul ca pe un frate si simtiti pasiune pentru un alt barbat?inteleg eu gresit? In cazul in care nu simtiti pasiune pentru sot, ci pentru alt barbat...inseamna ca trebuie sa va gestionati sentimentele, sa decideti ce-i de facut ca sa nu mai suferiti si pe viitor ca un caine, cum ziceti.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

AdrianAnton25 (acum 13 ani)

omul e liber sa faca ce vreau unde vrea cu cine vrea...daca s a angajat intr o casnicie si nu poti discuta cu el si nu sunteti pe aceeasi unda...sunt sanse mici ca sa se ajunga unde doresti tu.el probabil este cu gandul in cu totul alta parte.un psiholog de cuplu ar putea regla ceva cred,daca nu...inseamna ca nu e unda potrivita.greu sa gasesti ceva pe aceeasi frecventa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

yma (acum 13 ani)

PT.ANK:nu pot afirma ca-mi iubesc sotul ca pe un frate dar e adevarat,pasiune din partea mea nu prea exista.Iubesc un alt barbat,dureros de nedisponibil,cu care nu am o relatie propriu-zisa dar pt care as intoarce lumea pe dos.Daca mi-ar sta in putinta.Am incercat sa vb cu un psiholog,am povestit cu un preot drag mie,dar parca nimeni nu mai are vreme de povestea mea cu o usoara tenta imorala.E greu sa ma inteleg eu pe mine insami si atunci cum as putea schimba ceva,cine ar putea sa ma ajute ,daca eu nici vointa nu am destula;si asta nu pt ca as fi o femeie sp***a[sper!] ci pt ca datele problemei sint prea incurcate.Nu mi-e bine.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ank (acum 13 ani)

indiferent ca e moral sau imporal, suferintele sufletului nu trebuie ignorate. si daca discutati cu un psiholog bun, in care aveti incredere, ar putea sa va ajute sa nu mai suferiti. el ar trebui sa va ajute sa intelegeti care va sunt prioritatile si daca dorinta dumneavoastra este realizabila sau nu: poate ca si acel barbat are familie, copii, eu nu stiu; sau poate ca pur si simplu nu va impartaseste sentimentele. pot spune din experienta ca dragostea neimpartasita trece, ochii care nu se vad se uita. curaj! si ocupati-va cu activitati care sa va faca placere, sa va distraga de la gandurile negre

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

selena (acum 13 ani)

ma sperie cand citesc ce se intampla in viata de cuplu...mai ales la dani..eu am 7 ani cu el ,am 24 de ani,si oricum s a schmbat pe parcurs...adik de l;a trei ori pe zi acum o facem o data sau de 2 ori pe sapt//..oare ce va fi peste 10 ani...??

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: