O poveste lunga cu mai multe probleme..ajutati-ma :(

Psihologia cuplului
Intrebare postata de alina1037 cu 15 ani in urma

Nu stiu cu ce sa incep...sunt cu prietenul meu de 1 ani si 6 luni eu inainte am avut o relatie serioasa iar eu pot sa zic ca eram cocosul faceam ce vroiam si nu puneam la suflet nimic, in acea relatie dar acum nu mai e asa cu actualul....la inceput am stat pe ascuns vreo 10 luni,adica m-am ferit sa nu afle parintii mei si am reusit ne intelegeam perfect...au aflat parintii mei intr un final si totu e bine,dar de o perioada incepem sa ne certam din ce in ce mai des,certurile incep de exemplu il iau eu la intrebari "de ce nu mai sunat cand ai plecat acolo? sau de ce nu mi ai dat mesaj,de ce nu ai mai dat un semn de 3 ore,chestii de genu..la inceputul relatiei nu incepea cearta din intrebarile astea pentru ca vorbeam mai des la telefon,ne dadeam mesaje intruna,totu era perfect,daca iese cu baietii la o cafea eu ma supar si ii reprosez doar pentru faptul ca eu sunt acasa si el in oras,sincer de cand am terminat liceul nu mai am pe nimeni inafara de el.stau acasa si ies cu el atat.el mai are cativa prieteni si mai iese cu ei din cand in cand dar ma supar eu si ii reprosez.eu de obicei ii povestesc tot ce fac ce am aflat ce am vorbit cu o persoana anume...lui nu prea ii place sa mi povesteasaca asa,imi zicea la inceput dar acum nu mai imi zice daca nu l intreb eu el nu zice si cand il intreb cateodata se enerveaza.acum suntem intr o pauza de 4 zile ca am avut o cearta cam aspra era sa ne despartim tot dincauza la nervii nostrii ca am facut ambitie si nu neam bagat in seama unu pe altu cateva ore ca nu ma sunat sa ma ia de la niste cursuri si iam reprosat asta,am stat la el o saptamana pentru prima data si s-a terminat urat,el are un mic club de noapte cu niste dansatoare si printre acele dansatoare este si o fosta de a lui dar nu am motive sa fiu geloasa ca a stat cu ia doar sa i faca bani.si saraca fata e si de la tara si e cam inapoiata dar ma simt stanjenita cand vad ca se uita la ia mai mereu si cand danseaza si cand e cu un client la masa,mi a zis ca pt ia nu a simtit niciodata nimic ca ea a fost si este un alt gen de fata....nu ca mine cuiminte.el pana sa fie cu mine nu a avut o relatie serioasa,decat aventuri si statea cu mai multe de o data,acum toata lumea mia zis ca sa schimbat mult de cand e cu mine,sa cumintit de tot...dar nu stiu cum sa ne schimbam sa nu ne mai certam:(( si eu sunt foarte stresanta dar el ma face sa fiu asa...eu nu pot sa stau fara el si el imi zice ca daca stam nonstop devine obijnuinta si o sa ne plictisim si ne apuca cearta din nimicuri.de cateva zile plang intruna si ma simt foarte rau nu stiu ce sa fac sa nu mai fiu asa..sa nu mai pun la suflet si sa pot sa stau fara el si sa l las si pe el putin mai liber si sa am incredere!ajutati-ma!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (6)

carmen658 (acum 15 ani)

Buna,
Parerea mea este ca tu esti obsedata de acest baiat. Daca vrei ca aceasta relatie frumoasa sa meara intre voi doi, ar trebui sa nu-l mai pistonezi la cap tot timpul. Mai lasa-l sa respire. Cred ca are nevoie de o prietena sa-i fie alaturi, nu sa stea tot timpul cu gura pe el. Gaseste-ti si tu un hobby ca sa nu te plictisesti cand el este plecat. Mult succes in continuare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona166117244 (acum 15 ani)

Buna,
Sunt de acord cu Misi; nu mai fii asa cicalitoare cu prietenul tau ca nu faci decat sa-l indepartezi.
Incearca si tu sa mergi la un curs ceva, sa-ti gasesti o activitate placuta si nu sa vrei sa stai non-stop cu el. Suna-ti fostele colege, iesiti la o cafea, la o plimbare...
Nu-l poti tine "legat" de tine, pt ca la un moment dat va veti plictisi.
Numai bine!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

George84132364 (acum 15 ani)

salut.eu am inceput sa le apreciez foarte mult pe misi si pe arabela2 pt sfaturi.pot sa.ti dau si eu unul:incearca sa-ti gasesti un hoby sa nu mai stai singura in casa.sa stii ca eu sant cu prietenul meu de9ani.anul viitor ne dorim sa ne casatorim.si de multe ori am stat despartiti din cauza ca eu a trebuit sa fac uneori naveta romania-italia.el ramanea singur in italia iar eu trebuia sa plec in romania pt examenele de la facultate,dar niciodata nu ne-am facut reprosuri sau interogatorii cu ce-am facut eu sau el in timpul in care stateam despartiti.asta pt avem incredere unul in celalalt.cu stresul nu ajungi nicaieri.incearca sa te linisteti si sa vezi viata altfel.mult succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

lapakica (acum 13 ani)

ggegdtfvdtyfgyyyngfyfghygmhy u uhss u yuykdj gughdgydjs bvdfdufufd u yjjtedb hrryvb6 yfchs6 htgdcyykyjggc fdre frd hgthrve vtynctdfffdhjffjy htcvdu8z hfdtfhybcvgfbtgrvfrrv vxdvfdfd gtgdgrbxtchfdgvhgfdyfces

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nedelcu andreea (acum 12 ani)

nici unul

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nedelcu andreea (acum 12 ani)

nici unul de loc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: