Nu pot accepta copilul lui!!!

Psihologia cuplului
Intrebare postata de cristina179112741 cu 15 ani in urma

Traiesc in concubinaj cu un barbat care are un copil dintr o relatie anterioara...isi vede copilul in fiecare duminica mergand in casa fostei iubite...lucrul acesta ma nelinisteste pt k stiu k fosta intentioneaza sa se impace cu el...am inceput sa urasc si copilul pt k daca nu ar fi fost el nu se mai intampla asta..ne certam mereu din cauza asta pt k eu nu sunt de acord s amearaga acolo.. i am prospus sa ia copilul si sa vina cu el acasa sa nu il mai stiu k merge acolo la ea dar imi spune k micutul de 2 ani nu sta fara mama lui...nu stiu cum sa fac sa ma linistesc knd vine vorba sa mearga la copil

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (11)

B.3 (acum 15 ani)

tu nu esti mama si nu stii ink ce emotii si sentimente implica acst statut...de parinte!am sa-ti spun:pt orice om intreg la mine a fi parinte este cel mai inaltator lucru!nici-o femeie oricat de frumoasa,desteapta si plina de calitati ar fi nu poate umple inima de iubire asa cum o face un copil....fii deci isteata daca vrei sa il pastrezi langa tine....nu il mai critica pt ca merge acolo pt ca o sa il indepartezi treptat, treptat de tine.cumpara chiar tu cadouri pt micut,incurajeaza-l sa mearga sa il vada iar cand vine de acolo fii zambitoare intreaba-l cum a fost,ce face copilul,cum se simte,de ce are nevoie etc...stiu ca inima ta plange dar pt a-l pastra langa tine trebuie sa ii acorzi prioritate copilului..stii ce as face in locul tau?l-as intreba nu numai ce face copilul dar l-as intreba ce face si mama copilului...in felul asta i-ai demonstra ca nu ai motive sa fii geloasa pe o femeie pe care el oricum a parasit-o!Silvia te-ai bagat intr-o treaba grea si ca sa o duci la capat trebuie sa fii extrem de maleabila si isteata.renunta la critici pt ca sigur il vei indeparta ...schimba tactica si mai vorbim dupa!mult succes si intelepciune iti doresc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena ploiesti (acum 14 ani)

daca ai acceptat lucrul acesta de la inceput ar fi trebuit sa stii ce implica, o relatie daca nu e bazata pe incredere nu se finalizeaza frumos...gandeste-te ca puteai fi tu in locul sotiei...cu un copil si tatal sa nu treaca sa-l vada...cum era???gandeste-te ca copiii nu au nici o vina, sincer ar trebui sa-l apreciezi ca ii pasa de copil, poate fi un tata adevarat, de ce nu-i faci si tu un copil?????gandeste-te la asta....ar fi o solutie...atunci poate ai intelege mai bine, nu crezi???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina179112741 (acum 15 ani)

in unele momente, sa zicem de slabiciune, ma induiosa si pe mine copilul pt k este un scump si ii spuneam si lui asta..dar poate k marea mea problema este mama lui si faptul k el trebuie sa mearga la ea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Maria Octavia (acum 15 ani)

El a facut deja o alegere, putin probabil ca se va intoarce la mama copilului doar de dragul micutului. Depinde si de tine, desigur: daca va avea acolo linistea pe care tu nu i-o poti oferi... vei risca. Pe de alta parte, gandeste-te: copilul va creste si va putea iesi cu el sau il va putea aduce la voi. Poti chiar sa ii propui sa mergeti impreuna. Dar va fi nevoie sa ai sentimente sincere fata de copil. Nu sunt sigura ca mama copilasului va fi de acord sa te primeasca, dar cu ocazia asta vei exista si tu in discutia dintre cei doi. Fii inteleapta si ai rabdare daca iti doresti sa ramai cu partenerul tau. Eu il admir ca vrea sa aibe o relatie cu fiul sau fiica sa. Copilul nu va simti lipsa unui tata (lipsa ar putea sa il influenteze negativ).

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina179112741 (acum 15 ani)

sunt deja in discutiile lor dar el a vut grija sa imi faca o reclama p***a la mama copilului k sa ii pice ei bine faptul k noi nu ne intelegem prea bine si k el se poarta urat cu mine...in felul asta el spune k poate sa isi vada mai des copilul pt k ea se bucura de situatia noastra...el ii spune anumite lucruri urate despre mine despre noi, lucruri care nu sunt adevarate dar i le spune k sa o bucure pe ea si sa se punabine cu ea sa nu aibe probleme cu vizita copilului.pe mine lucrul asta m a deranjat foarte mult si nu ma asteptam din partea lui dar el imi zice k practic nu ma afecteaza cu nimic k ii spune asta despre mine k sunt niste lucruri false spuse doar k sa se puna bine cu ea dar nu sunt de acord cu astea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena991510 (acum 15 ani)

Nu a facut bine punandu-te pe tine intr-o lumina p***a, pe mine m-ar fi deranjat foarte tare treab asta...
Sa incerce sa ia copilul la plimbare , sa il scoata fara mama lui, cu timpul ai sa iesi si tu cu ei..
Daca va vrea sa aiba un viitor alaturi de tine, e clar ca si copilul va trebui sa te accepte pe tine si va trebui sa te cunoasca asa cum esti, nu cum ii va povesti mama lui ceea ce a auzit de la tatal lui despre tine.

Mult succes si daca potisi il doresti alaturi de tine toata viata, fa-i si tu un copil daca tot ii plac copii foarte mult, acest lucru il va implini .

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina179112741 (acum 15 ani)

normal si pe mine m a deranjat ff tare...dar el s a scuzat spunand k tot din cauza mea a facut asta k atunci knd ii telefonam si era acolo eu incepeam cearta prin telefon si ii spuneam sa vina aks...si asa au inceput discutiile despre mine

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina179112741 (acum 15 ani)

el se enerva in telefon si auzea si fosta discutiile noastre pt k era in preajma lui...si a inceut sa intrebe de mine sa vorbeasca urat despr emine si apoi a venit si el cu vorbele urate despre mine k sa o linisteasca pe ea

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Elena991510 (acum 15 ani)

Pai spune-i sa inceteze cu vorbele urate despre tine, pt ca se pune si pe el in lumina p***a, adica el pt ce sta cu tine, daca numai vorbe urate are la adresa ta.

sa inceteze si sa repare totul usor usor ...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cristina179112741 (acum 15 ani)

da i am spus ...trebuie sa incetez si eu sa nu il mai critic atat k merge acolo si sa nu ii mai fac scandal la tel k sa nu se mai enerveze, o sa vb frumos knd vine vorba de copil k sa vada k ma schimb si asa o sa se schimbe si el dupa mine...sper sa pot sa fac asta trebuie sa ma abtin...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

morwena (acum 15 ani)

Vei vedea ca rezultatele vor apare in scurt timp daca iti vei modifica stilul, comportamentul cand va veni vorba despre copil in discutiile voastre.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: