Infidelitate de foarte lunga durata.Mai exista solutii? raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de ES cu 13 ani in urma

Buna seara,
Sint casatorit de 30 de ani (1980) plus 3 ani cit am fost prieteni inainte de casatorie,singura iubire, fara relatii sexuale din partea mea cu alte persoane.Ne-am cunoscut cind ea avea 14 ani,eu 19 si nu am avut relatii sexuale cu ea decit dupa ce a implinit 16 ani.
Cu toate acestea nu am fost primul in viata ei Mi-a marturisit atunci ca a avut un singur contact cu un baiat care nu mai locuieste in localitate. Ulterior ,dupa casatorie,mi-a marturisit ca relatia intima a avut-o cu un baiat din vecini cu doi ani mai mare decit ea incepind din clasa a-7 a pina cind a venit la liceu si m-a cunoscut pe mine.Am crescut impreuna 3 copii si acum avem 4 nepoti.In 2003 a avut o disputa cu o vecina care o acuza ca are relatii intime cu ginerele sau si a amenintat-o ca imi va spune mie si de celelalte aventuri ale ei.De teama ca voi afla de relatia ei mi-a marturisit atunci ca nu a intrerupt niciodata intilnirile sexuale cu prietenul din copilarie. Mi-am dat atunci seama ca nu am fost decit o masca (vorbea cu un student,s-a casatorit cu un student iar, mai tirziu, era nevasta de inginer ),dar viata sexuala o avea de fapt cu prietenul din copilarie.La acea data aveam foarte multe realizari impreuna,copii,nepoti,o casa cu 2 nivele,autoturism s.a.Cu promisiunea unui nou inceput am continuat relatia (era ingerul meu,singura femeie pe care am iubit-o). Anul acesta am surprins-o venind de la oras tot cu el,desi eu asteptam telefonul care sa ma anunte ca ajunsese in statie pentru a merge sa o iau cu masina.Dupa 3 luni ,in urma unui consult ginecologic pentru inlaturarea unui sterilet,un diagnostic groaznic-PAP 3-LSIL-condilom plan pe col(cauterizat)-confirmat prin biopsie(cauza HPV-virus cu transmitere sexuala).Mi-a marturisit atunci ca nu a putut sa renunte niciodata la el,ca relatiile sexuale cu el sint ca o relaxare,dar ca ma iubeste tot pe mine si vrea un nou inceput.
Pentru ca boala sa nu avanseze are nevoie de foarte multa intelegere ,de tratamente de sustinere a imunitatii,de investigatii dese si scumpe .Singura nu si le poate permite(salariul minim pe economie),iar prietenul din copilarie in care ea avea incredere totala ,de teama sa nu i se destrame propria-i casnicie,nu o mai baga in seama.Ce sa fac acum? Daca o parasesc(eu am 52 de ani ea 47 ) e inuman(imi spune ca se va sinucide). Daca ramin cu ea nu o mai pot stringe in brate fara a-i reprosa ca si-a batut joc de mine toata viata si m-a folosit doar ca paravan pentru adevarata ei dragoste si in mod sigur si asta ii face rau.Asi dori un sfat de la un psiholog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (43)

Psih. Liliana Munteanu MPsih. Liliana Munteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna seara, dl Emil,

aveti o poveste de viata cu multe realizari si va felicit!
O casatorie de 30 ani, 3 copii, 4 nepoti, casa, confort, realizare profesionala - sunt lucruri pe care le-ati obtinut in cuplu si cu sprijinul sotiei Dvs. Cu siguranta a contrbuit la toate acestea si v-a fost alaturi in momentele importante. Aceasta aventura pare a fi singura umbra in viata Dvs. Ganditi-va la un aspect: sotia Dvs a avut contactul sexual la o varsta frageda si este posibil sa fi dezvoltat o forma de dependenta pentru acel tip de intimitate (interzis, pasional, ascuns) si primeste o serie de beneficii care pot parea greu de inteles. Erotismul si casnicia uneori se pot disocia. Acel barbat nu ii poate satisface nevoia de stabilitate, iar Dvs probabil nu ii satisfaceti acea fosta de intimitate. Ati putea avea un dialog in acest sens si afla de la sotia Dvs cum este relatia de intimitate pe care o are/a avut-o si ce este diferit in relatia de intimitate cu Dvs.
Mai mult decat atat, cea mai mare provocare este sa traiti cu acest adevar despre sotia Dvs. Aveti de ales intre a renunta la o casnicie de 30 de ani cu toate beneficiile ei si consecintele unui divort sau a pastra si a ierta/intelege ce s-a intamplat. Orice om poate avea o slabiciune/dependenta si o poate depasi cu ajutor. Puteti consulta un psiholog impreuna si invesp***ad relatia de cuplu sa gasiti o solutie pe care fiecare sa si-o poata asuma, oricare ar putea fi decizia. Fiecare om merita sa fie fericit.
Numai bine!

Drd. Psih. Liliana Munteanu
www.artterapie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Psihologia cuplului.

ES (acum 13 ani)

Buna seara,
Va multumesc pentru raspunsul prompt.Am discutat acest aspect de mai multe ori cu sotia.Aveti dreptate,relatia cu el nu este umbrita de problemele inerente unei casnicii,este si mult mai excitanta-este doar partea frumoasa a vietii-.Problema este ca a mai promis ca va renunta la el si nu a facut-o.Intr-adevar fiecare om are dreptul sa fie fericit,dar daca fericirea este doar cu el,eu ce rol mai am?
Cu stima.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Marina (acum 13 ani)

Stimate domn,

Nu sunt nici medic, nici psiholog, insa daca nu va supara mi-as da si eu cu parerea. In primul rand faceti abstractie de amenintarile de genul "daca ma parasesti ma sinucid". In general femeile spun astfel de lucruri pentru a santaja sentimental un barbat, insa nu au de gand sa faca asa ceva (maxim iau cateva pastile ca sa sperie, nu ca sa moara). Apoi, fara suparare, dar ii place sa aiba banii si siguranta dumneavoastra dar penisul altuia iar dvs trebuie sa suportati? Ca ce chestie? In plus, va aduce boli venerice (nu are nici macar decenta de a se proteja!!!) si va pretinde sa va comportati ca si cum nimic nu ar fi, ba mai mult sa ii sustineti financiar tratarea unei boli luate din inconstienta proprie si inselandu-va pe dumneavoastra? Acest comportament se numeste exploatare! Ati putea si dumneavoastra sa ii spuneti ca va sinucideti pentru ca v-a inselat atata timp. Atunci ce ar spune?
Si pana la urma, sinuciderea este alegerea fiecaruia. Nu poti sa stai cu un om din mila sau teama, ci din dragoste pentru ceea ce reprezinta intelectual, emotional, fizic, moral. Or iertata fie-mi parerea, dar dumneavoastra nu cred ca mai puteti nutri prea multa afectiune sau respect fata de o astfel de femeie.
Mai exista o solutie: sa isi recunoasca dependenta sexuala pe care probabil o are si sa accepte sa lupte impotriva ei, sa se trateze la un psiholog sau chiar la un psihiatru daca este cazul. Nu aveti insa garantia reusitei. Eu va sfatuiesc daca totusi mai tineti atat de mult la ea incat sa stati impreuna in ciuda unui sfert de secol de minciuna, sa incercati o consiliere maritala pentru amandoi si un psiholog BUN pentru ea. Personal cunosc o persoana nimfomana: ambele casnicii au esuat si traieste cu un coleg de liceu de-al fiului. Este o boala grea insa daca chiar vrea sa lupte (desi sincer va spun ca am impresia ca ii convine situatia si doreste sa o continue) atunci poate aveti o mica sansa de reusita.
Daca insa dumneavoastra nu mai nutriti pentru ea decat mila sau compasiune sau poate nostalgie fara de "cum era la inceput", nu cred ca mai are rost sa ramaneti impreuna, in ciuda amenintarilor sale. Cantariti bine situatia si luati o decizie la rece, eventual sfatuindu-va cu o persoana competenta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pena (acum 13 ani)

Domnule, va felicit pentru intelegerea de care dati dovada. Bine spune o vorba romaneasca despre bou si belea. Vad ca belele au noroc, adica isi gasesc adevarati boi, animale de povara, de incredere, care sa munceasca pentru ele. Daca ati iubit-o toata viata si nu v-ati dat seama ca va inseala, probabil o veti iubi si de-acum incolo. Are ea metode, farmece cu care sa va convinga. La varsta pe care o aveti, este si greu s-o luati de la capat. Aveti impreuna o viata, copii, agoniseala. Mai greu este cu iertarea si cu uitarea. Nu pot sa-mi inchipui cum de v-a pus coarne o viata intreaga fara sa va dati seama.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Liliana Munteanu MPsih. Liliana Munteanu este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Daca deja ati avut un dialog clarificator cu sotia Dvs si ea nu a respectat ceea ce a promis, lucrurile se vor repeta in continuare, afectandu-va si mai mult. Daca ati ajuns in acest moment de criza si casnicia Dvs este pusa sub un mare semn de intrebare, este momentul sa faceti o alegere. Infidelitatea este un comportament grav, mai ales repetarea lui constanta - pentru ca zguduie ceea ce sta la baza unei relatii: increderea. Asa cum spuneti, sentimentele Dvs nu mai pot fi la fel, sentimentele nu sunt un dat, sunt contnuturi dinamice care pot fi afectate sau sustinute de un feedback pozitiv. Este de apreciat ca sotia Dvs a recunoscut onest ceea ce a facut, intr-un fel v-a protejat de un soc mai mare daca ati fi aflat altfel. Asta insa nu o scuza si nici o eventuala "sinucidere" nu ar trebui sa va sperie. Iubirea nu poate avea la baza ei santajul, manip**area emotionala, scuzele lacrimogene, minunatul statut de victima. Toleranta Dvs fata de astfel de comportamente le va intari si sotia Dvs va continua acelasi traseu, amplificand criza casniciei.
Pe de alta parte, divortul nu este o drama, poate fi o solutie potrivita pentru o realitatea ca aceasta. Insa aceasta decizie trebuie luata in cunostinta de cauza si asumata pana la capat. Viata poate fi refacuta, nu este exclus sa intalniti pe altcineva si sa fiti fericit. Insa asta tine numai de alegerea Dvs. Nimeni nu va poate sfatui ce este mai bine sa faceti, ci sa sapati adanc in sufletul Dvs si sa cautati raspunsurile potrivite care sa va aduca liniste si impacare. Fiind o problema de cuplu, cel mai bun lucru pe care il puteti face acum este sa aveti un dialog direct, deschis, onest, cu multe intrebari, cu exprimarea nevoilor si asteptarilor, cu negociere, spunand tot ceea ce e de spus cu sotia Dvs.

Drd. Psih. Liliana Munteanu
www.artterapie.ro
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Psih. Nicolae Nedea MPsih. Nicolae Nedea este un medic autorizat SFM (acum 13 ani)

Buna seara,
asadar doriti sa va hotarati intre a ramane cu sotia pentru care inca mai nutriti sentimente...ac***a in vedere parcursul vietii dvs, si a o parasi pentru ca va simtiti foarte neplacut pentru ceea v-a facut.
Nu credeti ca o mai puteti strange in brate fara sa va provoace tristete si dezamagire.
Momentan are nevoie de dvs si se pare ca nu este momentul sa nu o ajutati, asadar pana se reface va veti hotarati.
Toate cele bune!

Cabinet psihoterapie Nicolae Nedea-Bucuresti
-Raspund la intrebari pe: www.psihologpsihoterapeut.ro
-Articolele mele: http://spiritcenter.ro/author/psih-nedea-nicolae/
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Cineva (acum 13 ani)

Sfaturile pe care le primiti sunt date din prisma intelegerii fiecarui om.
Intrebati un duhovnic si veti primi sfaturi diametral opuse decat de la psihologi.
Am citit de curand sfatul unui preot pt. o femeie cu un barbat alcoolic: "mai rabda daca poti, Dumnezeu iti da putere".
Si femeia a rabdat si peste cateva luni rabdarea i-a fost incununata de succes, caci barbatul s-a lasat de alcool.
Rar lucru, dar totusi posibil.
Ar trebui sa va intrebati deci inima caci atata mintea dvoastra cat si mintea altora pot da des sfaturi numai aparent bune.
Sentimentul de a fi ranit si inselat este amar, dar multi oameni au probleme si nu pot abandona viciile pe care le au.
Casatoria din iubire este pana moartea te desparte, si la bine si la rau.
Acum a venit raul pt. faptele sotiei dupa ce v-a inselat o viata intreaga. Nu mai conteaza cauza sau cine a fost de vina.
Acum conteaza ca exista posibilitatea sa o iertati si sa nu o parasiti la rau, chiar daca e vinovata.
Oameni cu vicii nu se pot lasa usor de acestea. Sexul e ca si alcoolul, poate chiar mai rau. Este o boala de care nu se scapa usor.
Pe sotie nu ati fi putut sa o schimbati, dar timpul si suferinta o poate schimba.
Nu se stie niciodata cand vine momentul schimbarii interioare. Si Maria Magdalena s-a schimbat si nu a fost pedepsita, ci iertata.
Asa ca mai aveti rabdare, chiar daca a gresit, daca ati ierata-o atatia ani o mai puteti ierta si acum.
Poate tocmai iertarea si generozitatea o vor face si pe ea sa se schimbe in bine candva. Poate curand. Poate niciodata, cine stie.
Dar Dumnezeu rasplateste rabdarea si iertarea si nu judecata si lipsa de mila ! Chiar daca suferiti si ati suferit, tot
ce faceti din iubire este rasplatit. Si Dumnezeu cunoaste leacuri pentru orice problema, si pt. sotie.
Hormonii se potolesc si ei candva si poate suferinta si boala de acum cat si faptul ca amantul i-a arat ca nu a fost interesat decat de trupul iei ii arata acum cine o iubeste cu adevarat.
Alegeti cu inima si cu Dumnezeu.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Gabi (acum 13 ani)

Poate niciodata. Ganditi-va ca o singura viata are omul. Iar acest om si-o iroseste cu aceasta femeie. Cine ii da anii pierduti trecuti si viitori, alaturi de aceasta femeie usoara sau bolnava, cum doriti? Poate macar de acum incolo sa indrepte greseala facuta de a ramane alaturi de cineva care ii iubeste numai banii si poate isi gaseste adevarata fericire. Este inca un barbat tanar, de ce sa isi inchida viata alaturi de o nerecunoscatoare, care nu doreste deloc sa isi schimbe viata si care poate nici nu l-a iubit vreodata? Ce folos ca la 65 de ani va inceta sa il mai insele? Pana atunci el va trebui sa suporte numai pentru ca sunt casatoriti?
Dumnezeu vrea ca omul sa fie fericit desigur in limitele normale si morale si de aceea ne-a lasat o ratiune, ca sa o folosim. Eu consider ca orice ar decide acest domn, inclusiv divortul, ar fi o decizie rationala dar vegheata de Dumnezeu. Eu cred ca tot ce i se intampla unui om si tot ceea ce alege sa faca, chiar impotriva Domnului, reprezinta tot o alegere in spatele careia se afla Divinitatea, care se intampla cu un scop. De exemplu daca cineva devine dependent de droguri, poate asa i-a fost scris sa treaca prin asa ceva in viata sa. Domnul Dumnezeu stie de ce a lasat asa ceva sa i se intample omului acela si poate are pentru el alte planuri. Deci orice decizie ati lua, tot sprijinita de Dumnezeu va fi. Eu asa gandesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bucifer (acum 13 ani)

Facem asa prietene: pacatuim in ultimul hal toata viata, apoi ne caim sincer, induiosator si pe bune. Ni se iarta si gata,nu?
Perfect, mai am pana sa ma caiesc, sa nu pierdem timpul asadar.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ES (acum 13 ani)

Va multumesc tuturor pentru sfaturile date.Este foarte greu de luat o decizie. Foarte greu de iertat.Am mai facut-o si iata unde am ajuns.Greu si de divortat pentru ca ,pe linga problemele generale ale unui divort,acum sint si purtator de HPV care se transmite chiar si cu protectie.Ce-i voi spune unei eventuale partenere? S-o caut intr-o comunitate a purtatoarelor de HPV?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Va puteti trata de HPV, iar daca va tratati in mod corect, puteti sa nu mai fiti contagios. Interesati-va cu atentie la un dermatolog bun. Oricum nu acesta ar trebui sa fie motivul pentru care ramaneti alaturi de o femeie...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ES (acum 13 ani)

Pentru Iuli,
De cele mai multe ori barbatul este purtator asimptomatic.Din cit m-am informat eu ,daca nu se vede nu se poate trata.Nu exista tratament.Se trateaza numai efectul nu si cauza.Virusul ramane si atunci cind sistemul imunitar este slabit actioneaza.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

Stiu ca barbatul este purtator asimptomatic, ma gandeam ca exista si acei negi. Dar ati facut analize, sunteti sigur ca sunteti purtator? Nu v-ati protejat? Oricum dupa cum spuneam, nu este un motiv pentru a ramane cu o femeie.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ES (acum 13 ani)

Nu am negi.Sotia il are pe col(zona excitata indelung de amantul cu dotari superioare) si de unde era sa stiu ca il are? Acum l-a cauterizat. Confirmarea e in urma biopsiei.Nu a facut testarea ADN-HPV pentru a sti exact ce tulpina este . Si apoi nu exista protectie sigura.Testarea la barbat este dificila si nesigura.Se testeaza tot partenera.Asta am gasit pina acum pe net.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pena (acum 13 ani)

Solutiile sunt diferite de la o persoana la alta. Nimeni nu-ti poate spune ce sa faci. Singur stii cat de fericit esti, cat de mult suferi si cat de mult poti sa ierti si sa uiti. Mai este un lucru si anume cat de multa lume stie ce ti-a facut. Daca porti sau nu coarne mari si la vedere. Eu inca ma mai minunez cum de a putut sa te insele atatia ani fara sa stii. Dar exista vorba '''' stie tot satul si nu stie barbatul''''. Copiii tai stiu? Daca stiu, ce parere au?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ES (acum 13 ani)

Fericirea se masoara acum in nopti nedormite(diazepamul nu mai prea are efect).Acum a inceput si vacanta de iarna-3 saptamini acasa-e groaznic.Nu am stiut sigur ,doar banuiam .In 2003 mi-a spus ca a continuat relatia cu el si dupa casatorie si mi-a promis ca nu va mai avea nimic cu el,apoi vazind ca sint "bou" a retractat totul pina cand nu a mai rabdat D-zeu si a vrut El sa stiu.Acum stiu prietenii si daca stiu ei... Asa am aflat ca de fapt zicala e adevarata'''''''' stie tot satul si nu stie barbatul''''''''.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nico (acum 13 ani)

Infidelitatea.... .Prima data ii poti gasi scuze. Cand se repeta ar trebui sa te intrebi:,,cum imi poate face asa ceva stiind durerea provocata prima data?,,. Raspunsul ar fii :lipsa de respect,de iubire, indiferenta fata de ceea ce simti tu. Si atunci ce crezi? Merita oare ca tu sa ai mila de ea cand ea nu a avut mila de tine ? A continuat sa te insele atat pe tine cat si ,,prietenul din copilarie,, daca luam drept adevarate aventurile despre care pomeneste vecina. Copil fiind am asistat la multe dispute din pricina infidelitatii mamei mele. Poate de aceea gandesc ca masurile ar trebui sa fie drastice. Chiar daca nu iti vei gasi alta pereche ... ai copii, nepoti. Incearca sa fii fericit pt ei. In cazul asta fericirea ta este mai presus decat a ei.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

es (acum 13 ani)

Va multumesc tuturor celor care ati acordat o parte din timpul dvs. ,problemei mele. M-am decis sa intru pe forum pentru ca nu am gasit ceva similar pe net. Consider ca sint vinovat pentru ca nu am spus chiar totul de teama ca problema mea sa nu atraga atentia celor din jurul meu(pentru pastrarea anonimatului) .Totusi pentru a putea judeca corect lucrurile, trebuiesc niste precizari. Sotia mea este un copil a carui mama a decedat cazind sub rotile trenului cu fetita cea mica (sotia mea) in brate si cea mare de mina. Ambele fete au scapat.Tatal le-a abandonat ,spunind ca nu sint ale lui,in grija bunicilor maternali(oameni care traiau intr-o saracie extrema-spun asta pentru ca dupa ce m-am casatorit am fost cu sotia sa-si cunoasca sora pe care o vazuse doar de doua ori in treacat).Fetita cea mica a fost adoptata (avea mai putin de un an)de o familie fara copii la dorinta expresa a sotului care atunci cind fetita avea doi ani si jumatate a decedat. Dupa decesul tatalui adoptiv fetita a devenit o povara pentru mama adoptiva si cind ajunsese intr-o stare destul de rea a fost preluata de sora mamei adoptive,care era calugarita,si crescuta intr-o minastire din judetul Olt(Stoicanesti) pina la virsta de aprox. 5 ani cind mama adoptiva s-a recasatorit, restul copilariei, pina cind am cunoscut-o eu, a trait-o in acea casa unde mai erau doi copii(un baiat cu 13 ani mai mare si o fata cu 10 ani mai mare) .In zona unde locuia ea, pe ambele parti ale satului , la mai putin de 30 m in spatele caselor incepea padurea.Mama ei adoptiva,casiera la CAP,pleca dimineata si, beneficiind de faptul ca noul sot era un om cu un suflet mare,se intorcea seara tirziu motivind ca trebuie sa distribuie pensiile taranilor prin sat ???.La noi in localitate taranii mergeau ei la sediul CAP dupa pensii si nu invers.In acest timp fetita crestea singura cu copii din vecini si atunci cind hormonii si-au spus cuvintul(12ani-cls.a7-a) a inceput viata sexuala cu baiatul (cu 2 ani mai mare) cu care copilarise(padurea din jurul locuintelor permitind aceasta). Cind a venit la liceu am cunoscut-o eu si pentru ca era foatre frumoasa(Am vazut doi astrii/Stralucind albastrii/Sub o frunte-n vis./M-a-nnecat seninul/Cind baui divinul/Blindul lor suris-Eminescu (din memorie)),fiind si prima mea iubire,am iubit-o cu toata fiinta mea. Ii vorbeam mai mult in versuri, ii scriam in versuri totul era o poezie.Desi ma provoca uneori am procedat ca-n poezie: Intr-o gradina/Lang-o tulpina/Zarii ofloare/ Ca o lumina ./S-o tai se strica/S-o las mi-e frica/Ca vine altul/Si mi-o radica - Ienachita Vacarescu. Iubirea pe care i-o purtam ma facea sa trec peste alte aspecte pe care le puneam pe lipsa celor 7 ani de acasa(venea la scoala ca un copil al nimanui-uniforma necalcata, tivul uniformei atirnind, s. a.)Mi-am spus atunci ca eu nu-mi voi bate joc niciodata de viata ei. Pentru ea eram iubitul,dar si „taticutul meu”.Ne iubeam foarte mult,cind eram in armata ii scriam zilnic(eram soldatul din unitate care primea zilnic scrisori).Dupa armata, cind implinise 16 ani, ne-am inceput viata sexuala De aici incolo aproape totul este scris in intrebarea de la inceput.Nu am scris mai sus despre neintelegerile care apareau in familia noastra La inceputul casniciei ne certam doar pentru elemente ce tineau de lipsa celor 7 ani de acasa(intretinerea jalnica a locuintei),iar dupa 4-5 ani pina in prezent neintelegerile au aparut din cauza ca nu o mai interesam sexual(aproape in fiecare seara adormea imediat, iar in timpul sexului-atunci cind fortam nota-atipea. Mai tirziu mi-a spus ca inchide ochii pentru a –si imagina ca este cu celalalt.Restul a fost scris mai sus.iar marturisirile ei sint inregistrate cu un reportofon(gest murdar din partea mea) in calculator.Eram dator cu aceste lamuriri.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

cassian (acum 13 ani)

Te rog, fa-i un bine si las-o sa-si traiasca viata singura, cu amintirile, nu te merita, e o femeie ''''''''usoara''''''''
.Crede-ma, am si eu asa ceva langa mine, care atat a povestit cat de rau i-a fost cand era mic, incat a reusit sa ma faca sa ii iert toate magariile, pe motiv ca nu a vut o copilarie fericita.El a avut o copilarie nefericita, iar eu am o casnicie nefericita.Daca tot povesteste cat de rau i-a fost, de ce oare cu buna stiinta face atat rau, chiar nu se poate corecta, de ce nu cere ea un psiholog, dar de fapt spune-i nebunului ca-i nebun.Isi bate joc de tineeeeeeeeee, singur iti va fi mai bine, nu te vei mai enerva, cand in timpul actului sexual, care act ar trebui sa fie o placere in doi, ea doarme.Dumnezeule, chiar isi bate joc de tine in cel mai sinistru mod.
Deschide ochii, sigur isi va mai gasi vreo 5-6 parteneri, dar si tu iti vei gasi pe cineva, sunt sigura ca o persoana ca tine va fi cautata, ce pierzi? Oricum din cate am inteles nu prea te-a satisfacut.Stii ce ar fi frumos, - tu oricum ai realizat ceva in viata, presupun din inginerie, iar ea a trait pe langa tine ca nu avea cine sa-ti toace banii - sa o lasi pe drumuri.Confortul pe care i l-ai asigurat nu-l merita, tu iti dai seama cat de rau ii va fi fara aceasta siguranta, fara toate aceste bunuri? De ce crezi ca nu te-a ''''''''lasat'''''''' pana acum pentru '''''''' vecinu'''' '''''''' pentru ca ala nu putea sa ii asigure tot ce-i bun.Chiar te-ai gandit oare de cate ori s-au culcat in patul vostru?De cate ori s-a sters cu prosopul tau?De cate ori si-a luat o bere din frigiderul tau, spunand ''''''''ce bine mi-a fost cu nevastata''''''''?
Cum o mai poti atinge? Eu sunt in aceeasi situatie, dar nu am alta casa, e casa socrului meu, pe care cu banii mei am renovat-o din gresela, crezand ca daca il iubesc e de ajuns, iar sotul imi aduce tot felul de boli sexuale, dar nu am unde sa ma duc, am si un copil, e destul de greu.Te inteleg perfect.
Sunt sigura ca iti doresti pe cineva care sa scoata un oftat de placere, si vei gasi, sunt atatea femei pe lumea asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Nico (acum 13 ani)

Domnule es, am eu impresia ca dumneata cauti de fapt un motiv pt care ar trebui sa o ierti inca o data.Din pacate nu exista.Copilaria ei nu justifica o viata plina de minciuna si tradare.Nu a fost copil o viata intreaga. Este un adult care poate face diferenta intre bine si rau. A ales cu buna stiinta sa iti faca rau. Dar tu probabil consideri ca ai vreo obligatie fata de ea. Ei bine.... nu ai. Ai fost mai mult decat generos cred eu. Dar daca vrei sa o ierti nu trebuie sa cauti un motiv , doar sa te intrebi cum va fii viata ta in continuare. Tu singur trebuie sa alegi. Mi-ar face placere sa stiu care e decizia ta, atunci cand vei avea una. Cu respect.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 3