Gelozie impartasita,cum pot gestiona situatia?

Psihologia cuplului
Intrebare postata de N.N. cu 4 luni in urma

Buna ziua,
Sunt intr-o relatie cu sotul meu din 2007, avem vreo cativa anisori impreuna dar si un baietel minunat.In ultimul an insa de cand are o noua colega la munca lucrurile stau diferit fata de cum stateau inainte.Ca sa fiu mai explicita acum aproximativ 3 ani si-a schimbat locul de munca si a trecut de la un job static la birou la munca de reprezentant medical. Toate bune si frumoase pana anul trecut in noiembrie cand pe zona lui a venit o colega noua. Acestia s-au imprietentit destul de rapid, fiind la inceput aceasta sotul incerca sa o ajute cat mai mult posibil. La inceput nu m-a deranjat deoarece sunt obisnuita cu aceste lucruri, insa din septembrie de la ultima intalnire externa pe care au avut-o pe firma. In cele 5 zile pe care le-au avut in delegatie acesta daca ne-a sunat o data in zi, in conditiile in care sedintele se terminau in jur de ora 16:00. La celelalte intalniri, mereu gasea timp pentru noi. Pe whatss''app ne-am auzit, insa cand venea vorba de sunat nu avea timp. Cand a ajuns acasa, ne-a arata niste poze de acolo. Iar apoi deschizand messangerul(el) vazusem ca ii trimsese unui amic niste poze cu respectiva.I-am zis ca a uitat sa ne arate pozele astea a zis ca nici nu stia de ele si ca i-au fost trimise de respectivul, dar se vedea ca el le-a trimis :). Am lasat si acest lucru in spate, doar ca mesajele si apelurile de la colega sa nu se opreau dupa inchierea programului de munca. Domnisoara continua sa il contacteze si in afara acestuia, trimitandu-i poze cu ea, pisica ei(animalul de companie ;)) etc. In septembrie m-am uitat in telefonul lui deoarece cand venea vorba de ea mereu se retragea cand discutatu si am observat mesajele pe care si le trimiteau dar si apelurile efectuate de unul catre altul. Discutiile in principiu erau despre munca amestecat cu un mic flirt din partea amandorura. Nu i-am zis ca m-am uitat in telefon insa mi-am facut curaj si i-am explicat ca sunt geloasa pe colega/prietena lui si ca mi-as dori ca lucrurile sa se mai linisteasca putin. A zis ca nu poate sa renunte in a mai discuta cu ea pentru ca ei discuta doar chestiuni legate de munca. Parea ca a mai inteles si din cele 10 apeluri de pe zi apelurile s-au redus la 2 max 3 insa durata lor este destul de mare 30 min. Am vazut insa ca a inceput sa stearga si apeluri si mesaje din cele primite pe whatss;app. Utima discutie importanta am avut-o acum 1 saptamana, cand am recunoscut ca i-am verificat telefonul si ca am vazut ca a sters niste apeluri. Mi-a zis ca a facut-o pentru ca stie ca ma deranjeaza respectiva colega si ca el nu are nimic de ascuns. In cei 17 ani impreuna nu am mai trecut prin situatii de acest tip doar o singura data in facultate cand ne-am separat pentru 1 spaptamana tot din cauza unei colege de a lui. Acum sincer incerc sa am iar incredere insa imi este foarte greu. Mi-am propus sa nu ma mai ating de telefonul lui, insa incertitudinea ma termina. A promis ca va rari interactiunea cu acesta insa imi este greu sa cred.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 4 luni)

Buna ziua,

In primul rand, este important sa ai incredere in tine si sa stii ca meriti o relatie bazata pe respect reciproc si loialitate. Gelozia este un sentiment natural, dar este esential sa o gestionam intr-un mod sanatos in relatia noastra.

Iata cateva sfaturi care te pot ajuta sa gestionezi aceasta situatie:

1. Comunica deschis si sincer. Discuta cu sotul tau despre sentimentele tale de gelozie si cum te afecteaza. Fii sincera cu el si exprima-ti nevoile si temerile intr-un mod calm si respectuos.

2. Asculta-ti partenerul. Asculta cu atentie ce are de spus, luand in considerare perspectiva lui. Intelegeti-va reciproc si cautati solutii impreuna.

3. Stabileste limite si asteptari clare. Discutati despre ceea ce inseamna pentru voi fidelitatea si respectul in relatie. Clarificati ce comportamente sunt acceptabile si care nu in relatia voastra.

4. Invata sa te increzi in partenerul tau. Increderea este un aspect fundamental al unei relatii sanatoase. Daca partenerul tau iti spune ca nu are nimic de ascuns si doreste sa-ti ofere linistea si siguranta de care ai nevoie, incearca sa i te deschizi si sa ii oferi incredere.

5. Construiti un sentiment de siguranta reciproca. Petreceti timp de calitate impreuna si incercati sa va consolidati relatia. Incredeti-va unul in celalalt si intreprindeti activitati care sa va apropie si sa consolideze legatura voastra.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Psihologia-cuplului/gelozia_8230

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: