Cum sa procedez sa-mi fie bine

Psihologia cuplului
Intrebare postata de carmen890208 cu 14 ani in urma

Am 21 de ani,de vreo 4 ani si umpic vorbesc cu un baiat, locuim impreuna de aproape 3 ani ,suntem plecati in stainatate.nu stiu ce sa fac si ce comportament ar trebui sa adopt fata de partenerul meu pt ca nu-i inteleg comportamentul,uneori il simt atat de atent si dragostos iar alte ori il simt foarte rece,la fiecare cearta incearca sa se razbune pe mine facand doar lucrurile care stie ca ma deranzeaza foarte mult aruncandumi vorbe foarte dure iar de fiecere data cand incerc sa vorbesc cu el si sa-i spun ce ma deranjeaza nu ajungem decat sa ne certam ,se inerveaza din orice mai ales daca ii zic cu ce a gresit,nu face decat sa vorbeasca si sa zica ataea lucruri in care pt el doar eu sunt singura vinovata,problema este ca simt ca ma sufoc il iubesc dar dupa fiecare certa nu-l mai suport nu pot sal las sa se apropie de mine,nu stiu ce decizie sa iau il iubesc dupa cum am zis imi este foarte drag cand il vad calm si dragostos,avem cateva lucruri mici care le-am facut impreuna cu munca noastra,ma simt bine in familia lui,toti ma iubesc..dar el ma face sa ma iinchid,este un om foarte posesiv si daca nu fac cea ce vrea el de exemplu sa iesim intr-un anumit loc unde vrea el ma forteaza prin toate mijlocele sa fac cum vrea el,considera ca tot ce zice si ce face el sunt lucrurile cele mai bune.nu stiu cum sa fac sa fiu indiferenta in fata lui sai arat ca ma descurc si fara el ca am viata mea.acum am munca mea si de diminiata pana seara doar muncesc vin acasa fac mancare curatenie si atat eu nu ies nu am prieteni iar el munceste la fel de diminiata pana seara iar cand vine acasa ,si putinul timp care il petrecem impreuna face doar cei place lui cel relaxeaza nici macar nu avem o masa pe zi care sa zic ca am luao impreuna si el zice ca e normal ca munca e de vina si ca nu trebe sa depindem unul de celalant, ca fiecare sa faca cei place.acum de cateva luni merge vinere la fotbal si vine destul de tarziu nu iam zis nimik incerc sa accept ca are nevoie si sa schimbe mediu sa fie doar cu baieti dar ma deranjeaza ora la care vine ,azi de exemplu a venit la 7 diminiata cand lam intrebat unde a fost a zis ca la baut.iam spus doar ca nu are nici umpic de respect fata de mine iar el mia zis daca numi convine sa plec.sunt in dileme vreau sa ii arat indiferenta dar intr-um mod de nu al indeparta si mai mult.cesa fac?multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (4)

maria (acum 14 ani)

Cara .rtebue sa gandesti f,atenta ce se va antampla mai tarziu.Daca acum se comporta astfel,cand veti fi o familie,cu un copil-care va fi il comportamentul lui?esti tanara nu are rost sa suferi,nu lasa timpul sa treaca decide si an freta.nu te merta..bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

georgescu (acum 14 ani)

Buna Carmen,
Eu cred ca are pe altcineva... sa vii la 7 dimineata acasa si sa spui ca ai fost la baut nu cred ca e adevarat.. cred ca e incurcat cu altcineva si nu stie cum sa iti spuna. Cred ca ar fi bine sa incerci sa te descurci singura acolo unde esti. Bafta!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 14 ani)

Esti prea tanara sa-ti legi viata de un barbat care nu te merita. Ar trebui sa te respecte, sa decideti impreuna unde si cum sa va distrati. Nu ai spus ce varsta are el. Daca-i apropiat de varsta ta, s-ar putea sa considere ca prea de tanar s-a luat cu tine si nu a avut timp sa-si traiasca viata, sa cunoasca mai multe persoane. Lucru care, de altfel, este valabil si pt tine. 17-18 ani nu este varsta deciziilor definitive in relatii. Nici chiar 21, varsta pe care o ai acum. Este bine ca el isi arata adevarata fata, nu ramane decat ca tu sa decizi. Din punctul meu de vedere, nu merita sa traiesti langa un barbat tiran, care-ti impune lucruri si ia decizii dupa bunul lui plac. Sa stii ca, de obicei, cei din jur vad lucrurile cu mai multa detasare si sunt mai obiectivi decat cei implicati. Mie mi s-a intamplat sa mi se spuna de catre apropiati inainte de casatorie lucruri de genul: ''''''''N u te casatori cu el, ca nu-i asa cum il vezi tu'''''''', sau '''''''' vezi ca bea cam mult'''''''' ori '''''''' e cam gelos''''''''....dar bineinteles ca nu le-am luat in seama. Mai tarziu m-am convins ca cei din jur imi voiau binele si ca ar fi trebuit sa-mi aplec urechea la vorbele lor. Repet, esti prea tanara si muncitoare, cred, sa te chinuiesti langa un barbat rau. Sunt si barbati buni, merita sa-i cauti. Ai timp pana la 25-30 de ani. Succes!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Vlad Tepes (acum 13 ani)

In primul rand, asa cum am mai spus in rubrici asemenatoare, nu inteleg de ce a trebuit sa stai cu el daca nu esti maritata! In felul asta, si dupa cate descrii, el are tot ce-i trebuie, i-ar tu ii esti doar o ... sluga, buna pentru pat, mancare, curatenie, banii pe care-i castigi, si probabil pui impreuna. Cu ce te alegi? Nu vezi ca ai facut o alegerea gresita? Lasa-l, si schimba-ti viata, si nu te mai incurca cu cineva pana nu esti sigura ca acea persoana este cea care te va pretui, iubi, se va sacrifica pentru tine, si viitorii vostri copii. Daca nu faci asta, vei avea toata viata de suferit! La fel si cu viitorii. Nu te incurca cu una cu doua. Prietenia cu un barbat nu trebuie sa ajunga in pat pana nu te casatoresti. Un barbat cu care te culci, chiar daca nu ti-o spune, nu te mai apreciaza la nivelul la care ar trebui, si se gandeste imediat, ca daca ai facut-o cu el, ai facut-o sau o vei face usor si cu altii, si increderea reciproca nu duce la o relatie sanatoasa, ci in cele mai multe cazuri, foarte superficiala. Asta vrei? Atunci asta o sa ai. Am crescut si casatorit 3 fete, si stiu ce spun. Vrei si alte sfaturi. Daca da, spune-mi si-ti voi da e-mailul pentru o discutie mult mai deschisa. Oricum, asta nu e pentru tine! Un om care bea, vine dimineata acasa, este posesiv, si vrea doar ce-i place lui, e un pericol. Ti-o garantez!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: