Cum pot repara o relatie stricata de mine?

Psihologia cuplului
Intrebare postata de Alex cu un an in urma

Sa incepem cu inceputul.... Pe data de 29 septembrie 2022 am intalnit o fata....
Prima noastra intalnire a debutat cu o greseala din partea mea..... Bausem sa imi fac curaj, dar nu genul sa beau pana cand nu ma pot tine pe picioare, cateva pahare de tarie pe parcursul zilei la munca ca sa-mi fac curaj....Dupa o intalnire de 5 minute in care ea si-a dat seama ca eu bausem , a plecat cu trenul catre scoala. A doua zi m-am intalnit iar cu ea... Am facut aceeasi greseala, iar bausem sa imi fac curaj.... In trecut incercasem sa imi fac relatii, sa ma simt si eu iubit pentru prima oara.... Dar nu reusisem....Ramasesem cu un gust amar in gura si convins ca nu imi voi gasi niciodata jumatatea. Dupa ce ne-am intalnit, si o serie de negari de ale mele cu privire la faptul ca am baut alcool, am recunoscut pana la urma ca am consumat.... In seara aia i-am cunoscut mama si unchiul... Si facusem o promisiune.... Ca sa nu mai beau alcool.....
Dupa doua saptamani am inceput relatia noastra, oficial eram impreuna.... Nu mai consumam alcool....Nu mi-a fost greu sa renunt la viciul asta....
Nu o consider de nimic vinovata.... A trecut prin multe traume la viata ei...
Incep cu prima greseala si cea ca am fumat pe ascuns, fara sa ii spun sau fara sa ma consult cu ea.... Ea mi-a explicat ca doreste intro relatie sa fie sinceritate si m-am conformat... Incepusem sa nu mai fumez...
I-am povestit despre perioada mea de la facultate si ca eu eram aproape la fel ca un frate pentru un coleg, faceam totul impreuna.... Incetul cu incetul, nu mi-a mai permis sa iau legatura cu acel coleg, dar eu o faceam pe ascuns si stergeam apelul....
la un moment dat a dorit sa se desparta de mine, si prin multe rugaminti am readus-o din nou in viata mea.
O a doua greseala a fost atunci cand mi-a controlat contul de instagram pe care doream sa il sterg, acolo erau multe reactii la niste persoane care o faceau sa se simta inconfortabila , si datorita ca a intrat pe cont acesta s-a reactivat, culminand cu mine ac***a o reactie nepotrivita in vazul lumii.... A trecut cu vederea si peste acest incident, dar a inceput sa imi controleze telefonul, contacte, apeluri, mesaje, messenger, whatsapp, totul....
Nu spun ca imi era indemana dar ma invatasem sa ii dau telefonul oricand....
Ea nu e genul care sa se afiseze cu relatia noastra.... Am invitat-o la mine sa ii cunoasca pe ai mei dar a refuzat...
O a treia greseala a mea a fost atunci cand am dorit sa imi vizitez niste rude si nu i-am ascultat sfatul prin care imi spunea sa ma duc mai tarziu la ei... Si atunci mi-a spus ca sa ne despartim....Dar prin rugaminti am facut-o sa se razgandeasca....O a patra greseala a fost atunci cand ea a dorit sa se desparta de mine si m-a respins intr-un fel in care am izbucnit in plans si am mers din nou pe jos la ea sa o implor sa nu o faca.... Simteam cum sunt pierdut.. Mai am greseli majore dar nu imi permte caracterele. Va rog sa ma ajutati, o iubesc enorm si nu vreau sa o pierd...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

Alex (acum un an)

Dupa ce ma indreptam spre casa incepeam sa cred ca nu mai era nimic ce putea fi salvat, plangeam incontinuu... Dupa care am facut greseala ca sa imi fac cont pe dating sa incerc sa vorbesc cu alte persoane.... Ma resemnasem ca am pierdut-o.... Am dat de cineva si am inceput sa vorbim.... Dar in inima mea era doar ea... A doua zi am aflat ca ea nu isi dorea asta, sa se desparta de mine, si am inceput sa o caut pretutindeni si cand am gasit-o ne-am impacat dar a luat telefonul sa il controleze..... Si a gasit mesajele.... Ne-am impacat a doua zi...
In tot acest timp, ca gluma, in spirit de joaca, ea vorbea si cu alti tipi si imi trimitea poze cu conversatiile , ii spuneam ca ma doare inima.... Ca o iubesc..... Toti acei tipi ar fi vrut sa inceapa o relatie cu ei.... Glumea ca se duce la intalnire.... Glumea ca se indragostise de altcineva, toate astea culminand cu mine, venind la ea....
Simteam ca la orice gluma ca moare ceva in inima mea, simteam ca sufletul mi se sfasia....
O a patra greseala, si cea mai groaznica e ca am folosit un serviciu de videochat prin intermediul whatsapp pe un alt numar.... Dupa multe rugaminti , mi-a spus ca daca doresc sa ma ierte sa ii cumpar 101 trandafiri, si am facut-o fara sa ezit....
Tinuse legatura cu cativa tipi, imi spunea de relatie deschisa, si intr-un moment i-am luat telefonul si l-am verificat..... Ramasesem uimit.... Unui tip, al intrebarea daca are iubit, i-a spus nu....Incepusem sa devin paranoic, loveam cu mainile de masa, faceam orice ca sa nu ma mai doara inima ci sa ma doara fizic....

Culminand cu ziua de ieri, aseara....
Voiam sa fumez.... Ii dadusem telefon unui taximetrist sa imi aduca un pachet de tigari, i-am dat mesaj ca nu imi mai trebuie momentan si ca il voi suna eu cand sa il cumpere si sa mi-l aduca.... Stiam ca nu e bine ce fac.... Ma intalnisem cu ea in seara aia, iar eu am primit o notificare de apel pierdut.... A vazut ca e de la taxi.... Incercand sa acund adevarul, nu reusisem.... Ea credea ca ma duc sa ma intalnesc cu cineva.... Am incercat sa o impac pana dimineata, dar astazi nu imi doreste sa-mi mai raspunda....
Sunt un nimic fara ea
Va rog sa ma ajutati, eu o iubesc, si constientizez ca am procedat gresit
Va multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

(acum un an)

Buna ziua,

Referitor la problema pe care o aveti cu alcoolul, ar trebui sa cautati ajutor profesional, cum ar fi terapie, grupuri de sustinere sau consiliere, pentru a invata sa gestionati dependenta de alcool si sa va imbunatatiti relatiile cu cei din jur si a le recastiga increderea.

Va recomandam sa va programati la un psiholog: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie sau psihiatru: https://www.clickmed.ro/medic/psihiatrie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Alcoolul/alcoolul-de-la-obisnuinta-la-abuz-si-dependenta_1234
sfatulmedicului.ro/Alcoolul/alcoolismul-abuzul-de-alcool-sau-dependenta_22

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: