Cum ma pot liniști?intru in depresie ?

Psihologia cuplului
Intrebare postata de KarinaG cu 11 luni in urma

Eu și prietenul meu am fost împreuna timp de 2 ani.Acum 2 zile s-a despărțit de mine,și nu îmi pot găsi liniștea.Adevarul e ca am fost prea sâcâitoare cu el,tot timpul i am cerut prea multă atenție și nu i am dat niciodată spațiul personal.
După 6 luni am mai avut aceeași problema,ne am despărțit,dar am rămas la același loc de munca si,vazandu-ne in fiecare zi am ajuns la o împăcare,cu condiția ca eu sa ma fi schimbat…a fost bine ceva timp,ne-am cunoscut familiile,ne-am comportat exact ca o familie. Dar cu timpul am început din nou cu același comportament,si am ajuns din nou la despărțire.Încă ținem legătura la telefon,el îmi spune ca pot păstra o speranța in suflet ca ne vom împăca…dar cum ar putea sa vadă schimbarea asta doar prin telefon? Legătura noastră nu se va raci de tot doar la telefon ? Chiar îmi este frica..a spus ca nu o spune doar din mila,ca si el ar vrea intr un viitor sa ne vadă bine..cum as putea proceda ? Ce e de făcut? Nu se va raci la telefon(înainte eram obișnuiți sa petrecem tot timpul împreuna)? Nu ma va uita ?Nu va trece peste daca nu ma va mai vedea?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

(acum 11 luni)

Buna ziua,

Fiecare persoana are propriile sale procese si evolutie personala. Nu puteti forta pe cineva sa va iubeasca sau sa ramana intr-o relatie daca nu simte ca este ceea ce isi doreste cu adevarat.

Este important sa va concentrati eforturile in a va dezvolta propria viata si fericire, indiferent de rezultatul relatiei dumneavoastra. Daca discutiile cu familia si prietenii apropiati nu au rezultatul asteptat, puteti apela la consilierea unui psiholog.

Va recomandam sa va programati la un psiholog: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Psihologia-cuplului/cum-sa-treceti-cu-bine-peste-o-despartire_11387
sfatulmedicului.ro/Boli-ale-inimii-si-vaselor/sindromul-inimii-frante_6084

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

KarinaG (acum 11 luni)

Nu încerc sa îl forțez,încerc sa i dau spațiul necesar..el spune ca încă are sentimente pentru mine și ca pe viitor nu se știe ce se v a întâmpla,ca poate ne vom împăca,dar sper sa nu spună asta doar pentru a ma face sa ma simt mai bine.Nu știu ce înseamnă asta,ca ma iubește dar vrea sa ii treacă “nervii” și vrea sa ne îndepărtăm sa vadă ce o sa se întâmple😞

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: