Am o problema și nu o înțeleg. Simt ca ma prăbușesc emoțional ? raspuns medic

Psihologia cuplului
Intrebare postata de Maria Elena cu 2 luni in urma

Vorbesc cu cineva de 3 luni zilnic prin mesaje..nu știu dacă sunt sau nu într o relație își arata sentimentele foarte greu...mi e teama ca dacă devin prea insistenta se va speria..se poate numi aceasta relație sau ce anume este..am vorbit zilnic știm ce facem fiecare dar mai departe parca nu mai înaintează...lamuriti ma va rog..ce se întâmplă cum sa procedez

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului (acum 2 luni)

Buna ziua,

Pare ca sunteti intr-o stare de incertitudine si nesiguranta cu privire la relatia dumneavoastra. Posibil ca partenerul dumneavoastra sa fie reticent in a-si exprima sentimentele sau poate ca este doar o persoana mai rezervata. Orice ar fi, comunicarea deschisa este cheia in orice de alta parte.

Ar trebui sa discutati cu el despre sentimentele pe care le aveti si despre ce asteptati de la aceasta relatie. Nu este neaparat vorba de a fi "insistenta", ci de a fi sincera si de a-ti exprima grijile. Nu este nevoie sa va temeti de reactia lui. Daca este interesat de tine la fel de mult pe cat esti tu de el, va fi deschis la discutie si va incerca sa iti diminueze temerile. Daca nu, poate ca este timpul sa revizuiesti asteptarile tale si sa te intrebi daca aceasta situatie te face fericita si daca merita.

Va recomandam sa Iuati in considerare consilierea psihoemotionala pentru a va ajuta sa intelegeti mai bine situatia si sentimentele pe care le aveti.

Alegeti un psiholog potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Psihologia-cuplului/cele-5-stadii-ale-relatiei-de-cuplu-in-ce-etapa-va-aflatii_17929

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Clinica Hope MClinica Hope este un medic autorizat SFM (acum 2 luni)

Înțeleg că situația ta este complicată. Comunicarea deschisă cu persoana respectivă este esențială. Clarificarea sentimentelor și a intențiilor voastre poate ajuta la înțelegerea situației. Asigură-te că te simți confortabil și fericit în interacțiunile voastre. Dacă te simți îngrijorată, poți căuta sfaturi suplimentare de la prieteni sau de la un specialist.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: