Nu mananca nimic

Nutritia copiilor
Intrebare postata de moisemihai2009 cu 12 ani in urma

Copilul meu are varsta de 2 ani si 3 luni si pot spune ca nu mananca nimic vreau sa spun ca nu mananca mancare solida (supe,fructe,biscuiti,iaurtele, etc) mananca lapte la biberon milumil de la 2 ani mentionez ca nu este rahitic sau slab arat bine pt varsta lui asa a spus medicul de familie dar nu cred ca este normal sa nu manance. Ce ar trebui facut? va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (71)

iulia (acum 12 ani)

Buna, am trecut si eu cu fetita mea prin asta, am plans, m-am chinuit, insa ea tinea o gura - Laptic!!!un truc care la noi a functionat - Azi vacuta nu ne-a dat laptic, plangea, mi se rupea inima...dar sotul meu a insistat ca nu e normal sa manance numai lapte asa ca am insistat, am luat-o cu chestii de genu ciorbica e delicioasa si vacuta a promis ca ne va da si lapte daca mancam ciorbica, sau - ii dadeam un iaurtel cu mai multa branzica si ii zicem ca e de la vacuta si asta mananca si copilasii vacutei acum, si lor le place enorm... In fine - Povesti - inventeaza, vorbeste mereu si multa rabdare! Eu la 2ani jumate am dus-o si la patinoar in fiecare zi - sa vezi minune - nu reuseam sa-i incalzesc ciorbica - striga - Mami hai, pune mancarica in farfurie!!! Multa bafta si fara medicamente ca medicii asta stiu!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

moisemihai2009 (acum 12 ani)

multumesc pentru sfaturi... o sa incercam si speram sa reusim. nici eu nu sunt de acord cu medicamentele dela varsta asta.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11589460633 (acum 7 luni)

Bună ziua ! Al meu are 2 ani și 3 luni si nu mai mananca mancare de 6 luni (manca doar blenduit ) de cand am fost internat in spital plus ca sa macinat dinti tot de sus .nu înțelege sa mestece și sq muste (nici cand avea dinti) bea doar lapte praf .Nu mai stiu cum sq fac.....A dv .cand bea doar lapte ... stia sa manca si bucati ,sa mestece? Ql meu doar ciupește din covrig si linge.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

simona (acum 12 ani)

vorbeste? mai are vreo alta problema in afara faptului ca nu mananca alimente solide?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

moisemihai2009 (acum 12 ani)

buna seara. vorbeste , se joaca rade , ...este un copil normal...asta este singura problema.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iepurrash (acum 12 ani)

si eu am avut pb asta pe la un anisor si ceva....am observat ca ii place sa stea cu noi la masa,sa ne "fure"din farfurie...la ciorbitza prefera farfuria lui tati iar la felul 2 fura tot .daca vreau sa ii dau ciorbitza si ii dau eu din farfurie nu pune gura pe nimic.il las sa pape singurel de pe la 10 luni si desi face mizerie.:)ador sa vad ca este indraznet si independent.nu mananca in fiecare zi la fel de mult,sau mese fixe si 2 feluri,etc...nu a fost niciodata asa.papa cat poate papa el si nu il fortez..papa cand sunt desene animate ale caror personaje papa ciorba,papa si el...etc...la fel si cu periuta de dinti si cu nani.fiecare e special si are pb unice.eu cred ca e ddoar o perioada.si eu i-am refuzat laptele,l-am infometat si a papat .succes

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

moisemihai2009 (acum 12 ani)

si noi am incercat sa nu il fortam sa manance.... dar nu am reusit si recunosc ca am mai facut-o dar fara succes... si daca ''''fura din farfurie'''' mananca foarte putin mai mult se joaca... nu ne deranjeaza mizeria.... mancand sa il vedem. va multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alina1132 (acum 12 ani)

Buna.Pot spune ca parintii mei au trecut prin asa ceva cu mine, nu mancam nimic,decat lapte pana pe la vreo 2 ani si ceva si singura modalitate a fost aceea ca nu mai aveam sticle de lapte decat una de sticla de la pepsi , mi s-a pus in vedere ca aceea e ultima sticla , daca mi se sparge alta nu mai primesc iar cand mi-a cazut sticla din mana si mi s-a spart in balcon am ramas fara laptic.Bafta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alinacosmina (acum 12 ani)

buna .sunt mamica a 2 copii de 1,6 ani resp. 3 ani !
am trecut cu amandoi prin situatia asta!
nu es te motiv de ingrijorare!
aceste stari trec!
cu primul m-am stresat dar cu asl doilea nu!
isi va reveni 100%
are toti dintisorii?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator11589460633 (acum 7 luni)

Buna ziua ! Știați sa mestecați,sa mușcați din mancare? Al meu ciupește doar.daca simțea (cand manca era doar blenduit, cu 6uni in urma. acum are 2ani si 4 luni) O boaba de ore o scuipa .Diar lapte

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Mona (acum 12 ani)

Si eu am avut problema asta ,am incercat de toate, am apelat si la vitamine.In final am apelat la medic .Acesta spre mirarea mea ma intrebat " dar flamand l-ai lasat? ( e vorba de baiatul meu )"si i-am zis NU. ...." ei incearca"
Cu toate ca mi-a fost greu, intr-o Sambata am incercat sa-i dau sa manance si a refuzat. A vazut ca am strans masa si el sa jucat in continuare.La pranz a mancat asa de bine, iar Duminica dimineata a mancat cum am pus masa. De atunci nu mai am probleme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

elena (acum 12 ani)

mamicilor si eu am avut si cred ca inca mai am problema asta.baietelul meu are 3 anisori.si nu reuseam sa il fac sa manance aproape deloc.pana intr-o zi cand am aflat ca ii place sa se joace la calculator.mai bine zis sa stea langa mine si sa ma joc eu la jocuri pt copii si bineinteles sa ii explic jocul.de atunci pot spune ca sunt mltumita de felul in care manaca.problema e alta.ca nu manaca mancarica decat pasata cu blenderu..orice.de la manacare de cartofi ,fasole,spanac,etc.daca simte o pielita de la rosii,ceapa,etc numai mananca si aproape vomita.culmea e ca atunci cand era mic manca de rupea si nu aveam blender ca sa ii pasez si nu aveam treaba cu el .pe cand acum ..............a mai patit cineva asa?mentionez>ciorbica de galuste o manaca fara probleme asa cum este,cartofi la cuptor ,carnita,snitel ,spaghete,,toate acestea le mananca nepasate.deci manaca si asa.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alinacosmina (acum 12 ani)

buna seara! am doi copii : de 3 ani si celalalt de 1 an si 7 luni si pot spune ca problemele , mai ales cele legate de alimentatie sunt multe!
baietelul , cel mai mare mananca aproape orice, cu mici exceptii dar nu mananca mult. In schimb fetita are preferinte , multe dar manca mai mult decat fratiorul ei!
eu cred ca in cazul copilului d-voastra nu-i nicio problema atat timp cat manaca si normal, poate i se par scarboase anumite mancaruri daca le simte! eu cred ca timpul va rezolva problema!
incercati tot timpul sa ii dati mai intai paserat poate... poate ... o dataeti avea noroc!
ai mei nu mananca carne sub nicio forma ... numai ascunsa prin mancare si paserata bine!

cu mult drag!
o seara placuta

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nico (acum 11 ani)

si eu am trecut prin asta cu baietelul meu; am incercat sa-l las si flamand si tot foarte putin a mancat; am fost si la medic; daca analizele sunt bune, atunci nu ar trebui sa va faceti probleme; puteti sa-i faceti un set de analize, mergeti la Medsana de exemplu si daca sunt ok analizele, nu va faceti probleme.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

monica (acum 11 ani)

trec cu baiatul meu prin exact aceeasi situatie descrisa de tine. analize bune, arata bine, e vesel...dar nu mananca. niciun truc nu merge, flamand sta fara probleme. sunt bune doar pastele cu lapte, fulgii de porumb sau alte cereale, dar nu cu lapte, paine. are 3 ani si e asa de pe la 1 an si 2 luni. cand sa ma astept sa manance?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

dana (acum 7 ani)

Cum ati rezolvat?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

alexaa (acum 10 ani)

buna ziua. fetita mea are 2 ani si 5 luni si nu vrea sa manance nimic. noi suntem in italia si anul trecut a fost la gradinita si de atunci refuza orice i se da. pana sa o dau la gradinita manca aproape orice.dupa o saptamana a incetat sa mai manance.
chiar dak nu ii dau lapte este in stare sa nu manance toata ziua. am incercat sa ii pun si supa in biberon dar vede ca difera culoarea si refuza.
As vrea sa mai imi zicetzi ce mai pot face...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Adela (acum 10 ani)

Pt Alexaa- este posibil ca fetita ta sa nu fi suportat faptul ca e departe de parinti si sa fi facut o depresie si de aceea refuza sa manance.

Eu am mari probleme cu baietelul meu- are 2 ani si 3 luni si nu vrea sa manance mancare. Mananca doar chipsuri si alune si refuza mancarea. Nu poti sa apropii nimic de gurita lui, ca incepe sa planga, sa se arunce pe jos. Este sub limita de greutate pt varsta lui, are insa dantura perfecta in gura, acum ii creste ultima maseluta. Inca il alaptez, refuza sa bea lapte de vaca sau daca bea, bea foarte putin.
Nu vrea sa manance carne,refuza fructele, legumele. Am fost la medic, sfaturile lor nu au ajutat absolut deloc. Am facut o alta programare si vreau sa ii fac niste analize sa vad daca e anemic.
A mai trecut cineva printr-o astfel de situatie? Si daca da, ce solutii ati gasit?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21531669813 (acum 5 ani)

Buna ziua, cum ati rezolvat situatia cu copilul? Ma confrunt cu aceeasi problema si nu mai sriu ce sa fac! va multumesc anticipat

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Utilizator21541594196 (acum 5 ani)

Si eu sunt interesata cum ati rezolvat problema...

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 4