Scaun cu sange si mucus

Nou nascutul
Intrebare postata de ankkk cu 9 ani in urma

Buna ziua.baiatul meu de 8 luni face scaun cu firisoare de sange si mucus...asta a inceput p la 6 luni...mentionez k toate analizele lui de scaun sunt bune...am fost internata si la bals dar a sp k el este bine.el e vioi,mananca cat de cat dar nu stiu ce sa mai fac...cand apare cand dispare aceasta problema...am observat k face cu firisoare de sange si mucus doar cand face diaree sau semilegat....astept si eu rasp...va rog mult

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (5)

buna (acum 9 ani)

Aceste simtpome nu sunt nici un motiv de ingrijorare
si dispar de la sine de regula. Tot ce face corpul este corec si necesar si apartine unui proces de vinecare. Corpul nu prea are nevoie nici de mame si nici de medici ca sa se vindece singur si ce face medicina si frica este de regula absolut gresit si daunator. Aveti incredere in organsimul copilului si incetati cu panica asta nefolositoare.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

ankkk (acum 9 ani)

si stau asa?nu fac nimic???
ma gandeam sa ii fac o analiza de infllamare a colonului???

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Dr. Diana Enachescu MDr. Diana Enachescu este un medic autorizat SFM (acum 9 ani)

Marea majoritate a copiilor, mai ales în perioada de sugar, vor prezenta cel puţin o dată un scaun mai negru sau cu firişoare de sânge în el, insa de obicei aceasta problema se rezolvă de la sine şi nu reprezintă urgenţe medicale.
1. Fisurile anale - sunt mici leziuni la nivelul rectului care sângerează atunci când copilul are scaun, mai ales dacă acesta este tare şi copilul este constipat. Ele se vor vindeca de la sine sau prin tratamentul constipaţiei . Până la varsta de 1 an, fisurile anale reprezintă cea mai frecventă cauză de scaun cu firişoare de sânge.
2. Alergiile şi intoleranţele alimentare. La acest grup de vârstă se poate manifesta intoleranţa la proteinele laptelui de vacă sau la proteinele din soia, unul dintre simptome fiind sângele prezent în scaun. Copii vor mai prezenta şi stare generală mai proastă, stagnarea greutăţii, erupţie pe corp, varsaturi.
3. Diareea infecţioasă. Dacă copilul are diaree în care observaţi sânge şi mucus + face febra este posibil ca acesta să aibe nevoie de antibiotice pentru tratament.
4. Cauzele grave sunt rare şi sunt asociate cu simptome ca durerea abdominală, starea generală proastă, voma, paloarea sau febra.

Sugarul trebuie consultat de un medic pentru a se stabili diagnosticul corect.

Dr. Diana Enăchescu
Medic specialist medicină de familie
Policlinica Apaca, etaj 1, Cabinet 16
Bd. Iuliu Maniu nr 7
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Raspunde intrebarilor din grupul Nou nascutul.

ankkk (acum 9 ani)

peste tot unde am fost mi sa spus ca este iritat pe colon....chiar nu stiu ce sa mai spun.o fi alergic la ceva anume???dar nu varsa si febra mai rar..:(
ce pot face sa aflu asta?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

moaca angela (acum 8 ani)

nepotul meu s-a internat acum 3-4 zile cu dearee si putin sange in scaun acum dearee nu mai are dar mai iasa cu mucus si sange. medicul il suspecteaza de incurcatura de mate desi a facut eco si cons si raze si e totul ok vreau un sfat urgent ma ajuta orce idee VA ROG

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: