Cum schimb anticonceptionalele?

Contraceptie
Intrebare postata de Ana Barbut cu 14 ani in urma

Momentan iau Yaz ca anticonceptionale. Au 28 de pastile dintre care 24 roz si cele 4 placebo. Cum pot sa fac sa ma intorc la Diane 35? Cand fac pauza? Sau trec dupa ce am terminat folia de Yaz cu toate 28 de pastile?
Multumesc

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (14)

sara7139 (acum 14 ani)

Bunà Ana, da din cite stiu de la medicul meu Ginecolog ca sà incepi Diane35 trebuie sà termini cu Yazmin dupà care trebuie sa faci pauzà de 7 zile,dar vreau sà te intreb Diane35 sint mai bune decit yasmin??pa,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 14 ani)

Draga Ana, esti draguta sa-mi spui si mie de ce vrei sa te intorci la Diane? Si de cat timp le iei? Ce medic ti le-a prescris, si pentru ce problema?
De ce te intreb? Pentru ca cele mai multe femei fac ''greseala'', ca sa spun asa, de a se duce la medicul ginecolog pentru a li se prescrie anticonceptionale. Lucru total gresit, si sa va spun de ce: indiferent pentru ce problema le-ati lua, anticonceptionalele sunt de fapt un preparat hormonal destul de puternic (asta in functie de tipul lor), si pentru a fi sigure ca ''nimeriti'' exact pastilutele care se potrivesc organismului vostru, trebuie facute intai niste analize. Si anume dozajul hormonal (TSH-ul, T3, T4). Acesta se prescrie si se interpreteaza de catre medicul endocrinolog. Numai asa puteti fi sigure ca nu veti avea probleme de la anticonceptionale (gen tromboze ale vaselor de pe picioare, cheaguri de sange pe vase care ''o iau razna'' si va obtureaza venele si capilarele, incat va umpleti de vanatai urate si inestetice pe picioare, aparitia de par nedorit pe corp etc.). Chiar daca luati anticonceptionalele pentru chisturi ovariene, dereglari ale CM, cosuri sau alte probleme ce par de natura ginecologica, ele sunt de fapt dereglari hormonale pe care cel mai bine si cel mai sigur le puteti rezolva cu ajutorul unui endocrinolog.
Sfatul meu (al unei persoane care s-a confruntat cu probleme de la anticonceptionale prescrise la ginecologie - culmea, chiar de la aceste Diane 35) este sa mergeti la o consultatie la endocrinologie. Nu de alta, dar e cam aiurea sa va dereglati hormonal organismul in timp si sa aveti, Doamne fereste, diverse repercusiuni pe viitor.
Multa sanatate va doresc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Bacu Crina (acum 13 ani)

Si eu iti recomand sa faci analize hormonale inainte de a schimba pilulele anticonceptionale. Oricum, daca vrei sa ti le autoadministrezi, da, este corecta metoda: dupa ce termini cele 28 de pilule de yaz, poti continua cu diane 35. Pe de alta parte, te avertizez ca efectul contraceptiv al pilulelor diane 35 nu este chiar atat de bun. Probabil ca te-ai gandit si la efectul lor profilactic. Totusi, discuta cu medicul ginecolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina Daut (acum 13 ani)

eu am luat Diane 35 de la varsta de 12 ani pana la 18 ani si mi-au fost recomandate de medic endocrinolog de la Parhon si au fost foarte bune,in special cu greutatea,kiar am slabit de la ele.am facut pauza pana la 21 de ani si mi s-a recomandat yasmine si m-am ingrasat enorm de mult si nici problemele nu mi le-am rezolvat(hirsutism si chist ovarian) si akum vreau sa ma intorc la diane 35.ar mai tb sa merg iar la endocrinolog sa-mi fac analize sau pot sa incep asa?akum sunt in pauza de 7 zile.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Alina, mergi la endocrinologie si fa-ti analizele, e cel mai sigur asa! Si discuta si cu medicul endocrinolog, sunt sigura ca mai sunt destule tipuri de pastile pe care le poti lua. Sa stii ca, concentratia de hormoni (scuze de cacofonie) a organismului tau se schimba pe parcursul vietii, ceea ce era bun odata e posibil sa nu-ti mai ''mearga'' acum, dar asta nu poti sti decat prin analize hormonale. Mai ales daca ai si chist ovarian si hirsutism: daca, luand Diane, iti faci mai mult rau?! In general Diane sunt niste pastile mai greu tolerate de multe femei, si tu nu stii cum va reactiona ACUM corpul tau la ele! Fa-ti analizele, e cel mai bine asa! Fa si tu o pauza de pastile, ca n-o fi bai mare, o luna-doua, si vezi dupa analize ce-ti spune medicul endocrinolog.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina Daut (acum 13 ani)

pe 31 mai sunt programata,la mine kiar nu s-a schimbat nimic,decat greutatea,analizele mi le fac in fiecare an,ca sa vad dak a intervenit vreo schimbare,k sa fiu mai clara am fost diagnosticata cu SOP(sindromul ovarelor polichistice),nu stiu c sa mai fac,de 11 ani ma tot lupt cu boala,cred k pana la urma ma dau batuta.oricum ms pt raspuns.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Alina, tu unde iti faci analizele? Si la ce medic mergi? Eu una iti recomand Institutul Parhon, daca poti ajunge acolo (daca esti din Bucuresti) pentru ca acolo sunt medici specialisti si vin cazuri din intreaga tara. Tu esti Ok cu tiroida? Si eu am "ovare cu structura micropolichistica, dar am fost acum 10 ani la Parhon, pentru un control cu mama, si asa am aflat ca se datoreaza hipotiroidismului: mi s-a dat Euthyrox, Orgametril pare-mi-se si Logest ca si anticonceptional. Si pot spune ca dupa vreo 3-4 ani m-am reglat, pot spune, mi s-a spus sa opresc tot tratamentul, am mai fost la analize si pot spune ca nu mai am nici un chist cat de mic pe ovare, cu tiroida sunt OK, de-aia te intreb: la mine ovarele polichistice s-au format asa din pricina tiroidei. Tie ce ti-a spus medicul endocrinolog? Analizele tale (TSH, T3, T4, Prolactina) cum ti le-a interpretat? Sunt in regula?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina Daut (acum 13 ani)

Tot la parhon am fost si eu,si am pb si cu tiroida.mie mi s-a dat tratament cu diane 35 si androcur.Am fost la Dr Paun si Dr Dumitrescu si acum merg la prof Dumitrache.tot hipo sunt si eu.Si din cauza k mi s-a dat androcur in cantitati industriale la 19 ani mi-am scos fierea.sa vad acum ce imi spune si Dumitrache dupa ce imi fac iar analizele,ultimele analize le-am facut akum o luna si au iesit prost.sa vedem,poate mai am o sansa...speranta moare ultima:)

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Alina, pana la urma ai sa vezi ca te vor pune ''pe linia de plutire''. Acolo sunt medici f.buni, sa stii. Eu am fost (dar e ceva vreme, cred ca s-au facut 5 ani) la doctorita Gudovan. La dansa s-a tratat si mama mea, tot cu hipo e si ea, cred ca se mosteneste genetic. Adevarul este ca ar fi trebuit sa mai merg si eu pe-acolo, dar acum am o alta problema: m-am ''pricopsit'' cu epilepsie, evident nu are nici o legatura cu tiroida, insa iau pentru boala asta Carbamazepina si medicamentul asta influenteaza analizele de tiroida. Ca sa imi iasa rezultatele corecte trebuie sa opresc tratamentul cu Carba, ceea ce iti dai seama ca la mine e imposibil (daca fac lucrul asta, intru in crize). Nici nu stiu cum voi face ca sa ma mai ''verific'' si eu, macar din cand in cand, cum stau cu glanda. Bine in schimb ca am terminat cu chisturile, am vazut la echo ovariana la ginecologie ca e OK. Dar... stii si tu ca ar trebui sa mai vad macar o data la 2 ani ce mai ''face'' tiroida. Dar nu pot. In sfarsit, voi vedea daca ma voi simti rau, cred ca voi merge la Parhon sa le spun celor de acolo ce si cum, poate gasesc ei vreo solutie, desi ma cam indoiesc...
Sper ca macar tu sa ''te rezolvi'''', sa stii ca e posibil, ideea e sa urmezi tratament ca sa nu faci noduli pe tiroida, ca apoi e mai nasol (operatie, stari proaste si restul). Multa sanatate.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Alina Daut (acum 13 ani)

Multa sanatate si tie si sper sa gasesti o solutie asa cum sper si eu.Iti multumesc pt atentie,kiar mi-a facut bine sa discut cu cineva despre problema mea.cand o sa am rez la analize o sa-ti spun c mai mi-a iesit.Te pup.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

iulia (acum 13 ani)

buna ziua!eu iau cerazette de 4 luni fiindca am nascut si mi le-a recomandat medicul deoarece alaptam.insa acum nu mai pot alapta deoarece mi-a pierit laptele.as vrea sa trec pe marvelon(acesta il foloseam inainte de a ramane insarcinata) deoarece mi-a mers f bine cu el.intrebarea este:cat trebuie sa fac pauza dupa ce termin ultima folie de cerazette pe care o iau in prezent?trebuie administrata prima pilula de marvelon in prima zi a ciclului menstrual sau numai dupa un anumit nr de zile de pauza?multumesc!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mihaela (acum 13 ani)

am si eu o problema ma poate ajuta cineva eu momentan iau yasmine si sunt 21 de pastile dar vreau sa le schimb cu altele deorece acestea im provoaca stare de voma ce imi recomandati .astep raspuns multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

marialeea (acum 13 ani)

Sunt sigura, nu stiu de ce, ca nu ai luat aceste Yasmine consultand medicul endocrinolog... Pai, draga, trebuie sa faci niste analize hormonale, de sange, pentru a sti cu certitudine ce ti se potriveste! Nu poti lua aceste pastile ”dupa ureche”, iti poti face mult rau - noduli la sani, pilozitate excesiva, caderea parului etc.! Poate ca tu ai nevoie de niste pastile mai slabe d.p.d.v. hormonal, dar asta n-ai de unde s-o stii decat daca faci niste analize adecvate.
De exemplu, eu, cand am luat pastile, am facut analize la Spitalul Parhon si mi-au spus sa iau Logest. Aici, pe forum, am citit ca multe fete nu il suportau, dar la mine s-a potrivit de minune, nu am avut nimic de la el, ba inca mi-am rezolvat chisturile de pe ovare si mi-am reglat CM. Deci... ce e luat la sfatul medicului endocrinolog e sfat, ce sa mai vorbim!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Andreea (acum 7 ani)

Buna eu am luat mercilon 6 luni am facut pauza de 7 zile si am inceput yaz.am inceput bine.astep pareri

Notificarile raspunsului dezactivate
Seteaza notificarile pe email
Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: