Picioare umflate si burta umflata

Investigatii
Intrebare postata de anacip cu 13 ani in urma

Mi se umfla picioarele rau..mai ales daca stau cu ele atarnate sau daca stau in picioare si mi se umfla burta,stomacul...chiar daca mananc putin sau mananc mai mult ma umflu. acum ceva timp am facut analize la sange si la urina pt umflatul picioarelor pt ca am crezut ca se datoreaza rinichilor dar mi-.au spus ca nu am nimik...as vrea sa imi spune-ti ce sa mananc ca sa nu ma mai umflu si sa imi spune-ti daca asta poate fi de la ficat...am 7 luni de cand folosesc si niste anticonceptionale pe care mi le-a dat un medic.acum putin timp am avut si niste mancarimi care mi-au aparut in zona mainilor si pe urma si la picioare dar aceste mancarimi nu le mai am insa mi se umfla burta exagerat de rau si ma simt ca un balon

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (22)

Csara (acum 13 ani)

Poate fi vorba despre un sindrom de colon iritabil. Incearca sa eviti alimentele care baloneaza (mazare, fasole, etc.), sa mesteci incet si bine alimentele, sa eviti consumul de bauturi acidulate, prajelile. Posibil sa elimini mai greu apa din organism, cred ca ai putea sa folosesti niste diuretice naturale (daca n-ai contraindicatii in sensul asta). Cu tensiunea cum stai?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anacip (acum 13 ani)

nu prea mai beau aciulat de ceva vreme,si nici cu prajelile nu ma omor...ce este un sindrom de colon iritabil?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mirela t (acum 13 ani)

cum stati cu sanatatea organelor genitale? mergeti urgent la un ginecolog f bun, pentru investigatii si analize.pentru a discuta mai multe aspecte, ma puteti suna la tel. 0721.944.655.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anacip (acum 13 ani)

Am fost anul trecut in octombrie la medic pt un control ginecologic pt ca imi creste par pe fatza si am fost sa imi faca analize si sa imi dea tratament dar mi-a spus ca am (infeccion por hongos)...eu sunt in spania...cred ca un fel de candida sau..nu stiu cum se numeste la noi in tara...un fel de infectie pe ovare care au zis ei ca nu necesita interventie chirurgicala si mi-au spus ca infectia asta se datoreaza faptului ca am luat antibiotice si...mi-au dat un tratament pt infectia aceea dar a continuat sa am scurgeri...si pt cresterea parului pe fatza mi-au dat un tratament cu anticonceptionale....care nu prea are nici un efect.Mi-au spus sa merg iar la ei dupa 6 luni...dar am tot amanat si nu am fost...problema e ca sunt particulari si trebuie sa platesc toate analizele. Tu crezi ca ar fi vreun pericol?...inca am scurgeri...si in ultimul timp sunt asa...branzoase...dar am tot omis cu toate ca este foarte deranjant.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anacip (acum 13 ani)

nu ai o adresa de mess?....ca m-ai pus pe ganduri

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carlamihai (acum 13 ani)

anacip, in ce zona a Spaniei stai? vb. pe mess adnana_2967 si daca esti in Madrid, peste o sapt. vin si ne putem intalni la o cafea sa-ti explic cum rezolvi fara sa mai dai bani la cabinetele lor,daca ai diagnosticul,e ok. stiu cum e ,ca doar 8 ani am trait in Spania si nu pot sa spun ca am fost multumita de dr. de acolo. stiu acele programari a la long,iar cand vine ziua, pleci de la ei mai bolnav decat te-ai dus. te astept sa vb. hasta luego y un besito!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anacip (acum 13 ani)

stau in Madrid...o sa te contactez pe messenger

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nely (acum 13 ani)

ma confrunt si eu cu aceasi probleme ca si tine si si eu stau in spania si nu stiu nici un medic ce am defapt am facut tratament pentru pylori dar am inceput sa ma simt egal ca si inainte

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anacip (acum 13 ani)

cum te simti mai exact?....de la un timp adik de o saptamana jumate a inceput sa ma si doara un picior...e aceeasi durere ca si cum as fi calcat sucit dar pur si simplu aceasta durere a aparut in senin...mai mult am pe talpa ceva ca si cum as avea un inceput de varice pe talpa...si nu am secul acela la picior..nu stiu cum se numeste..platfus parca...e posibil sa fie si asta o cauza sa mi se unfle picioarele?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

izabella (acum 13 ani)

buna ziua! am o rugaminte sa-mi dati raspuns la rez unor analize, mai exact daca celule epiteliale plate sunt relativ frecvente si urat amorf abundent din urina ce denota, cumva o infectie urina?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

nely (acum 13 ani)

anacip ce faci cum te mai simti?eu nu ma simt prea bine si eu stau in spania pe linga logroño daca ai auzit si pe mine ma doare piciorul drept ma balonez am flatulenta si ametesc de cap si nu stiu ce am miam facut o gramada de analize si nu stiu ce am nu sint multumita deloc de medicii de aici defapt stiu ca am candidoza dar oare sa fie de la ea sa ma simt asa?iti doresc sarbatori fericite si numai bine pa

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anacip (acum 13 ani)

buna nely...eu stau in madrid...durerea si picioarele umflate le am pt ca am facut tromboza...sunt niste cheaguri de sange care astupa vena si am luat tratament....de fapt il iau in continuare pt ca am circulatia sangelui f p***a...inca ceva...si eu am candidoza...de fapt asta e ceva frecvent la femei ce am inteles eu dar trebuie tratata cu antibiotice date de medic....la unele persoane le trece..altora le reapare...si am niste probleme hormonale de la care am devenit f paroasa si ma ingras exagerat de repede...cred ca are ceva legatura si cu tiroida...dar medicii de aici doar ne mananca de bani sau se uita la noi asa in sila ca suntem romani...oricum iti recomand sa mergi la medic in romania...acolo macar sti pt ce dai bani...bineinteles daca ai noroc sa gasesti si medicul bun...si sa nu iei nici un tratament neprescris de medic...iti doresc sarbatori fericite...ANA-MARIA

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Iuli (acum 13 ani)

"anacip" ai o dereglare hormonala, posibil un chist ovarian, pentru care trebuie sa mergi la ENDOCRINOLOG, nicidecum la ginecolog. Daca iei anticonceptionale, ele iti dau aceste tromboze, care sunt EXTREM de periculoase!!! Consulta URGENT un endocrinolog. Vino in tara daca e nevoie.

Sanatate!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anacip (acum 13 ani)

am fost la un cabinet particular aici si mi-a spus ca am o infectie pe ovare..ceva de genul asta si ca sunt ca niste chisturi dar care nu sunt de operat....mi-a dat un tratament pt infectie si niste anticonceptionale pt dereglarea hormonala....asta a fost acum un an dar infectia aceea a reaparut la putin timp...la cateva saptamani sa zic de cand mi-a dat tratamentul si tromboza....cred ca ai dreptate...este posibil sa fie din cauza anticonceptionalelor dar deja nu le mai i-au de vre-o 6 luni,pt tromboza iau tarosin,bilobil si pentoxiretard. Inca ceva...:((....recunosc ca sunt cam delasatoare cu controalele astea si nu-mi place sa merg la medic pt ca sunt pudica....dar o sa imi fac o programare dupa sarbatori si o sa va tzin la curent cu ce mi se mai spune.Cred ca toate problemele care le am au legatura cu organele genitale...uffff....

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anacip (acum 12 ani)

ai avut dreptate..am ovare polichistice,mi-a dat ca tratament niste anticonceptionale si am facut tromboze...am renuntat la tratament pt ca le-am luat gresit..cred ca daca continuam..ajungeam sa mor de la astea fara sa stiu ca imi face rau tratamentul de la medic..

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

neagu elena (acum 12 ani)

aveti dreptate eu sint in belgia si doctorii fac numai greseli cu pacientii romani am fetita de 3 luni in spital si e mai rau decit era inainte ba ca are lupus ba ca nare e f bolnava si are si inima diminuata si cu insuficienta renala si cu ficatu toate astea de cind e in belgia este umflata la burta si ei zic ca pierde proteinele si nu stiu din ce cauzaei i sa dat 24 medicamente pe zi si erau prea multe si a facut septicemie

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

anacip (acum 12 ani)

mie mi-au gasit ca am ovare polichistice ca urmare am facut hirsutism ..si fac laser..pe fatza,ma ingras foarte repede si slabesc foarte greu pentru ca metabolismul meu este foarte incetinit si din cauza la niste anticonceptionale am facut tromboflebita si aceasta este cauza de la care mi se umfla exagerat picioarele,am avut zile in care mi s-a pus la un picior o durere continua ca un carcei..am fost in tara si medicul meu de familie mi-a dat sa iau Bilobil,Pentoxiretard si tarosin,le-am luat vre-o 3 luni desi trebuia sa le iau un an de zile,isi mai revenise chestia cu picioarele dar acum de la caldura si cred ca si de la faptul ca nu le-am luat un an de zile..au inceput sa mi se umfle iar,mi-au mai spus ca pt ovare polichistice nu imi pot da nici un tratament pt ca reactioneaza rau cu tromboflebita...si se poate agrava,care mai aveti probleme cu umflatul picioarelor nu luati tratament fara recomandarea medicului..si nici anticonceptionale!!!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

carlamihai (acum 12 ani)

buna, anacip!din pacate,ai ignorat invitatia mea la o cafea in Madrid,acum un an! solutii la aceste probleme sunt,numai ca medicii sunt scoliti DOAR pe medicina alopata si nu trateaza cauza,ci efectul.dar si pacientii se duc destul de tarziu,ce-i drept,nu-i putem acuza ca nu fac minuni peste noapte .exista un nou concept de sanatate ,ce nu se refera strict la o boala sau organ,ci la intreg organismul.decizia apartine fiecaruia ce face cu viata sa. daca situatia se agraveaza,esti dispusa sa faci in continuare aceeiasi pasi? doctori,medicamente cu efecte adverse,suferinta,bani cheltuiti in zadar,deznadejde?daca mai vrei sa vb,ai in mesajul de acum un an ,id-ul meu de mess. .sanatate si puterea de a trece peste probleme!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

mity (acum 11 ani)

cum puteti fi atat de nedrepte cu medicii din spania?
rusine sa va fie ,ca venim cu matele lipite aici ,si ne trateaza cum in toata viata voastra
nu ati fost tratate in romania,si putin probabil sa fiti tratate vreodata.
cine dracu va pune sa mergeti la clinici private tinand cont de excelenta calitate a serviciului public de sanatate?
curios cum pe voi a cazut capra sa nu va vindecati ,si daca yot disperati ,de ce nu consultati geniile romanesti di medicina ,astia buni profesionali care ies pe banda ,si te fac zob ?

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

vasile (acum 11 ani)

buna seara eu cu prietena mea am facut sex anal si de vreo 2 zile este umflata sub buric,sex normal nu am facut,doar am intrat foarte putin in vagin,ce ar putea fi,va rog sa imi raspundeti!!

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru:

Pag 1 din 2