Interpretare RMN ?

Investigatii
Intrebare postata de Bălan Andreea cu 5 luni in urma

As dori și eu o interpretare a acestui rezultat, multumesc!

Leziuni demielinizante cerebrale supra si infratentoriale (in emisferul cerebelar stang),nespecifice cu substrat vasculo-degenerativ sau microangiopatic
Arii cu hiposemnal T2 pe secventa SWAN ,caracteristice depozitelor de hemosiderina prezente la nivel cerebral in adiacenta coarnelor frontale,in special a celui drept.
Atrofie cerebrala predominant interna si de corp calos ,mai accentuata la nivelul emisferului cerebral stang si in special a lobului frontal stang,adiacent cornului frontal stang.
Calibru normal la nivelul arterelor poligonului lui Willis,cu exceptia arterei cerebrale posterioare stangi,ce apare hipoplazica si asociata cu o artera comunicanta posterioara stanga de tip fetal,ac***a calibru mai mare decat cea dreapta.
Fara modificari de semnal pe secventa T2 3D CUBE CAI la nivelul nervilor cranieni din regiunea examinata.
CAE,CAI si urechi interne fara modificari patologice.
Mastoide,urechi medii normal pneumatizate.
Hipertrofie de mucoasa la nivelul cornetelor nazale mijlocii si inferioare,mai accentuat la cele drepte.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 5 luni)

Buna ziua,

Interpretarea rezultatului RMN este urmatoarea:

1. Sunt prezente leziuni demielinizante in zona supra si infratentoriala a creierului, in special in emisferul cerebelar stang. Aceste leziuni nu sunt specifice si pot fi cauzate de probleme vasculare-degenerative sau microangiopatice.

2. Exista arii cu un semnal redus in secventa SWAN, care sunt caracteristice depozitelor de hemosiderina prezente in zona cerebrala adiacenta coarnelor frontale, in special in partea dreapta.

3. Se observa o atrofie cerebrala predominant interna si a corpului calos, care este mai pronuntata in emisferul cerebral stang si in special in lobul frontal stang, in zona adiacenta cornului frontal stang.

4. Arterele din poligonul lui Willis au un calibru normal, cu exceptia arterei cerebrale posterioare stangi, care pare sa fie subdezvoltata (hipoplazica) si asociata cu o artera comunicanta posterioara stanga de tip fetal, care are un calibru mai mare decat cea din partea dreapta.

5. Nu sunt observate modificari de semnal pe secventa T2 3D CUBE la nivelul nervilor cranieni din zona examinata.

6. Cerebelul, urechile interne si urechile medii sunt normale in ceea ce priveste structura si aerizarea, cu exceptia unei hipertrofii a mucoasei la nivelul cornetelor nazale mijlocii si inferioare, care este mai accentuata in partea dreapta.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/interpretor-analize

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: