Ce problema ai atunci cand ai un rau asemanator cu cel de masina si stari de neliniste ?

Investigatii
Intrebare postata de AndreiM cu 8 luni in urma

Salut, acum 3 saptamani dupa c am iesit din cladire din aerul conditionat direct in soare puternic mi s-a facut rau (asemanator cu raul de miscare, senzatie de voma). S-a repetat o senzatie asemanatoare si a doua zi dar la un nivel minim.
Apoi timp de 1 sapt nu am mai avut nimic.
Pana cand am fost la mare intr-o zi, am facut si scufundari, iar spre seara am resimtit starea de rau de miscare dar mai important am simtit si o stare de neliniste ca si cum tensiunea arteriala a crescut mult. Urmatoarea zi mi s-a facut din nou rau, dar mi-a trecut gradual, iar spre seara eram ca nou. Timp de 1 zi m-am simtit bine, iar apoi m-a luat 1 stare puternica de rau, cu putina ameteala si neliniste (dar fara tahicardie sau palpitatii) incat imi veneam sa sun la urgente. Si atunci cand ma deplasam spre magazin simteam ca parca nu mai ajung. Simteam acel rau ca si cum as vomita plus ameteala. Starea de rau ca si cum as vomita (dar fara sa vomit) o simt de obicei la 1-2 ore dupa c m-am trezit, plus stare usoara de neliniste. Sunt zile care incep cu aceasta stare dar care dispare aproape in totalitate spre seara.
La cardiologie mi-au gasit doar puseu de tensiune mare (15-16) pe care o tratez.

Aveti idee ce afectiune ar putea fi ?

Multumesc,

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 8 luni)

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrii pot fi asociate cu anxietatea si atacurile de panica. Acestea pot fi declansate de stres, schimbarile bruste ale temperaturii, exercitii fizice intense sau alti factori. Este important sa consulti un medic specialist pentru o evaluare adecvata si un diagnostic precis. Acesta poate exclude alte conditii medicale si poate recomanda un tratament adecvat, inclusiv terapie cognitiv-comportamentala si/sau medicamente, in functie de cazul tau specific.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/psihologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Psihologie-si-psihoterapie/8-metode-de-a-scapa-de-anxietate-in-mai-putin-de-5-minute_12446

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: