Buna ziua, rog daca se poate un raspuns legat de o interpretare de radiografie?

Investigatii
Intrebare postata de Alexandru cu 2 luni in urma

Buna ziua;
Am primit urmatoarea interpretare la o radiografie pulmonara efectuata pe 22.02.2024:
Desen pulmonar reticular accentuat infrahilar stang fara a se identifica arii de consolidare sau opacitati nodulare patologice pulmonar bilateral.
Sinusuri costodiafragmatice libere.
Silueta cardiomediastinala cu aspect in limite normale radiografic.
Precizez ca, am 37 ani, fumator pana acum 5 ani; la varsta de 3 ani am avut TBC iar in 2018 am fost diagnosticat cu sarp***adoza.
Am urmat tratament cu predipson timp de 12 luni; si periodic la 2 ani fac cate o radiografie.
La penultima radiografie din 2021 interpretarea a fost:
Desen pulmonar discret accentuat bilateral asociat cu cativa mici noduli de intensitate mica localizati peribronhovascular in campurile pulmonare superioare si mijlocii.
Hiluri pulmonare usor marite.
sinusuri costodiafragmatice clare.
Silueta cardiomediastinala in limite normale radiografic.

Rog sa-mi spuneti daca evolutia este spre bine intre cele doua radiografii facute la diferenta de 2 ani jumatate.

Multumesc.

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez intrebarea pentru:

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului (acum 2 luni)

Buna ziua,

Dupa cum sugereaza rezultatele radiografiilor, nu pare sa fi avut o evolutie negativa semnificativa de la penultima radiografie. "Desen pulmonar reticular accentuat infrahilar stang" este o descriere a modelului pe radiografia pulmonara care poate fi cauzata de o varietate de afectiuni, inclusiv trecutul de TBC sau sarp***adoza.

Faptul ca nu sunt identificate arii de consolidare sau opacitati nodulare patologice pulmonar bilateral este un semn pozitiv, ceea ce semnaleaza ca nu sunt prea multe modificari in tesutul pulmonar.

Va recomandam sa discutati aceste rezultate cu medicul pneumolog pentru o interpretare mai cuprinzatoare in contextul starii dvs. de sanatate generale.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/pneumologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Investigatii/radiografia-pulmonara-cand-este-recomandata-si-de-cei_16986

Pentru a vota trebuie sa fiti autentificati!

Doresc sa raportez raspunsul pentru: